خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت ماليه: معاشات استادان پوهنتون هاى دولتى ٣٣ درصد افزايش مى يابد

وزارت ماليه: معاشات استادان پوهنتون هاى دولتى ٣٣ درصد افزايش مى يابد

Mar 17, 2019 - 15:41

کابل (پژواک، ۲۶ حوت ۹۷): وزارت ماليه، درحالى از افزايش ٣٣ درصدى معاشات استادان پوهنتون هاى دولتى خبر ميدهد که شمارى از اين استادان، از يک هفته به اينسو دست به اعتصاب کارى زده و خواستار قانونمند شدن روند توزیع معاشات شان شده اند.

وزارت مالیه، امروز با نشر اطلاعیه اى در مورد طرح مقرره افزایش معاشات اساتید و اعضای کادرهای مسلکی پوهنتون های دولتی گفته است: "کمیتۀ فرهنگی اتحادیۀ استادان، مسوده مقرره افزایش معاشات استادان و اعضای کادرهای مسلکی را در مشوره با وزارت تحصیلات عالی تهیه نموده بودند، از اینکه مقرره متذکره به شکل غیر عادلانه و نامتوازن تهیه گردیده و امکانات بودجوی نیز در آن در نظر گرفته نشده بود، چندی قبل از سوی وزارت مالیه رد گردید. برای اینکه موضوع بطور همه جانبه بررسی گردد، کمیته ای در زمینه ایجاد گردید."

منبع خاطرنشان ساخته است که کمیتۀ متذکره، متشکل از نماينده هاى وزارتخانه های تحصیلات عالی، عدلیه و مالیه، مقررۀ جدیدی را با درنظرداشت اصل توازن و تعادل و امکانات بودجوی ترتیب نموده که به تاریخ ۲۱ حوت ۱۳۹۷ نهایی گردیده است؛ بر اساس مقرره جدید، معاشات آنان نسبت به معاش فعلی شان، ۳۳ درصد افزایش یافته و این مقرره به زودترین فرصت به منصه اجراء گذاشته خواهد شد.

از سوى ديگر، شمروز خان مسجدى سخنگوى وزارت ماليه، به آژانس خبری پژواک گفت که وزارت مالیه قبلاً سالانه  حدود ۳۵۰ میلیون افغانی برای معاشات استادان اختصاص داده بود که با افزایش ۳۳ درصدی معاشات آنها، این رقم در حدود ۶۵۰ میلیون افغانی می رسد.

وى افزود که خواست استادان که تحصن کرده اند، دور از امکانات بودجوی وزارت مالیه است و این وزارت، بیشتر از این نمی تواند به خواست های استادان پاسخ مثبت بدهند.

این درحالیست که نجیب‌الله امرخیل رییس اتحادیه پوهنتون هاى کشور؛ درحاليکه امروز از ادامۀ تحصن کارى استادان پوهنتون هاى دولتى کشور خبرداد، به آژانس پژواک گفت که از ایجاد چنین کمیته و تصمیم های این کمیته، اتحادیه پوهنتون های کشور اطلاعی ندارد.

وی افزود که خواست استادان افزایش معاشات نبوده، بلکه آنها از کابینه حکومت می‌خواهند که مقرره‌ی معاشات و امتیازات‌شان، مطابق به ماده ۳۵ قانون تحصیلات عالی تهیه و در جریدۀ رسمی نشر شود.

در ماده  ۳۵ قانون تحصیلات عالی آمده است که معاش اعضای کادر علمی مؤسسات تحصیلات عالی، در مقرره‌ای جداگانه تنظیم می‌شود.

موصوف تصریح کرد که وزارت مالیه در حضور معاون دوم رئیس جمهور، اتحادیه استادان، وزیر و معین وزارت تحصیلات عالی و معین وزارت مالیه، وعده افزایش ۶۰ درصدی معاشات استادان را نموده بودند که بعداً آنرا انکار کردند.

امرخیل خاطرنشان کرد تا وقتی که روند توزیع معاشات استادان قانونی نشود، آنها به اعتصاب شان ادامه داده و در صورت لزوم، شیوه اعتراض را تغییر خواهند داد.

بر اساس معلومات استادان پوهنتون کابل، معاش ماهوار پوهنیار ۲٩هزار، پوهنمل ۳۵هزار، پوهندوی ۴۵هزار، پوهنوال ۵۵هزار و پوهاند ۶۵هزار افغانی می باشد.

اعتراض استادان پوهنتون ها، از پوهنتون کابل در ۱۹ ماه جاری خورشیدی آغاز شد. این استادان در پیوند به قانون‌مند شدن و تهیه‌ مقرره‌ای برای پرداخت امتیازات‌شان، به قصد اعتراض دست به اعتصاب درسی زدند. پس از آن، شماری از پوهنتون هاى دولتی در ولایت‌ها نیز از این حرکت استقبال کرده و به اعتصاب درسی پرداختند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement