خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئیس جمهور با سیلاب زدگان کندهار ۱۰۰ میلیون افغانی کمک عاجل را اعلان نمود

رئیس جمهور با سیلاب زدگان کندهار ۱۰۰ میلیون افغانی کمک عاجل را اعلان نمود

Mar 10, 2019 - 14:00

کندهار(پژواک، ۱۹حوت ۹۷): رئیس جمهور محمد اشرف غنی، بعد از فراه شام دیروز به کندهار سفر کرد و درآنجا ضمن مسئولین ولایتی و متنفذین قومی، با نمایندگان خانواده های سیلاب زده نیز دیدار نمود.

رئیس جمهور با هیئت معیتی اش، در یک نشست برگزارشده در قوماندانی قول اردوی ۲۰۵ اتل اردوی ملی نزدیک میدان هوایی، سخنرانی کرد.

رئیس جمهور، از اقدام لوای هوایی قول اردوی ۲۰۵ اتل که صدها هموطن گیرمانده در سیلاب ها را نجات داد، ابراز سپاس نمود و همچنان از تاجران ملی که بلافاصله برای سیلاب زدگان سرپناه، کمپل و مواد خوراکی را فراهم نموده اند، ستایش به عمل آورد.

نامبرده با سیلاب زدگان کندهار، ۱۰۰ میلیون افغانی کمک عاجل را اعلان نمود که ۳۰ میلیون آن، در عرصۀ بازسازی زراعت به مصرف خواهد رسید.

موصوف گفت: "به هر خانوادۀ سیلاب زده که شهید داده اند، ۵۰ هزار افغانی و به هر خانوادۀ مجروح ۲۵ هزارافغانی تادیه شود، خانواده اى که منزلش تخریب شده، ۱۵ هزار افغانی و در صورتیکه یک بخش منزلش تخریب شده ۷.۵ هزار افغانی برایش تادیه میشود."

نامبرده همچنان یاددهانی کرد که از سوی وزارت زراعت، همراۀ خانواده های سیلاب زده ۱۰۰۰ تُن آرد و برای مواشی کوچی ها ۱۰۰۰ تن مواد خوراکه نیز کمک خواهد شد.

رئیس جمهور علاوه نمود که با سیلاب زدگان، درعرصه صحت و بازسازی کاریزهای تخریب شده نیز مساعدت صورت خواهد گرفت.

نامبرده افزون بر این، یادآوری نمود که برای بازسازی مساجد، پل ها و راه ها در مرحله بعدی اقدام خواهد شد.

اما وی تاکید ورزید که آمار دقیق خانواده های متضرر باید جمع آوری شود؛ در صورتیکه رقم متضررین بلند میرود، میزان کمک ها به تناسب آن افزایش خواهد یافت.

موصوف گفت که یک هیئت تخنیکی، برای تثبیت منازل آسیب رسیده در مسیر سیلاب، وارد کندهار می شود و در عوض زمین های تخریب شدۀ کنونی، زمین هايی بر آنها توزیع می گردد؛ تا در آینده از خطر سیلاب ها نجات داده شوند.

همچنان موصوف تذکر داد که برای جلوگیری از سرازیرشدن سیلاب ها، همه وزارت ها روی یک طرح مشترک کارخواهند کرد.

رئیس جمهور افزون براین، روی برخی مسایل دیگر چون اعمار بند کدنی سپین بولدک که خواست جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کشته شدۀ کندهار بود، نیز بحث نمود و از ساخت زودهنگام آن اطلاع داد.

موصوف درخصوص بند دهله گفت که برای تطبیق پروژۀ بلند کردن دیوارهای بند الی ده متر، آمادگی ها اتخاذ شده، که برای پنجاه سال آینده برای این ولایت آب را تامین خواهد کرد.

رئیس جمهور در بخشى از سخنان خود، اذعان کرد که عزت احمدشاه بابا بزرگ، بر هر افغان واجب است و کار استملاک منزل وی در کندهار تکمیل شده که با اعمار آن، منحیث سرزمین ملی افغانستان تجلیل به عمل خواهد آمد.

همچنان نامبرده علاوه نمود: "مقابر برخی قهرمانان افغان، تا هنوز محفوظ نیست و آنها مقبره های عبدالله خان اچکزی، وزیرمحمد اکبرخان، غازی محمد ایوب خان فاتح میوند و ملالی میوندی را اعمار خواهند کرد."

به قول وی، وقتى که صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان تجلیل میشود، به شمول دارالامان، ۱۴ قصرغازی امان الله خان نیز اعمار خواهد شد که افتخارات مشترک برای همه هموطنان است.

قابل ذکراست که رئیس جمهور، در حالی به کندهار سفر میکند که به گفته مسئولین، بارندگی های اخیر دراین ولایت، سبب جان باختن و جراحات ۹۵تن گردید، حدود ۶ هزار منزل را تخریب نموده و هزاران جریب زمین زراعتی و باغ ها را متضرر نموده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement