خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح مقررۀ معاش و امتیازات اعضای کادری علمی مؤسسات تحصیلات دولتی تائید شد

طرح مقررۀ معاش و امتیازات اعضای کادری علمی مؤسسات تحصیلات دولتی تائید شد

Mar 20, 2019 - 20:02

کابل (پژواک ٢٩ حوت ٩٧): جلسۀ کابینه، طرح مقررۀ معاش و امتیازات اعضای کادری علمی مؤسسات تحصیلات عالی دولتی را در پرنسیب تائید کرد.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهور امروز در قصر چهارچنار ارگ دایر گردید.

منبع افزوده است که ابتدا، رئیس‌جمهور غنی فرارسیدن نوروز و آغاز سال ۱۳۹۸ هجری شمسی را به اعضای کابینه و کافۀ ملت افغانستان تبریک و تهنیت گفت و سال نو را سال صلح، رفاه اقتصادی، توسعه و آبادی برای مردم افغانستان آرزو نمود.

همچنان رئیس‌جمهور به‌خاطر جلوگیری از خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث طبیعی احتمالی، به مراجع ذیربط هدایات لازم صادر نمود و وزیر دولت در امور رسیده گی به حوادث را مؤظف نمود تا سیستم رسیده گی به حوادث را به‌طور ۲۴ ساعته ایجاد و اطلاع‌دهی میان مرکز و ولایات را تعمیم بخشد.  

مطابق اجندا، وزیر عدلیه طرح مقررۀ تنظیم اعلانات تجارتی اجناس و خدمات را به جلسه ارایه نمود که  جلسۀ کابینه بعد از بحث همه جانبه، وزارت عدلیه را موظف نمود تا طرح مقرره متذکره را در همکاری با وزارت صنعت و تجارت و شاروالی کابل با در نظر داشت نکات اصلاحی اعضای کابینه مورد بازنگری قرار داده و به جلسات بعدی کابینه ارایه نماید.

 سپس وزیر عدلیه کشور، طرح مقررة تنظیم خدمات شبکة دیجیتلی برای تلویزیون ها را به جلسۀ ارائه کرد که کابینۀ پس از بحث های همه جانبه، طرح متذکره را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داد و وزارت عدلیه را موظف نمود تا این طرح را طی جلسه تحت نظر مقام عالی ریاست جمهوری و به اشتراک وزیر مالیه، رئیس احصائیه و معلومات و مشاور مقام عالی ریاست جمهوری در امور سیاسی و منطقوی، با در نظرداشت نظریات اصلاحی اعضای کابینه، تصحیح و نهایی سازد.

متعاقباً، وزیر عدلیه طرح مقرره معاش و امتیازات اعضای کادری علمی موسسات تحصیلات عالی دولتی را به جلسه مطرح نموده و اضافه نمود که طرح متذکره به هدف تعیین اندازه معاش بست و امتیازات اعضای کادر علمی موسسات تحصیلات عالی دولتی، تشویق اعضای متذکره به وظایف مدیریتی در وزارت تحصیلات عالی و جلوگیری از فرار آنان از موسسات تحصیلات عالی دولتی ترتیب گردیده است.

کابینه پس از بحث های همه جانبه، طرح مقرره متذکره را در پرنسیپ مورد تصویب قرار داد و وزارت عدلیه را موظف نمود تا آن را به همکاری وزارت های تحصیلات عالی و مالیه با در‌نظرداشت نظریات اصلاحی اعضای کابینه، تصحیح و نهایی سازد.

سپس رئیس عمومی جمعیت افغانی سره میاشت گزارش صورت مصرف اعانۀ حجاج برای تداوی اطفال مصاب به سوراخ قلب بابت سال۱۳۹۷ را به جلسه ارایه و افزود که از پول متذکره به تعداد (۱۸۲) تن مریضان مصاب به سوراخ قلب در شفاخانه های داخل و خارج کشور تداوی گردیده اند.

همچنان موصوف تقاضای جمع‌آوری سه تا پنج هزار افغانی اعانه از زایرین بیت الله شریف در سال ۱۳۹۸ و انتقال آن غرض بنیأ مالی جمعیت افغانی سره میاشت را به جلسه مطرح نمود.

جلسۀ کابینه ضمن تائید گزارش صورت مصرف اعانۀ حجاج، وزارت ارشاد، حج و اوقاف را موظف نمود تا در سال ۱۳۹۸ از زایرینی که برای بار اول به حج بیت‌الله شریف سفر می‌نمایند، مبلغ ۱۰۰۰ افغانی و از آن‌عده زایرینی که بیشتر از یکبار سفر می‌نماید، مبلغ ۵۰۰۰ افغانی را طور اعانه جمع‌آوری نموده و به حساب جمعیت افغانی سره میاشت انتقال دهد.

همچنان  جلسۀ کابینه، مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور نوآوری را مؤظف نمود تا به همکاری جمعیت هلال احمر افغانی، طرح‌ها و ابتکارات جدید شان را جهت جمع‌آوری کمک‌ها غرض تداوی اطفال مصاب به سوراخ قلب ترتیب و به مقام عالی ریاست‌جمهوری ارایه نمایند.

سپس رئیس عمومی و سکرتر جنرال جمعیت افغانی سره میاشت طرح مبنی بر چگونگی ایجاد انگیزه غرض ظرفیت‌سازی شفاخانه‌های داخل کشور، به‌خصوص شفاخانه‌های سکتور خصوصی جهت تداوی مریضان مصاب به سوراخ قلب را به جلسه ارائه نمود.

جلسۀ کابینه، ضمن تائید طرح متذکره، جمعیت هلال احمر افغانی را موظف نمود تا به همکاری وزارت صحت عامه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست‌جمهوری در امور نوآوری، ابعاد مالی طرح را بررسی نموده، پلان عمل آن‌را ترتیب و جهت ایجاد ظرفیت‌ها با اتحادیه‌های طبی افغان‌ها در خارج کشور تفاهم نموده، همچنان با اداره عملیاتی و حمایوی ریاست‌جمهوری جهت اعمار مکان رهایشی برای سهولت بود و باش متخصصین این عرصه که از خارج دعوت می‌گردند با درنظرداشت کمترین هزینه، همآهنگی لازم نماید.

متعاقباً، استملاک و جبران خساره ملکیت اشخاص شامل (ساختمان‌ها، اشجار و زمین) محل نصب پایه‌های مسیر پروژۀ تمدید لین انتقال برق۲۲۰ کیلو ولت از ارغندی ولسوالی پغمان ولایت کابل الی سرحد ولایت لوگر توسط سرپرست وزارت انرژی و آب، استملاک موازی (۹,۱۵۶) متر مربع زمین ملکیت اسامی خان محمد تحت اعمار سرک ناحیه دوم شهر قندهار توسط رئیس عمومی ادارۀ ارگان‌های محلی و تقاضای تصویب قیمت زمین، ساختمان‌های مسیر سرک بدیل وزیر محمد اکبر خان (بی بی مهرو الی قلعه موسی) و لایحۀ قیمت‌گذاری آن ساحه توسط سرپرست ادارۀ انکشاف زون پایتخت، به جلسه مطرح شد که مورد تصویب کابینه قرار گرفت.

بعداً معین شهرسازی وزارت شهرسازی و اراضی، تقاضای خریداری (۱۵۹۸) متر مربع زمین ریاست عمومی امنیت ملی جوار فابریکه تولید نوشابه‌های غیر الکولی شرکت الکوزی انترنشنل از سوی آن شرکت را به جلسه پیشکش نمود که مورد تصویب کابینه قرار گرفت.

به همین ترتیب معین شهرسازی، تعدیل موازی ۱۰ جریب زمین ساحۀ سبز به ساحه صنعتی ملکیت فابریکه پخته طلای سفید افغان، واقع پارک صنعتی ولایت هرات و ویزه ساحات فاز اول، دوم و سوم آن پارک را به جلسه مطرح نمود.

 جلسه کابینه تعدیل موازی ۱۰ جریب زمین ساحه سبز ملکیت فابریکه پخته طلای سفید افغان واقع پارک صنعتی ولایت هرات را به ساحۀصنعتی و ویزه ساحات فاز اول، دوم و سوم آن پارک را مورد تصویب قرار داد.

به همین ترتیب، معین شهرسازی وزارت شهرسازی و اراضی به تعداد (۱۶) مورد انتقال زمین جهت اعمار تأسیسات زیربنایی چون شفاخانه، هنگر، بلاک‌های رهایشی، باغ، شهرک معلمین، گدام ذخایر استراتیژیک غله جات، پوهنتون، تطبیق پلان انکشافی شهری و سایر موارد در مرکز و ولایات کشور را به جلسه مطرح کرد که مورد تصویب کابینه قرار گرفت.

در اخیر جلسه، وزیر امور خارجه (۱۰) مورد معاهدات بین‌المللی را به جلسه پیشکش نمود که مورد تائید کابینه قرار گرفت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement