خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درانی: در سال روان برای سکتور خصوصی در بخش زراعت نقش بیشتر داده می شود

درانی: در سال روان برای سکتور خصوصی در بخش زراعت نقش بیشتر داده می شود

Mar 22, 2019 - 15:57

کابل(پژواک، ۲ حمل ۹۸): وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می گوید که برای رشد زراعت در سال روان در پلان های زراعتی تجدید نظر به میان می آید و برای سکتور خصوصی نقش بیشتر داده خواهد شد.

انجنیر نصیر احمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری امروز جمعه (۲ حمل) در مراسم جشن دهقان در بادام باغ شهر کابل گفت که خشک­سالی های پارسال سبب شد تا این وزارت از هدف تعیین شده جمع آوری حاصلات ۸۰۰ هزار تُن گندم عقب بماند.

موصوف خاطر نشان کرد که خشک­سالی یک چالش بزرگ در برابر مصئونیت غذایی بود که شمار زیادی خانواده ها را مجبور به ترک خانه های شان از یک نقطه به نقطه دیگر نمود.

وی افزود که خشک­سالی افزون بر این که یک تهدید بزرگ برای انسان ها بود، سکتور مالداری کشور را نیز متاثر ساخت در بعضی ولایات منجر به تلف شدن حیوانات گردید.

به گفته او، سال گذشته برای حمایت از دهاقین و مالداران در روستا علوفه و برای خانواده های بیجاشده و نیازمند حدود ۲۰۰ هزارمتریک تُن گندم توزیع شد.

اما درانی تصریح نمود که افزون بر این چالش ها، وزارت دستاوردهای نیز در سکتور مرغداری، صادرات میوه و داروهای طبی داشته است.

موصوف علاوه کرد: «در سال گذشته در بخش مرغداری به رشد هشتاد درصدی دست یافته ایم و امیدواریم که امسال بتوانیم به خودکفایی برسیم و در بخش صادرات به خصوص چلغوزه، زعفران و نباتات طبی رشد خوبی داشته ایم.»

وی افزود که در سال روان به خاطر میکانیزه شدن و رشد زراعت در افغانستان، برنامه های زراعتی مورد تجدید نظر قرار خواهند گرفت و برای سکتور خصوصی نقش بیشتر داده می شود.

موصوف می گوید: «این وزارت امسال در نظر دارد تا دو صد و سی میلیون افغانی قرضه را آماده کند و دهاقین از ۳۸ هزار تا ۳۸۰ هزار افغانی قرضه به دست آورند.»

او علاوه کرد که امسال این وزارت مصمم است که ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته تخم بذری را به قیمت مناسب «دهاقین محور» توزیع کند.

وی خاطر نشان که به خاطر حمایت از باغداران، سرمایه گذارانی که کشمش خانه می سازند در مقابل هر افغانی شان یک افغانی حمایه مالی بلاعوض از سوی وزارت زراعت به دست می آورند.

موصوف افزود، افرادی که در بخش سبزخانه ها و ماهی پروری سرمایه گذاری کنند، این وزارت همراه آنان سهم مساویانه می گیرد.

او علاوه کرد که وزارت زراعت در نظر دارد به خاطر زراعت معیاری، مصئونیت بهتر غذایی، کاهش فقر، ازدیاد تولیدات، صادارات و ایجاد یک محیط زیست خوب بعضی پروژه های زیربنایی را تطبیق می کند.

به گفته وی، بر اساس پلان جدید، امسال ۱۲ سردخانه در ۱۰ ولایت کشور به ظرفیت ۶ هزار تُن احداث می شود و تا ۴ ماه دیگر سنگ تهداب سه سیلوی عصری با تکنالوجی و ذخایر ستراتیژیک در کابل، هرات و کندهار گذاشته خواهد شد و مطالعه دیزاین و سروی سه سیلوی دیگر در ولایت های بلخ، بغلان و بدخشان انجام می شود.

درانی همچنان خاطر نشان کرد که در سال روان چهار مسلخ عصری در کابل، بلخ، هرات و کندز به بهره برداری سپرده خواهد شد.

به گفته موصوف، امکان سنجی کانال ۲۰۰ کیلومتری که از قوش تپه کندز آغاز و تا شبرغان ادامه می یابد و از طریق آن ۲،۵ میلیون جریب زمین تحت آبیاری قرار خواهند گرفت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement