خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ده ها خانواده در ولسوالی قیصار به دلیل ناامنی مجبور به ترک منازل شان شده اند

ده ها خانواده در ولسوالی قیصار به دلیل ناامنی مجبور به ترک منازل شان شده اند

Mar 22, 2019 - 14:49

میمنه(پژواک، ۲ حمل ٩٨): مقام های محلی در فاریاب می گویند که ده ها خانواده متاثر از جنگ و ناامنی و نجات جان شان از ولسوالی قیصار به شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب پناه آورده اند و نیاز به کمک های بشری دارند.

نقیب الله فایق والی فاریاب به آژانس خبری پژواک گفت که درگیری های اخیر در ولسوالی قیصار سبب شده تا شماری از باشنده گان این ولسوالی مجبور به ترک خانه و محلات مسکونی شان شوند.

موصوف افزود: «حدود ۲۰۰ خانوادۀ که از اثر ناامنی ها در ولسوالی قیصار بیجا و به مرکز ولایت پناه آورده اند، نیازمند کمک می باشند.»

به گفته او، هیاتی توظیف شده تا شمار دقیق این خانواده ها را مشخص سازد و تا شام امروز برای شان مواد غذایی، کمپل و خیمه توزیع خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: «به دلیل ناهمآهنگی بین نیروهای در قیصار و برخورد های سلیقوی شماری از قوماندانان، برخی ساحات در کنترول مخالفین قرار گرفته است، اما با رسیدن نیروهای تازه نفس از مرکز به خصوص ده ها کوماندو و انجام علمیات هوایی وضعیت بهبود یافته و محلات از دست رفته دوباره به کنترول دولت درآمده است.»

رحمت الله قیصاری ولسوال قیصار به آژانس خبری پژواک گفت که در اثر حملات گسترده دو روز قبل طالبان بالای مناطق بوری، بوره غن و حیدری خانه که منجر به سقوط این ساحات شد، صدها خانواده مجبور به ترک خانه های شان شدند.

موصوف افزود که حدود یک هزار فامیل برای نجات جان شان به ولسوالی های همجوار، شهر میمنه و مزار شریف پناه برده اند که نیاز به کمک های عاجل بشری دارند.

غلام سرور یکی بیجاشده گان گفت که طالبان بالای قریه شان حمله کردند و پوسته های مواضع نیروهای امنیتی را تصرف و شماری از آنان را کشتند، چون نیروهای کمکی دولت به حمایت شان نرسید و پس از سقوط پوسته و قریه طیاره ها به کمک آنان شتافت.

موصوف افزود: «مردم از بیم آن که منازل شان توسط طیاره هدف قرار نگیرد، مجبور به ترک خانه های شان شدند.»

وی افزود که در حال حاضر حدود ۵۰ فامیل متاثر از جنگ در یک حویلی که در و دروازه ندارد، بدون غذا و البسه به سر می برند.

او، از رئیس جمهور خواست که برای رسیده گی به موقع به نهادهای ذیربط هدایت دهد تا مردم را از مشکلات نجات دهند.

عزت گل یک زن مسن ۷۵ ساله می گوید که ۷ فامیل از یک قشلاق از ترس جنگ فرار کرده و به شهر میمنه پناه آورده اند.

 در حال حاضر دو ولسوالی غورماچ و بلچراغ به طور کامل در اختیار طالبان است و در تمام قریه و قشلاق ۹ ولسوالی دیگر به جز ساختمان ولسوالی؛ قوماندانی با چوک بازارها در کنترول طالبان می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement