خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رئيس جمهور: رشد اقتصادى در سال آينده دو درصد افزايش خواهد يافت

رئيس جمهور: رشد اقتصادى در سال آينده دو درصد افزايش خواهد يافت

Mar 20, 2019 - 16:02

کابل(پژواک،٢٩ حوت ٩٧): رئیس جمهور کشور، به استقبال سال نو خورشيدى، يک نهال را در صحن ارگ رياست جمهورى غرس نمود و گفت که با توجه با بارش ها در زمستان سال روان، رشد اقتصادى در سال آينده دو در صد افزايش خواهد يافت.

در خبرنامه دفتر سخنگوى رييس جمهور که به آژانس خبرى پژواک مواصلت نموده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس ‌جمهور کشور، بعد از ظهر امروز در ارگ رياست جمهورى، يک نهال را غرس نمود و سال ١٣٩٨ را به همه افغان­ها مبارکباد گفت.

منبع به نقل از غنى نوشته است: «امسال به فضل خداوند متعال نسبت به پنج سال گذشته، مقدار باران بی سابقه بود و این زمینه را فراهم می سازد که تمام دهاقین، باغداران و دست اندرکاران عرصۀ زراعت، زندگی خوش و مرفه داشته باشند.»

وی گفت که سال گذشته خشکسالی در بادغیس، فاریاب و جوزجان و ولایات شمال، باعث گردید که مواشی مالداران  تلف شود.

همچنان موصوف افزود: «برداشت ما این است که فیصدی رشد عمومی افغانستان، حداقل دو در صد در سال جدید نسبت به سال های قبل بیشتر خواهد بود و این، به معنای افزایش عایدات هر مؤلد زراعتی و مالداری است.»

به اساس معلومات سالنامه احصاييه مرکزى، در سال ١٣٩٧ رشد اقتصادى افغانستان در اين سال به ٢،٧ درصد مى رسيد.

رئیس جمهور کشور به وزیر زراعت، شاروال و والی کابل و ریاست عمومی ارگان های محل هدایت داد تا یک برنامۀ واضح حفظ و مراقبت نهال­ها را ترتیب کنند.

همچنان به وزارت های معارف و تحصیلات عالی مانند سرسبزی که در ارگ صورت گرفته است، مکاتب و پوهنتون ها را سرسبز نمایند.

وی اضافه کرد: «به در ختان جلغوزه، بادام و پسته افغانستان و توسعه آن نیز توجه مى کنيم و همچنان چوب کنر، پکتیا و خوست مورد توجه جدی ماست و ما باید از این سرمایه های عظیم به صورت پایدار استفاده کنیم.»

موصوف با تاکيد بر اينکه هر درخت میوه دار، ارتباط افغانستان را با دنیا فراهم می کند افزود: «تلاش حکومت این است که دهقان، باغدار و مالدار افغانستان احساس آرامش کنند.»

رييس جمهور ابراز امیدواری کرد که با مهار شدن آب‌ها و مدیریت جنگلات و استفادۀ اساسی از تولیدات، افغانستان از یک کشور وارداتی به کشور صادراتی مبدل ‌گردد.

اين درحالى است که افغانستان در سال ١٣٩٧، حدود ٨٧٥ ميليون دالر امريکايى صادرات و بيش از ٧.٤ ميليارد دالر امريکايى واردات داشته است.

غنى در پايان صحبت هاى خود به نقش زنان در سکتور زراعت اشاره کرده و گفت که زنان در زمینۀ خشک کردن و بسته بندی محصولات زراعتی و آماده کردن آن برای صادرات، نقش مهم دارد و بالای آنان توجه اساسی صورت خواهد گرفت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement