خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شفاخانۀ ۳۵۰ بستر قندهار یک سال پس از اعمار نیز افتتاح نشده است

شفاخانۀ ۳۵۰ بستر قندهار یک سال پس از اعمار نیز افتتاح نشده است

Mar 17, 2019 - 19:56

قندهار (پژواک، ٢٦ حوت ۹۷): از اعمار شفاخانۀ ۳۵۰ بستره ولایت قندهار یک سال گذشته؛ اما تا هنوز افتتاح نشده است.

این شفاخانه از سوی وزارت صحت عامه در عینو مینۀ شهر قندهار به هزینه ۵۲۴ میلیون افغانی در ۱۷۳ جریب زمین اعمار شده است.

قرار بود این شفاخانه یک سال پیش آغاز به فعالیت نماید؛ اما بر اساس برخی مشکلات تا هنوز  افتتاح نشده است.

داکتر موسی جان سلطانی معاون ریاست صحت عامه ولایت قندهار به آژانس خبری پژاک گفت که خواست آنان این بود که شفاخانۀ یادشده، یک سال پیش فعالیت های خواد را آغاز میکرد؛ اما به اساس برخی مشکلات به تعویق انداخته شده است.

وی افزود، کار فعال سازی و مجهز نمودن این شفاخانه در دست وزارت است و آنها مسئولیت های بیشتر خود را انجام داده اند.

وی میگوید، ادارۀ مرکزی برای تجهیزات و سامان آلات این شفاخانه ۱۶ میلیون افغانی قبول کرده بود که در اثر مشکلات تدارکاتی ناوقت رسیده؛ اما باز هم یک مقدار وسایل طبی، چپرکت و سامان آلات مورد نیاز خریداری شده است.

او همچنان یادآور شد که برای آغاز خدمات این شفاخانه ۷۶۵ میلیون افغانی از سوی رئیس جمهور اختصاص شده که از سوی ولسی جرگه باید تصویب شود؛ اما با تاسف که وکلای قندهار در ولسی جرگه در این خصوص هیچ همکاری نکردند و این موضوع به حالت خود باقی مانده است.

سلطانی میگوید که این شفاخانه دارای ریاست اختصاصی میباشد که کارهای ذیربط را به پیش برده و کمی و کاستی ها را حل نماید.

داکتر محمد هاشم الکوزی رئیس این شفاخانه میگوید، آنها در نظر دارند که در دو هفتۀ آینده این شفاخانه را افتتاح نمایند؛ اما اکنون ۳۵ بستر این شفاخانه فعال میشود و تا چهار سال دیگر شمار بستر ها به ۳۵۰ خواهد رسید.

وی افزود که در آغاز هر سال مشکلات میباشد و با گذشت زمان حل میشود.

وی میگوید، تلاش دارد که این شفاخانه خدمات خوب را ارائه کند، در این شفاخانه قضایا و عملیات صحی را انجام خواهد شد که در شفاخانه های دیگر ولایت قندهار انجام شده نمیتواند.

موضوع فعال شدن ۳۵ بستر این شفاخانه در حال مطرح میشود که شفاخانۀ میرویس در این ولایت به سطح حوزه فعالیت میکند و ضمن بیماران عادی از پنج ولایات مجروحين حوادث ترافیکی و انفجار ها نیز به این شفاخانه آورده میشود و در عین وقت با تمام بیماران رسیدگی نمیتواند.

مردم میگویند، آنها امیدوار بودند که با آغاز فعالیت شفاخانۀ ۳۵۰ بستره در ولایت قندهار مشکلات بیماران را حل و در کیفیت و چگونگی خدمات صحی تغییرات خواهد آمد.

حاجی داوود یک تن از باشندگان ولایت قندهار به آژانس خبری پژواک گفت که از یک طرف اعمار این شفاخانه پنج سال را در بر گرفت؛ اما اکنون که افتتاح میشود، تنها فعال نمودن ۳۵ بستر آن برای مردم خبر خوش نمی باشد.

وی خواست که برای تشکیل و تجهیزات این شفاخانه توجه صورت گیرد و همه ۳۵۰ بستر آن فعال شود؛ زیرا خدمات صحی کنونی نمی تواند به نیاز های مردم جواب مثبت دهد.

وی افزود که مسوولان باید برای بالابردن تشخیص و تداوی امراض نیز کار کند تا که مردم برای تداوی امراش از احتیاج رفتن به خارج نجات یاید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement