خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عالمی بلخی: وضعیت مهاجرین در ترکیه و یونان، رو به بهبود است

عالمی بلخی: وضعیت مهاجرین در ترکیه و یونان، رو به بهبود است

Mar 18, 2019 - 16:52

کابل (پژواک، ۲۷حوت ۹۷): وزارت امور مهاجرین می گوید که وضعیت مهاجرین در ترکیه و یونان، رو به بهبود است و قرار است به زودی برای رسیدگی به مشکلات آنان، کمیته مشترک میان دولت افغانستان و یونان ایجاد گردد.

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که بیشترین مشکلات را مهاجرین افغان در کشورهای ترکیه و یونان که بعنوان مسیر ترانزیتی مهاجرت یاد می شود، دارد.

نامبرده گفت که وى در ششمین نشست وزرای "کنفرانس روند بوداپست" که در کشور ترکیه برگزار شده بود و در آن، وزرا و نمایندگان ۷۲ کشور جهان حضور داشت، اشتراک کرده است.

او علاوه کرد که در این نشست، روی منع و مبارزه با مهاجرت نامنظم، مبارزه و ریشه کن ساختن باندهای قاچاق انسان، تنظيم شرایط برای مهاجرت قانونی و ایجاد سهولت در بازگشت و قبول مجدد مهاجرین، بحث صورت گرفته و دو سند مهم مهاجرتی تحت نام تعهدات استانبول که از قبل وجود داشت و برنامه عمل پنج ساله برای مصئونیت و حفظ حقوق مهاجرین نیز به امضاء رسید.

وى افزود که در حاشیه این نشست، ملاقات های جداگانه با مقام های کشور ترکیه داشت و مقام های ترکیه تعهد سپرده که پس از این، اخراج اجباری افغان ها صورت نگرفته و سهولت هايی را نیز برای مهاجرین مساعد کرده اند.

به گفته وی، آن عده افغان ها که قصد دارند به شکل داوطلبانه از کشور ترکیه به افغانستان بیایند، هلال احمر و موسسه تیکا ترکیه در داخل کشور، زمینۀ فرصت کار را برای شان مساعد می سازد.

وی همچنان گفت که وضعیت مهاجرین کشور ترکیه و یونان، نسبت به دو سال گذشته بهبود یافته است و قرار است برای رسیدگی به وضعیت مهاجرین افغان، کمیته مشترک میان دولت افغانستان و یونان ایجاد گردد.

او افزود که در حال حاضر ۱۶هزار مهاجر افغان در کشور یونان وجود دارد که یک تعداد شان پذیرفته شده و متباقی یا رد شده و یا هم در حالت انتظار قرار دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement