خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمپاين آگاهى دهى به هدف افزايش زنان تجارت پيشه آغاز شد

کمپاين آگاهى دهى به هدف افزايش زنان تجارت پيشه آغاز شد

Mar 12, 2019 - 16:27

کابل(پژواک، ٢١ حوت ٩٧): اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان، ضمن اهداى علامت تجارتى «ساخت زنان افغان» براى ١٢ زن تجارت پيشه، کمپاين آگاهى دهى را به هدف افزايش زنان تجارت پيشه و بازاريابى براى توليدات شان آغاز کرد.

منيژه وافق رييس اين اتاق، امروز در مراسم تجليل از روز بين المللى زن زير نام « خریداری از تجارت های زنان سهم در پیشرفت اقتصادی افغانستان » در کابل گفت که به هدف افزايش فروش توليدات زنان، کليپ هاى جداگانه از توليدات آن­ها را تهيه شده که در رسانه­ها و شبکه هاى اجتماعى نشر مى شود.

همچنان وى افزود که اعضاى اين اتاق، به هدف افزايش رقم زنان تجارت پيشه، به مکاتب و مراکز تحصيلى می روند و در مورد مزاياى کارهاى تجارتى و سرمايه گذارى با خانم ها و نقش آنان در اقتصاد خانواده صحبت مى کنند.

به گفته موصوف، درمرحله نخست اين کمپاين براى يک سال است و ممکن تمديد گردد.

همچنان درمراسم يادشده، براى دوازده زن تجارت پيشه که توليدات آنان داراى کيفيت عالى مى باشد و بيش از ٦٠ در صد کارمندان آنان زن بوده، اهدا گرديد.

اين علامت به رؤساى شرکت هاى ابريشم، بومى، جميله سعادت، ابريشمى، نويد افغان، جامعه الاثاقب، مرحبا زرين، ترنم ستايل، سادات بانو، کورته، افروشه، پروسس محصولات لبنى بانو، داده شد.

اين شرکت ها در بخش هاى پروسس ميوه خشک، توليد مواد لبنى، ابريشيم، اشياى پلاستيکى، زيورات، قالين، لباس، مکرونى و آش فعاليت دارند. 

رولا غنی خانم رییس جمهور، در این مراسم گفت که نقش زنان تجارت پيشه در اقتصاد کشور مهم مى باشد و به همين دليل،  از زنان تجارت پيشه و از برنامه هاى آنان حمايت مى کند.

او توزيع علامت تجارتى براى زنان تجارت پيشه، آغاز کمپاين آگاهى دهى و افتتاح مجله زنان تجارت پيشه را دستاوردهاى بزرگ براى زنان افغان خواند.

موصوف به زنان افغان قهرمان، با حوصله، زحمتکش و با احساس خطاب کرد و افزود: « این موفقیت ها در یک مرحله حساس صورت مى گیرد، اين مرحله يى است که کمک های جامعه جهانی در حال کاهش است و ممکن روزى برسد که جامعه جهانى کشور را ترک کند؛ در عين زمان آوازه هاى متفاوت راجع به روند صلح مى باشد، تشويش خلق مى کند در ذهنيت زنان افغان، که آيا  دستاوردهاى ما گم مى شود ... يا نمى شود. »   

اما او افزود که زنان افغان به خصوص زنان متشبث، کارهاى اساسى و پايدار را انجام مى دهند و هيچ کس نمى تواند که آنرا ناديده بگيرد و از آن صرف نظر کند.

رولا غنى گفت: ما همه  صلح مى خواهيم ما از جنگ خسته شده ايم، ولى بايد فهميده شود که ما چه مى خواهيم ... ما مى خواهيم  که همراه کسانى که مصالحه مى کنيم؛ اول صحبت کنيم و ببينيم که تفاوت ها در کجا است و نبايد دستاوردهاى خانم ها از دست بروند.»   

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم در اين نشست، زنان افغان را نمادى از قهرمانی و  شجاعت  خواند  و گفت که در گذشته، در اين چنين محافل از خشونت ها صحبت مى شد؛ اما حالا این محفل این چنین نیست؛ زيرا در آن ساخت دست زنان به نمایش گذاشته شده  است و اين را بيان مى کند که ديگر زنان وابستگان اقتصادی نیستند.

موصوف افزود تلاش مى کند که پروژه های کوچک معادن به زنان داده شود.

وى مى گوید که حفظ دستاورد هاى يک ونيم دهه اخير برای تمام افغان ها به ويژه زنان مهم مى باشد.

او افزود: « پروسه صلح به ابتکار حکومت وحدت ملی مى باشد، ولى  دوست های بین المللی مى خواهند آن را  سرعت دهند؛ اما يک سلسله سوالات را خلق کرده که حفظ دستاوردهاى يک و نيم دهه اخير چه خواهد شد؟ در یک ماهى که گذشت، زنان افغان در محافل و نشست های جداگانه نظریات خود را ارائه کردند و خط سرخ خود را مشخص کردند. » 

وى گفت که افغان ها براى حفظ دستاوردهاى خود تاکيد دارند و بايد جامعه بين المللى با آنها دراين راستا همکار باشند و نگذارند که افغانستان يکبار ديگر به عقب برگردد.

 مایادون پیری (Mayadon Pierre) سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، در مراسم امروز گفت که برای اتحادیه اروپا، موضوع جندر نهایت مهم است و زنان افغان مى توانند بالای این اتحادیه حساب کنند.

او افزود که خشونت، فقر اقتصادی و اعتیاد به مواد مخدر، مشکلاتى است که هنوز هم در افغانستان وجود دارند و بايد به حل اين مشکلات توجه شود.

وی گفت که اتحادیه اروپا پنج میلیون یورو را برای زنان اختصاص داده است که  دو میلیون آن در بخش توانمندی زنان تجارت پیشه افغان مى باشد.

به گفته او بايد زنان افغان در جرگه مشورتی صلح، توقعات و نظریات و نگرانی های خود را بیان کنند.

قرار است جرگه مشورتى صلح، در نهم ثور سال روان داير شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement