خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم: به سرپرستی در ادارات دولتی پکتیکا خاتمه داده شود

مردم: به سرپرستی در ادارات دولتی پکتیکا خاتمه داده شود

Mar 16, 2019 - 14:38

 

شرنه (پژواک، ۲۵حوت۹۷): شماری از باشندگان ولایت پکتیکا میگویند که ازجمع ۱۸ ولسوالی این ولایت، ۱۴ ولسوالی آن، توسط سرپرست ها اداره میشود که مردم از تکالیف اداری و عرضۀ خدمات این ولسوالی ها رضایت ندارند.

ولسوالی های ارگون، یوسف خیل، خیرکوت و سر روضه، از سوی ولسوال ها و متباقی توسط سرپرستان اداره میشود.

خورشید امان رئیس دفتر هماهنگی نهادهای مدنی پکتیکا در خصوص موضوع متذکره، به تاریخ ۲۵ حوت، به آژانس خبری پژواک گفت که مردم از کارکردهای ولسوال های سرپرست خوش نیستند.

نامبرده افزود: "به استناد قانون، سرپرستان، در اجرای بسا کارها، طور اخص امور مالی فاقد صلاحیت اند، کار درست کرده نمی توانند و مردم نیز رضایت ندارند."

به قول موصوف، مردم چندبار از این ناحیه شکایت نموده اند؛ زیرا آنها مجبور اند که برای حل مشکل کوچک شان از مرکز ولسوالی به شرن سفر نمایند.

کتوازی علاوه کرد: "از مقامات ذیصلاح تقاضا داریم، سرپرستانى که کارها را به گونه درست  انجام داده می توانند، آنها را منحیث ولسوال معرفی کنند و آنان که شایستگی کار را ندارند، از وظیفه عزل و به عوض شان افراد دیگر را معرفی نمایند."

قرار معلومات نامبرده، امنیت ولسوالی های نکی، گومل، گیان و خوشامند این ولایت ناگوار است، که موجودیت چنین وضعیت سبب شده تا ولسوالان در شرن مرکز ولایت به سر ببرند.

عبدالحمید باشنده ولسوالی خوشامند دراین مورد، به پژواک گفت که آنها ولسوال ندارند و برای انجام یک کار کوچک هم به شرن می روند.

موصوف علاوه کرد: "اگر نیاز به امضاى تذکره باشد، باید با پیمودن چند ساعت مسافت به  شرن برویم؛ در آنجا باید ولسوال را دریابیم و یا تذکره ها را از شرن اخذ  کنیم."

نامبرده گفت که بسا ولسوالی ها، از سوی سرپرست ها و آن هم به سطح زون اداره میشود.

وی افزود: "اکثرشان در ولسوالی ها موجود نیستند، در جای امن تجمع کرده و ولسوالی ها را زون وار اداره میکنند."

همچنان عزیز عزیز عضو شورای ولایتی پکتیکا، به پژواک گفت که در مورد ولسوال های سرپرست، آنها نیز شکایات مردم را دریافت کرده اند.

نامبرده افزود: "اگرحکومت خواهان ختم مشکل ولسوالان سرپرست باشد؛ شرط ابتدایی را برای شان درجه تحصیلی لیسانس وضع کند، تا این مشکل رفع شود."

شماری از باشندگان دیگر این ولایت، اظهارات مشابه داشته و زودتر خواستار ختم سیستم سرپرستی شدند.

مجیب الرحمن چمکنی والی پکتیکا دراین خصوص، به پژواک گفت که ۱۴ ولسوالی این ولایت، از سوی سرپرست ها اداره میشود.

نامبرده افزود: "دراینجا ولسوال هايی هم موجود اند که دریک پست، بیش از پنج سال کار نموده اند."

والی علاوه کرد که برای حل این معضل، ارزیابی را آغاز نموده اند، که به اساس آن برخی سرپرستان وظایف شان را از دست خواهند داد و متباقی، رسماً تقررحاصل خواهند کرد.

نامبرده گفت: "ارزیابی را شروع نموده ایم، کسیکه شایستگی دارد به کارش ادامه خواهد داد و کسانیکه در کارهای شان فاقد توانمندی اند، آنها را مرخص خواهیم کرد."

این درحالیست که هشت ریاست ولایت پکتیکا نیز توسط سرپرستان اداره میشود که مردم از کارکردهای شان رضایت ندارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan