خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در لوگر پوستۀ منسوبین اردوی ملی در یک مکتب افراز شده است

در لوگر پوستۀ منسوبین اردوی ملی در یک مکتب افراز شده است

Mar 20, 2019 - 15:32

پل علم (پژواک، ۲۹ حوت ۹۷): منسوبین اردوی ملی در مکتب حشمت خلیل کرزی واقع منطقه سرخ آب ولسوالی محمدآغۀ لوگر مسکن اصلی رئیس جمهور اشرف غنی، پوسته تعبیه شده که به سبب آن، متعلمین از فراگیری دروس محروم گرديده اند.

نجیب الله یکتن از متنفذین قومی، به تاریخ ۲۹ حوت، به آژانس خبری پژواک گفت که منسوبین اردوی ملی، در لیسه حشمت خلیل کرزی واقع منطقه سرخ آب، پوسته افراز نموده و مکان دیگر را برای مکتب انتخاب کرده اند.

موصوف افزود: "مکتب را به جای دیگر انتقال داده اند؛ اما دانش آموزان به سبب ترس از جنگ، به آنجا رفته نمی توانند، تمام شاگردان از فراگیری دروس بی بهره شده اند."

گل الرحمن یکتن از متنفذین قومی دیگر منطقه، به پژواک گفت که نیروهای منسوبین در مکتب قریۀ آنها، پوسته را ایجاد نموده اند.

موصوف علاوه نمود: "اطفال از رفتن به مکتب محروم شده، کس به مکتب نمی رود، این یک مشکل عمده است."

درعین حال، صابر متعلم صنف دهم لیسه حشمت خلیل کرزی، به پژواک گفت که در لیسۀ آنها قرارگاه نظامی جا به جا شده و متعلمین به آن نمی روند.

وی گفت: "ازچند ماه بدینسو در این جا پوسته افراز نموده، سال نو در شرف آغاز شدن است، اگر این پوسته را دور نکنند، شمار زیاد دانش آموزان از فراگیری دروس بی بهره می شوند."

شمارى از باشندگان منطقه سرخ آب نیز اظهارات مشابه داشتند و از حکومت خواستند تا این مشکل را زودتر رفع سازد.

روح الله امین آمر معارف ولسوالی محمدآغه در مورد، به پژواک گفت که از سال پار تاکنون، نیروهای اردوی ملی در لیسه حشمت خلیل کرزی پوسته ایجاد نموده و اکنون نیز در آن حضور دارند.

وی افزود: "از زمانیکه اردوی ملی، این پوسته را افراز نموده، میزها و چوکی های زیاد شکسته اند، اکثر مفقود شده، که برای ما درد سر بزرگ است."

امین علاوه کرد که مکتب متذکره، به منطقه دیگر انتقال شده، ولی شاگردان به آن نمی روند.

آمر معارف محمدآغه گفت که مشکل را با ولسوال و ریاست معارف در میان گذاشته و آنها برای حل آن تعهد سپرده اند.

منسوبین امنیتی لوگر، از ابراز نظر در مورد ابا ورزیدند.

اما شمشاد لاروی سخنگوی والی لوگر، به پژواک گفت که مقام ولایت، از این مشکل آگاهی دارد و زودتر برای رفع آن، دست به کار خواهد شد.

نامبرده افزود: "این مشکل در نشست امنیتی آینده ولایت مطرح خواهد شد و والی صاحب، به مسئولین ذیربط هدایت خواهد داد تا این پوسته را از مکتب انتقال دهند."

قابل ذکراست که لیسه منطقه سرخ آب ولسوالی محمدآغه، در سال ۱۳۴۲ خورشیدی تاسیس شده که در سال ۱۳۹۶ توسط رییس جمهور محمد اشرف غنی، به نام لیسۀ حشمت خلیل کرزی مسمی شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement