خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده طرح برتر تجارتی دانش آموزان مکاتب کابل، شناسایی شد

ده طرح برتر تجارتی دانش آموزان مکاتب کابل، شناسایی شد

Mar 13, 2019 - 17:02

کابل (پژواک، ۲۲ حوت ۹۷): موسسه تعلیمی و تربیتی تشبث، با راه اندازی یک برنامه رقابتی آزاد میان شاگردان ۴۵ مکتب ولایت کابل، ده طرح برتر تجارتی را شناسایی و به ١٠ دانش آموز موفق، جایزه اهدا کرد.

این رقابت که از سوی موسسه تعلیمی و تربیتی تشبث میان ۱۶۲۳ شاگرد صنوف دهم تا دوازدهم و شماری از دانش آموزان تازه فارغ شدۀ ۴۵ مکتب ولایت کابل در دو مرحله راه اندازی شده بود، ابتدا طرح تجارتی ۵۰ شاگرد توسط هیات داور انتخاب و از آن میان، ده طرح برتر در مرحله نهایی راه پیدا کرد.

در این آزمون محمد وسیم ایوبی فارغ صنف دوازدهم لیسه عالی خواجه عبدالله انصاری، با ارایه طرح تجارتی وسایل الکترونیکی آفتابی مقام نخست؛ کریم الله محمدی متعلم صنف دوازدهم لیسه عالی استاد بیتاب، با طرح تجارتی در مورد خطاطی و حکاکی مقام دوم؛ و فرحناز حیدری فارغ صنف دوازدهم لیسه عالی «عاطفه شهید» که طرح تجارتی شان تولید صابون لباسشویی بود، مقام سوم را از آن خود کرد.

به همین ترتیب احمد جلال قریشی متعلم صنف دوازدهم لیسه عالی خواجه مسافر، با طرح کشت گیاه الویرا مقام چهارم؛ شبنم محمودی فارغ صنف دوازدهم لیسه عالی رخشانه با طرح تجارتی ساختن انواع ترشی، مربا، رُب، گرفتن عرق نعناع و شبت مقام پنجم؛ حسین علی حسینی فارغ صنف دوازدهم لیسه عالی «عبدالرحیم شهید» با طرح تجارتی آذین خانه مقام ششم؛ ستاره نورزی و ثریا اسدی با ارایه طرح تجارتی صنایع دستی مقام هفتم و هشتم؛ شهر بانو انوری با طرح تجارتی رسامی و نقاشی مقام نهم؛ و فردوس دوستدار با پیشکش طرح اجناس افغانی مقام دهم را از آن خود کردند.

برندگان مقام های اول، دوم و سوم به ترتیب ۵۰۰۰ افغانی و تندیس، ۴۰۰۰ افغانی و تندیس و ۳۰۰۰ افغانی و تندیس به دست آوردند؛ همچنان هفت تن دیگر به گرفتن کپ و تصدیقنامه ها نایل آمدند.

فضل ربی حقبین رئیس و عضو هیئت مدیره موسسه هماهنگی کمک های بشری و انکشافی برای افغان ها (اکبر) که در این نشست حضور داشت، گفت که این برنامه به خاطر رشد استعداد جوانان و جلوگیری از بیکاری برگزار شده است.

وی این برنامه را جزء مهم انکشاف کشور خوانده گفت که تدریس مضمون تشبث در ۳۳ لیسه شهر کابل، توسط ۶۳ استاد صورت می گیرد که ۵۱ درصد این دانش آموزان را دختران تشکیل می دهند.

خان جان الکوزی معاون هیات مدیره اتاق تجارت، با تقدیر از این ابتکار جوانان گفت که همین نسل جوان است که تیوری را شروع می کنند و فردا منحیث متشبث، تجار و سرمایه دار در جامعه می درخشند و به سایر مردم فرصت کاری مهیا می سازند.

موصوف افزود: «ما در سکتور خصوصی برای رشد تعلیم و تربیه، تحصیلات عالی و دیگر بخش ها همکار استیم.»

الکوزی افزود که اتاق تجارت، اتاق صنعت و معادن واتاق تجارت زنان همه مکلف اند تا در رشد استعدادهای جوانان همکار باشند.

فرحناز حیدری که مقام سوم این آزمون را از آن خود کرده است، به آژانس خبری پژواک گفت: «من تولید صابون لباسشویی را برای آن انتخاب کردم که در کارم پیشرفت، خودکفایی و مدیریت داشته باشم.»

وی افزود، صابونی که از خارج وارد می شود، خیلی بی کیفیت است و موجودیت بیش از حد موادهای اسیدی باعث می شود تا دست خانم ها را تخریش و سرانجام خراب سازد.

او علاوه کرد: «من در ساختن صابون از موادی استفاده می کنم که نه تنها دست ها را خراب نمی کند، بلکه مرطوب کنندۀ دست ها می باشد، این مواد را در لابراتوار تجزیه و آماده کرده ام و در آینده تصمیم دارم که صابون دستشویی و صابون های ضد مکروب را نیز بسازم.»

وی از حکومت خواست تا او را در بخش کارهای تولیدی اش کمک کند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement