خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"سرک های فرعی شمال و جنوب شهر کندهار باید اعمار شوند"

"سرک های فرعی شمال و جنوب شهر کندهار باید اعمار شوند"

Mar 19, 2019 - 20:24

کندهار (پژواک، ۲۸حوت ۹۷): باشندگان شهر کندهار میگویند که از هفده سال گذشته بدینسو، تعهدات اعمار سرک های فرعی در شمال و جنوب این ولایت سپرده میشود، اما تاکنون جنبه عملی نداشته است.

آنان میگویند که بنابر این مشکل، نه تنها جاده های شهر را با تهدید تخریب مواجه نموده، بلکه زندگی مردم را نیز در مضیقه قرار داده است.

درحال حاضر در حومه شمال شهر کندهار، از یک سرک طور فرعی (بای پاس) استفاده میشود که  تردد وسایط باربری سبب تخریب نسبی این سرک شده است.

تاج محمد یکتن از ساکنین منطقه متذکره، به آژانس خبری پژواک گفت که ۷ کیلومتر این سرک فرعی از منطقه رهایشی کاریز ناحیه دوم شهر کندهار میگذرد، وسایط کلان باربری بر آن رفت و آمد میکنند و اهالی منطقه از آن رنج میکشند.

به قول وی، در مسیر این جاده ، هر روز صدها موتر خورد و کلان عبور میکنند که در پی آن مردم در فصل گرما از گرد و خاک و در فصل سرما از باران، آب و گل در تکلیف اند.

موصوف میگوید، به سبب خراب بودن جاده، نه تنها از صدای بلند موترها عذاب میکشند، بلکه به سبب گرد و خاک، به بیماری های تنفسی مصاب شده اند.

موصوف گفت، ساکنین منطقه متذکره، به کرات در مورد اعمار این سرک احتجاج ها را راه اندازی نموده با مقامات دراین خصوص ملاقات انجام دادند، اما به صدای آنها لبیک گفته نشد.

محمد اسماعیل یکتن از باشندگان دیگر، به آژانس خبری پژواک گفت، از سال های گذشته این سرک تخریب است، اما نه شاروالی و نه هم ریاست فواید عامه به اعمار آن مبادرت میورزند.

موصوف علاوه کرد که این سرک به حدی تخریب شده که مردم به سبب گرد و خاک از اتاق های منازل شان بیرون شده نمی توانند، لباس های شسته شده را در فضای باز هموار کرده نمی توانند و خطر جدی دیگر این که هر روز در این مسیر موترهای بابری واژگون میشوند که بسا اوقات اطفال و افراد مُسن زیر آن گیر میشوند و جان می بازند.

نامبرده از حکومت خواست تا زودتر این سرک را ترمییم نماید و باشندگان این منطقه را از این رنج نجات دهند.

افزون بر اهالی منطقه، رانندگان موترها نیز از این ناحیه با مشکلات مواجه اند.

عبدالولی که در مسیر میان کابل و هرات رانندگی میکند، میگوید که این سرک به حدی تخریب شده که هر روز وسایط باربری بر آن چپه میشوند که به مالک واسطه و مالکین اموال خسارات هنگفت وارد میشود.

از جانب دیگر، شورای ولایتی کندهار میگوید که جاده های فرعی (بای پاس) شمال و جنوب کندهار از جمله مسیرهای مهم ترانزیتی کشور محسوب میشوند و حکومت باید بلادرنگ در ترمیم آن دست به کار شود.

حاجی سیدجان خاکریزوال، رییس شورای ولایتی کندهار میگوید که شهریان کندهار، به دفعات نزد آنها شکایت ها نموده و خواستار اعمار این سرک شده اند.

در این آواخر، از کابل یک تیم تخنیکی وزارت فواید عامه وارد کندهار شده، کار سروی هر دو سرک مهم را شروع نموده است.

انجنیرمحمد صابر احمدزی، رییس فواید عامه کندهار دراین خصوص، به آژانس خبری پژواک گفت که سرک های فرعی (بای پاس) شمال و جنوب شهرکندهار ۸۰ متر طول دارد که کار سروی آن آغاز شده است.

موصوف علاوه نمود، قرار است که سرک های متذکره در چهار مرحله (در هر مرحله ۲۰ کیلومتر سرک) طور پخته و اساسی اعمار شوند.

نامبرده میگوید که مطابق پلان وزارت، ابتدا ۲۰ کیلومتر سرک فرعی جنوب اعمارمیشود، اما اداره ولایتی از وزارت خواسته که نظر به مشکل مردم، نخست سرک شمال که ۳۲ کیلومتر طول دارد، طور مکمل ساخته شود.

این سرک از ولسوالی دامان کندهار آغاز و از حومه شمالی شهرعبور میکند و در ولسوالی پنجوایی با شاهرای کندهار- هرات وصل میشود.

قرار معلومات، برای اعمار ۲۰ کیلومتر این جاده، ۶۷۰ میلیون افغانی منظور شده است.

اما احمدزی میگوید، که اداره ولایتی تلاش میورزد تا برای اعمار ۱۲ کیلومتر سرک فرعی متباقی نیز بودجه را تدارک کند و به این گونه تمام سرک اعمار شود.

قابل ذکر است که مسؤولین حکومتی پیش از این هم، در مورد اعمار این سرک ها تعهدات سپرده بودند، اما به سر نرسید.

عدم موجودیت سرک های فرعی سبب شده تا سرک های داخل شهر کندهار در پی عبور و مرور وسایط باربری، بیشتر تخریب شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement