خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

متضررين آتشسوزى ١٣جدى در کابل خواستار جبران خساره شدند

متضررين آتشسوزى ١٣جدى در کابل خواستار جبران خساره شدند

Mar 17, 2019 - 17:10

کابل (پژواک، ۲۶حوت ۹۷): متضررين آتشسوزى در چهارراهى عبدالحق کابل، مدعى اند که به دليلى خساره به آنها پرداخت نشده که «امرالله صالح» و «بسم الله محمدى»، سهم داران احمديار گروپ اند و از نفوذ شان استفاده مى کنند.

شرکت احمديار گروپ بدون ذکر نام، سهم برخى مقام هاى کنونى و پيشين حکومت در اين شرکت را رد نمى کند؛ اما مى گويد که این آتشسوزی هیچ ربطی به احمدیار گروپ ندارد؛ زيرا احمديار گروپ تنها مسئوليت انتقال تيل به اين تانک را دارد و قرارداد تانک يادشده دولتى، با شرکت «ساحل سبز» موجود در ساحه شده است.

به اساس گزارش ها، در آتشسوزی يادشده در مربوطات حوزه نهم امنيتى شهر کابل در شب سيزدهم جدى سال روان؛ سه تن جان باختند، ٤٢ تن دیگر زخمی شدند و خسارات هنگفت مالی به ساکنان سه بلاک رهايشى از جمله «کابل تاور» وارد شد.

ده ها تن از متضررين اين رويداد که امروز گردهمايى اعتراضى داشتند، گفتند که آتشسوزى يادشده از اثر بى توجهى تانک تيل احمديارگروپ رخ داده و بايد احمديار گروپ، جبران خسارۀ مردم را بپردازد.

صفی الله نورزی یکی از باشندگان کابل تاور گفت که متضررين در مورد شکايت کرده بود و سپس هيئت هاى ادارات مختلف چون رياست جمهورى، رياست اجرايى، وزارت داخله و غيره، چگونگى اين آتشسوزى و خساره هاى وارد شده را بررسى کردند.

 اما او افزود که تا حال نتیجۀ اين بررسى ها مشخص نشده است.

به گفته وى اين درحالى است که در اين آتشسوزى، ده منزل مسکونى در کابل تاور و بلاک هاى ۱۵۰ و ۱۵۱ مکروریان سوم واقع چهارراهی عبدالحق حریق گردیده است و اکثریت اين منازل به شکل مخروبه باقی مانده؛ زيرا صاحبان آن توانایی بازسازی آن را ندارند.

به گفته او هنگامی که در سال ۱۳۸۸ کار ساخت کابل تاور آغاز شد، بر اساس هدایت شاروالی کابل؛ تانک تيل احمديار باید از محل برداشته می شد؛ اما به دلیل داشتن شناخت رییس احمدیار گروپ و شرکای وی، اين چنين نشد.

عبدالقادر یک تن ديگر از متضررين که در آتشسوزی يادشده خانم و یک عضو دیگر خانواده اش را از دست داده است، گفت: «من تمامی هستی ام را در این آتشسوزی که مقصر آن احمدیار گروپ است از دست داده ام؛ اما تا به حال هیچ گونه کمک از سوی هیچ اداره با من صورت نگرفته است.»

به گفته او، متضررین چندین عریضه را به ادارات مختلف دولتی داده اند؛ اما هیچ گونه پاسخ قناعت بخش را دریافت نکرده اند.»

موصوف گفت که امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی و بسم الله محمدی وزیر پيشين امور داخله، از سهم داران احمديار گروپ می باشند و دخالت مستقیم و غیرمستقیم آنان سبب شده است که کسی به صدای متضررين اين آتشسوزى گوش ندهد.

وی افزود: «ما این جا جمع شده ایم و جبران خساره می خواهم و اگر به خواسته هاى ما رسیدگی نشود، اعتراض های خود را ادامه خواهیم داد.»

اسدالله مالک کابل تاور گفت که موجودیت تانک تیل در میان بلاک ها و مکان رهایشی، خلاف قانون و حتا حکم رییس جمهور است و باید هر چه عاجل تانک تیل از این محل انتقال شود.

به گفته موصوف، کابل تاور در آتشسوزی یادشده ٩٠ درصد حریق شده و در مجموع به سه بلاک در آتشسوزى، حدود ٢٠ میلیون دالر امریکایی خساره وارد شده است.

وى نيز مدعى شد که به دليل داشتن سهم امرالله صالح و بسم الله خان در شرکت احمديار گروپ، خساره اين آتشسوزى پرداخت نمى شود و مسئولان نيز به همين دليل در اين راستا اقدام نکرده اند.

اعتراض کنندگان هشدار دادند که هرگاه تا یک هفته دیگر، نتیجه بررسى هیت تحقیق کننده روشن نشود، تانک يادشده از اين محل انتقال نشود و احمديار گروپ جبران خساره را پرداخت نکند، متضررين خيمه تحصن مى زنند و چهارراهی صحت عامه را به روی ترافیک مسدود می کنند.

حاجی توکل رییس احمدیار گروپ، در گفتگوى تيليفونى در مورد اظهارات متضررين گفت که تانک تیل يادشده يک تانک تيل دولتی است، قرارداد آن با شرکت «ساحل سبز» امضا شده و احمدیار گروپ تنها در قسمت رساندن تیل به این شرکت، قرارداد دارد و شرکت «ساحل سبز» بر اساس قرارداد از لوگوى احمديار استفاده می کند.

موصوف افزود که متضررین، از عامل اصلى آتشسوزى خواستار جبران خساره شوند.

پژواک تلاش کرد اما نتوانست با امرالله صالح، بسم الله محمدى و شرکت ساحل سبز تماس برقرار کند.

حاجی توکل در مورد اينکه امرالله صالح و بسم الله محمدى سهم دار احمديار گروپ مى باشند، گفت: «انکار نمی کنم که شرکای ما قبلا در راس مقامات بلند پایه دولتی بودند و یا هستند؛ اما این آتشسوزی هیچ ربطی به احمدیار گروپ ندارد.»

در همین حال مصطفی خلیلزایی معاون امور تجارتی تصدی مواد نفتی و گاز مایع گفت که تانک تیل یادشده، دولتی می باشد و حدود سه سال قبل، با شرکت ساحل سبز با کرایه ماهوار ۶۱۰ هزار افغانی قرار داد شده است.

موصوف گفت که این تانک تیل، پيش از ساخت کابل تاور در ساحه موقعيت داشته و قسمتى از زمين اين تانک از سوى کابل تاور غصب شده است.

وی در قسمت انتقال تانک های تیل از اماکن رهایشی و مزدحم گفت که یک تیم مختلط از سوی تصدی مواد نفتی، وزارت شهرسازی و اراضی، شاروالی کابل، اداره حفاظت از محیط زیست و اداره نورم و ستندرد، برای سروی تانک ها تعیین شده و پس از ارزیابی اين هيئت، در مورد تصمیم اتخاذ خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement