خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای شریک ساختن دیدگاه های تان به کمپاین «#خط_سرخ_من» بپیوندید

برای شریک ساختن دیدگاه های تان به کمپاین «#خط_سرخ_من» بپیوندید

Mar 16, 2019 - 13:31

کابل (پژواک، ۲۵ حوت ۹۷): یک بانوی افغان به همکاری ادارۀ ملل متحد برای زنان، حرکتی تحت نام «#خط_سرخ_من» را به هدف ارایه دیدگاه مردان و زنان در مورد صلح و جایگاه حقوق زن، در صفحات اجتماعی تویتر و فیسبوک به راه انداخته است.

فرحناز فروتن خبرنگار آزاد، با الهام ازسخن «ارزش های دموکراتیک وحقوق بشری-این ها خطوط سرخ من اند» داکتر اورځلا نعمت اشرف؛ کمپاینی را دیروز تحت نام «#خط_سرخ_من» از طریق صفحات تویتر و فیسبوک آغاز کرد.

هدف این کمپاین، ارایه دیدگاه زنان و مردان در مورد صلح، جایگاه حقوق بشر و حقوق زنان و همچنان بهره گیری از نظریات آن ها در مورد مسایل تاثیرگذار روی حقوق بشر می باشد، که ازطرف ادارۀ ملل متحد برای زنان (UNWOMEN) حمایت می شود.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ادارۀ ملل متحد برای زنان که به آژانس خبری پژواک مواصلت ورزیده، آمده است که افغانستان در تامین دسترسی برابر و مساوی زنان و مردان برای مشارکت در تمام عرصه های جامعه، از تعلیم الی اشتراک زنان در صفوف پولیس و از رسانه الی صحت، به پیشرفت هاىی دست یافته اند.

در خبرنامه آمده است که کمپاین «#خط_سرخ_من» توسط فرحناز فروتن خبرنگار آزاد و به همکاری ادارۀ ملل متحد برای زنان، راه اندازی گردیده است که طی آن زنان و مردان در مورد حقوق بشر و حقوق زنان که هیچگاه حاضر به از دست دادن آن نیستند و سایر حقوق و اختیارات که منحیث شهروند، روی آن معامله را نمی پذیرند، نظریات خود را بیان می کنند.

منبع تصریح کرده که حق کار، رانندگی، گشت و گذار در جاده ها بدون آزار و اذیت، حق رفتن به مکتب و رئیس جمهور شدن، چند موردی اند که اشتراک کنندگان کمپاین اظهار کرده اند.»

فرحناز فروتن خبرنگار آزاد و سفیر کمپاین «#خط_سرخ_من» می گوید: «من به عنوان یک خبرنگار، افتخار دارم که فرصت شنیدن صحبت های مردم را داشتم، تا بدانم چه چیزی برای شان اهمیت دارد، نیازمندی های شان را درک کنم و از این فرصت دریافتم که هرافغان خواهان صلح است؛ ما صلحی می خواهیم که از مزایای آن همه مردم مستفید شده بتوانند و همین گفت وشنود بود که این کمپاین را شکل دادم.»

به گفته وی،کمپاین « #خط_سرخ_من»، تمام افغان ها را در بر می گیرد زنان و مردان، کهن سال و جوان، از تمام عرصه های زندگی، از هر قوم و زبان، شهر و قریه و از سراسر کشور در آن سهیم اند.

فرحناز افزود: «این کمپاین آغازگر حرکتی است که طی آن هر افغان بتواند آزادانه از نرفتن به گذشته اى صحبت کند که در آن زنان تحقیر می شدند، و مورد ظلم و خشونت قرار می گرفتند و همه به یک صدا بگوییم که برگشت به گذشته، گزینه اى برای افغانستان صلح آمیز نیست.»

الیتا میلر رئیس ادارۀ ملل متحد برای زنان گفت: «اکنون وقت آن رسیده تا بنیادی را به وجود آوریم که روی آن آیندۀ یک افغانستان با ثبات پایه گذاری شده بتواند و این آینده، توسط زنان که برای حقوق خود برای حق تعلیم -حق رای، حق ابراز نظر، حق آزادی بیان و حقوقى که نمی خواهند روی آن معامله صورت گیرد، مبارزه می کنند.»

وی علاوه کرد که «#خط_سرخ_من» کمپاینی است که از طریق آن، مردان و زنان این صدای خود که افغان ها صلح می خواهند را به گوش یکدیگر و همچنان به جهانیان برسانند.

خبرنامه تصریح می دارد که ادارۀ ملل متحد برای زنان، جنبش های زنان را که صدا، تجارب و تخصص زنان را برای ایجاد تغییرات ساختاری و سیستماتیک درسطوح مختلف جامعه، تقویت مینمایند، حمایت می کند، فرصت بی پیشینه اى به وجود آمده است.

منبع افزوده است که امروز زنان افغان در سطح محلی، ملی، منطقوی وبین المللی اولویت های خود را در مورد صلح، و پیشنهادات خود را برای تامین عدالت، امنیت و سایرموضوعا تی که برای رسیدن به صلح پایدار ضروری است، ارایه می نمایند و به همین دلیل است که ادارۀ ملل متحد برای زنان درافغانستان با جامعۀ مدنی و زنان یک جا کار می کند، تا نه تنها صدای زنان شنیده شود، بلکه پیشنهادات و اولویت های آن ها در تصمیم گیری ها روی آینده افغانستان، تاثیر گذار باشند.

ادارۀ ملل متحد برای زنان در اخیر می گوید: «بگذارید صدای تان به جهانیان برسد، تا بدانند که شما چه می خواهید؛ خط سرخ شما چیست؟ با حرکت [#خط_سرخ_من] بپیوندید و ویدیوی خود را همراه با هشتگ #خط_سرخ_من در صفحات اجتماعی خود شریک نمایید.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement