خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ملل متحد حمايتش را از آزادى بيان در افغانستان اعلام کرد

ملل متحد حمايتش را از آزادى بيان در افغانستان اعلام کرد

Mar 18, 2019 - 16:46

کابل (پژواک، ٢٧ حوت ٩٧): اشتراک کنندگان مراسم تجليل از روز ملى خبرنگار در کابل، بر حفظ آزادى بيان و مصئونيت خبرنگاران تاکيد نمودند و ملل متحد يک بار ديگر حمايت شان را از آزادى بيان در افغانستان اعلام کرد.  

مرکز خبرنگاران افغانستان، از روز ملى خبرنگار که مصادف است با ٢٧ حوت امروز در کابل تجليل نمود. در اين مراسم به اشتراک معاون دوم رييس جمهور، برخى مقام­هاى ديگر حکومت و خبرنگاران شرکت نموده بودند.  

احمد قريشى رييس اين مرکز گفت که از اين روز، درحالى تجليل به عمل مى آيد که در سال روان ١٨ خبرنگار و دو کارمند رسانه کشته و ٧٢ تن مورد خشونت فیزیکی، توهین، تحقیر، تهدید وغيره قرار گرفته است.

وى افزود که امسال، کشتار بيشتر خبرنگاران به گونۀ هدفمند صورت گرفته است که در تاريخ  خبرنگارى در افغانستان سابقه ندارد.    

محمد سرور دانش معاون دوم رييس جمهور، در سخنرانى اش در اين مراسم از کشته شدن خبرنگاران اظهار تاسف کرد، خبرنگاران را سنگرداران آزادى بيان خواند و گفت که بايد به خبرنگاران احترام گذاشته  و از آنها حمايت شود.

موصوف افزود: «خبرنگاران نماد آگاهی و دانایی و خرد جامعه هستند و باید از مقام و جایگاه آنان تجلیل شود.»

وى آزادى بيان را يکى از حقوق اساسى مردم خواند و گفت که  نبايد افکار و انديشه هاى مردم مورد سانسور قرار گيرند.

به گفته او اگر آزادی بیان و رسانه های آزاد وجود نداشته باشد، بدان معنا است که آزادی های دیگر چون دموکراسى، انتخابات عادلانه و شفاف هم وجود ندارد.

همچنان وى افزود که آزادی بیان، بهترین راه برای اصلاحات و مبارزه با فساد ادارى مى باشد.

سرور دانش، ضمن تاکيد بر صيانت و تقويت آزادى بيان در کشور گفت که صلح، مسئله حياتى است و حکومت و مردم افغانستان، از حرکت هاى صلح استقبال مى کنند؛ اما بايد در اين روند به حفظ آزادى بيان توجه جدى شود.

وى افزود: «بايد جوانب مذاکرات صلح تضمين بدهند که از آزادى بيان حفاظت و صيانت مى کنند.»

موصوف در پايان صحبت هاى خود از خبرنگاران و مسئولان رسانه ها در کشور خواست که در کار شان مسلکى  و  بى طرف عمل کنند و منافع ملى را به طور جدى مد نظر داشته باشند.

تادامیچی یاماموتو نماینده ویژهٔ سازمان ملل متحد در افغانستان، در سخنرانی خود در اين مراسم از تصمیم حکومت افعانستان مبنی بر نامگذاری روز ملی خبرنگار ابراز خرسندی کرد و گفت که رسانه ها و خبرنگاران، در شرايط دشوار به کارهاى رسانه يى شان مصروف اند و افغانستان در دنيا يک کشور پرچالش براى خبرنگاران مى باشد.

وى به مصئونيت خبرنگاران و حفاظت از آزادى بيان تاکيد کرد و افزود: « سازمان ملل متحد آماده است که همکاری خویش را در زمینه آزادی بیان و خبرنگاران در افغانستان افزایش بدهد.»

 سید آقا حسین فاضل سانچارکى معين نشراتى وزارت اطلاعات و فرهنگ، در اين مراسم گفت که در ١٨ سال گذشته رسانه ها و خبرنگاران، راه هاى دشوارى را سپرى نموده، تهديد شده اند و حتى به قتل رسيده ند؛ اما امروز با آنکه بلند رفتن کيفيت کارى خبرنگاران ايجاب کار بيشتر را دارد، در جايگاه خوبى قراردارند.

وى نيز به حفظ آزادى بيان تاکيد کرد و گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ، براى حل مشکلات خبرنگاران توجه کرده و اقداماتى داشته است.

شفيقه حبيبى عضو اتحاديه خبرنگاران افغانستان، در اين مراسم به حفظ آزادى بيان تاکيد کرد و گفت که از روز خبرنگار در حالى تجليل مى شود که هنوز هم جنگ و خونريزى در کشور ادامه دارد.

وى افزود: « تا چه وقت قربانى بدهيم، ما چرا به صلح نمى رسيم، به خاطرى که همه چيز پشت دروازه هاى بسته است، بايد حقايقى که در مورد صلح است به ملت آگاهى داده شود؛ چرا ما نمى توانيم بفهميم که چه مى گذرد و چرا آزادى بيان در اولويت گفتگوهاى صلح قرار ندارد؟»

او گفت که افغان ها، به عقب برنمى گردند و بايد دستاورد­هاى ١٨ سال اخير مردم افغانستان حفظ شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement