خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون مستقل انتخابات: انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان ۱۳۹۸ برگزار می شود

کمیسیون مستقل انتخابات: انتخابات ریاست جمهوری در ۶ میزان ۱۳۹۸ برگزار می شود

Mar 20, 2019 - 19:29

کابل(پژواک، ۲۹ حوت ۹۷): کمیسیون مستقل انتخابات، با غیرعملی خواندن تقویم قبلی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده؛ اعلام کرد که بر اساس تقویم جدید و به میان آمدن شفافیت، انتخابات رياست جمهورى در ششم میزان ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، عصر امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که بعد از بحث و تبادل نظر و رایزنی با طرف های دخیل در روند انتخابات و توافق اعضای کمیسیون انتخابات، به این نتیجه رسیده اند که انتخابات ریاست جمهوری، شورای ولایتی و ولسی جرگه غزنی را با بیش از دو ماه تاخیر در ششم میزان ۱۳۹۸ برگزار نمایند.

موصوف افزود که این کمیسیون، پس از رایزنی ها و چگونگی تطبیق مفاد احکام تعدیلات قانون انتخابات و برگزاری انتخابات به صورت شفاف، عادلانه و سراسری با در نظرداشت شرایط و وضعیت کنونی، به لحاظ بودجوی و ظرفیت های موجود به این نتیجه رسید.

وی خاطرنشان کرد از اینکه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی ها و ولسی جرگه ولایت غزنی، به اساس مفاد احکام قبلی انتخابات توسط کمیسیون اعلان شده بود؛ اما تعدیلات جدید در قانون انتخابات مکلفیت های جدید را به منظور تامین شفافیت و تسریع روند انتخابات به وجود آورده است.

نورستانی تصریح نمود که برخی مراحل اساسی تقویم انتخاباتی اعلان شده، تطبیق نگردیده است و همچنان انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷ با چالش ها و سایر مشکلات مواجه گردید که باید همزمان با اتخاذ آماده گی ها برای انتخابات پیش رو، اصلاحات کلی نیز به وجود آید.

او علاوه کرد که با توجه به همین موضوعات، برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شدۀ قبلی (۲۹ سرطان ۱۳۹۸) مقدور نمی باشد.

موصوف افزود: «به منظور تطبیق بهتر احکام مفاد قانون انتخابات به ویژه احکام مادۀ ۱۹ تعدیل قانون انتخابات، تامین شفافیت و عملی شدن ثبت نام و تشخیص رای دهنده گان به طور مصئون، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی و ولسی جرگه ولایت غزنی، به تاریخ شش میزان ۱۳۹۸ برگزار ميگردد.»

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این انتخابات، در صورتی در تاریخ فوق الذکر برگزار شده می تواند که جوانب ذیربط به ویژه حکومت و جامعۀ جهانی، بودجۀ مورد نیاز را به موقع در اختیار کمیسیون قرار دهند و به وجایب و مسئولیت های قانونی شان عمل نمایند.

وی در اخیر از همه شخصیت ها، نهادهای ملی و بین المللی و مردم افغانستان خواست که در این روند ملی؛ وجایب ملی، قانونی و اخلاقی خویش را اجرا نموده و کمیسیون های انتخاباتی را همکاری و حمایت همه جانبه نمایند.

از اینکه اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی، مطابق به تقویم قبلی درست همزمان با آغاز روند عملیاتی انتخابات ریاست جمهوری آغاز به کار کردند و حالا که حدود ۲۰ روز از زمان تقویم قبلی می گذرد، لازم بود تا تقویم دیگری ترتیب شود تا پروسه با مشکل مواجه نشود.

هارون چخانسورى سخنگوى رئيس جمهور در اين مورد گفته است که ‏انتظار حكومت اين بود كه به اساس تقويم اعلان شده‌ی قبلی‌، انتخابات به تاريخ ٢٩ سرطان برگزار می‌شد، اما از آن‌جای كه اعلان تقويم انتخابات از صلاحيت‌های كميسيون مستقل انتخابات بوده و به استقلاليت كميسيون همواره احترام داريم.

وى افزوده است که ‏قرار معلومات كميسيون مستقل انتخابات پس از مشوره‌ها با احزاب سياسی و نهادهای مدنی ناظر انتخابات به اين فيصله رسيدند.

او ميگويد که اكنون حكومت با تمام امكانات آماده همكاری با‌ كميسيون مستقل انتخابات می‌باشد، تا شاهد برگزاری انتخابات شفاف در كشور باشيم.

در همین حال، کمیسیون مستقل انتخابات؛ دیروز (۲۸ حوت) نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه حوزه هاى انتخاباتى بلخ، پکتیکا، بادغیس، غور، هرات و اهل هنود را اعلام کرد و خاطرنشان نمود که به زودی نتایج نهایی سایر حوزه های انتخاباتی اعلام خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan