خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: امارات متحده وآذربايجان حاضراند برخى محصولات افغانستان را خريدارى کنند

غنی: امارات متحده وآذربايجان حاضراند برخى محصولات افغانستان را خريدارى کنند

Mar 18, 2019 - 13:52

کابل(پژواک ،٢٧حوت٩٧):رييس جمهورغنى مى گويد، که امارات متحدۀ عربى حاضراست زعفران و آذربایجان بادام، انگور و پیاز افغانستان راخريدارى کنند.

درخبرنامه اى که کاپى آن امروز به اژانس خبرى پژواک رسيده ، گفته شده که محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در جریان سفرش به امارات متحدۀ عربی، شام دیروز با تاجران افغان مقیم آن کشور دیدار و مشکلات و پیشنهادات آنان را استماع نمود.

در این دیدار که در شهر ابوظبی انجام شد، ابتدا عبیدالله صدرخیل یکتن از تاجران افغان مقیم امارات متحده عربی، صحبت کرد و از تلاش‌های رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر حل مشکلات تاجران سپاسگذاری نموده، گفت که ناامنی و فساد اداری، مانع سرمایه‌گذاری آنان در داخل کشور شده است.

وی افزود: (کمیسیونی که به رهبری معاون دوم ریاست‌جمهوری در خصوص رسیده‌گی به مشکلات تاجران ایجاد شده، توانسته است تا اندازۀ زیاد مشکلات آنان را حل نماید.)

همچنان ابراهیم مُحب یکتن از سرمایه‌گذاران افغان، مشکلات سکتور بانکداری در افغانستان را بیان نمود و پیشنهادات خویش به رئیس‌جمهور غنی را ارائه کرده، گفت: ( بانک‌های افغانستان با مشکلات زیادی مواجه اند که در صورت چشم‌پوشی از مشکلات موجوده، به خطرات جدی روبه‌رو خواهیم شد.)

موصوف پیشنهاد نمود که برای رشد بانکداری و جلوگیری از خطرات این سکتور، نیاز است تا کمپنی‌های نظارتی بین‌المللی برای نظارت و مشوره‌دهی استخدام گردند.

در این دیدار، داکتر محمدهمایون قیومی سرپرست وزارت مالیۀ کشور در رابطه به برنامه‌های انکشافی و تجاری حکومت، به تاجران افغان معلومات داده، گفت که وزارت مالیه درهماهنگی و همکاری با رؤسای گمرکات افغانستان، چالش‌های عمدۀ بنادر و گمرکات کشور را مشخص نموده اند و به این مشکلات رسیدگی صورت می‌گیرد.

داکتر قیومی افزود که به اساس هدایت رئیس‌جمهور، برنامۀ سرمایه‌گذاری در عرصه‌های زراعت، معادن، انرژی و تجارت روی‌دست گرفته شده است و این بهترین فرصت برای تاجران افغان می‌باشد.

سپس، محمداشرف غنی رئیس‌جمهور کشور صحبت کرد و از تلاش‌های تاجران به‌خاطر نقش فعال آنان در افزایش صادرات افغانستان قدردانی نمود.

وی افزود:(در دیداری که با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی داشتم، موصوف وعده سپرد که زعفران افغانستان را امارات متحدۀ عربی خریداری می‌کند. )

وی افزود که آذربایجان نیز حاضر است تا بادام، انگور و پیاز افغانستان را خریداری نماید.

رئیس‌جمهور غنی از تاجران افغان مقیم امارات متحدۀ عربی خواست تا با استفاده از فرصت های که در بازارهای جهانی، به‌خصوص در بازارهای امارات متحدۀ عربی برای محصولات افغانستان ایجاد شده است، سرمایه‌گذاری کنند و هدف واضح برای صادرات تعیین نمایند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که اصلاحات جدی در عرصه های مختلف به میان آمده است و این روند ادامه دارد.

وی افزود که قانون معادن به‌صورت اساسی تغییرکرده و زمینۀ بهتر برای سرمایه‌گذاری در سکتور معادن نیز فراهم گردیده است.

همچنان رئیس‌جمهور گفت که تهدیدات امنیتی در کابل به‌زودی رفع می‌گردد و در این زمینه، به وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله هدایت داده است تا افراد مسلح غیر مسئول را در کابل تا سه ماه آینده خلع سلاح نمایند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که بحران بانکداری را سکتور خصوصی ایجاد کرده است، نه دولت و سوء استفاده باعث گردیده است تا بانک‌ها در کشور ضعیف شوند.

وی افزود که بررسی در این خصوص از سوی کمپنی معتبر بین‌المللی ضروری می‌باشد و به سرپرست وزارت مالیه هدایت داد که روی میکانیزم استخدام چنین کمپنی کار نماید.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement