خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اعلان تاریخ جدید انتخابات، با مخالفت و موافقت نامزدان ریاست جمهوری مواجه شده است

اعلان تاریخ جدید انتخابات، با مخالفت و موافقت نامزدان ریاست جمهوری مواجه شده است

Mar 23, 2019 - 16:53

 

کابل (پژواک، ۳ حمل ۹۸): شماری از نامزدان با اعلان تاریخ جدید انتخابات ریاست جمهوری مخالفت ورزیده، ولی برخی نامزدان دیگر از آن استقبال کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، روز چهارشنبه گذشته اعلان نمود که انتخابات ریاست جمهوری، به تاریخ ۶ میزان سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این فیصله بعد از مشوره ها با ادارات ذیربط انتخابات و همه اعضای کمیسیون صورت گرفته است.

به قول وی، تعدیل در قانون انتخابات، انتخاب اعضای جدید کمیسیون، مشکلات در انتخابات ولسی جرگه پیشین، بودجه، وضعیت امنیتی و برخی عوامل دیگر سبب شد که برگزاری انتخابات به تاریخ ۲۹ سرطان امکان پذیر نشود.

شماری از نامزدان ریاست جمهوری، با اعلان تاریخ جدید انتخابات ریاست جمهوری موافق و شماری هم مخالف اند.

قادرشاه سخنگوی دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری حنیف اتمر، به آژانس خبری پژواک گفت که به اساس قانون باید انتخابات ریاست جمهوری، به تاریخ ۳۱ حمل تدویر میشد، ولی با اعمال فشار از سوی حکومت، به تاریخ ۲۹ سرطان به تعویق افتاد.

موصوف افزود که اکنون بار دیگر با دخالت حکومت، این انتخابات برای بار دوم، به تاریخ ۶ میزان به تاخیر رفت.

به قول قادرشاه، در این خصوص با احزاب سیاسی و نامزدان هیچگونه مشوره صورت نگرفته است و همه امور یک جانبه، دور از مصلحت و خلاف قانون انجام شده است.

در قطعنامه منتشره از سوی تیم صلح و اعتدال اذعان شده که این اقدام، بدون مشوره آنها با دست اندازی حکومت اتخاذ شده، که با این کار ارزش مردم سالاری کاهش یافته و باور مردم بر انتخابات را متضرر میسازد.

منبع افزوده است که حکومت، نه تنها برای برگزاری انتخابات درست فاقد اراده است، بلکه توان تدویر انتخابات شفاف، مستقل و بی طرف را ندارد.

این تیم اذعان نموده که موعد قانونی حکومت وحدت ملی، در برج جوزا به پایان میرسد، برای تدویر انتخابات شفاف باید حکومت سرپرست روی کار شود.

اين تيم گفته است که تاریخ جدید انتخابات برای شان قابل قبول نیست و هر اقدامى که بدون مشوره نامزدان صورت میگیرد، از سوی آنها رد میشود.

از جانب دیگر حزب اسلامی افغانستان، به رهبری حکمتيار، با تاریخ جدید انتخابات ابراز مخالفت کرده و گفته است که این فیصله بدون مشورۀ آنها صورت گرفته است.

خبرنامه منتشره از سوی حزب اسلامی نگاشته است که به تعویق رفتن انتخابات، عمل غیرقانونی است و نتایج ناگوار در پی خواهد داشت، مطابق قانون اساسی باید تا تاریخ اول جوزا، قدرت به رییس جمهورجدید منتخب واگذار شود.

به قول منبع، بعد از تاریخ متذکره، حکومت مشروعیتش را از دست میدهد، کشور با خلا حکومت مشروع مقابل میشود، نه کمیسیون انتخابات و نه هم مرجع دیگر، این صلاحیت را دارد تا میعاد این حکومت را تمدید نماید.

حزب اسلامی افزوده است که کمیسیون انتخابات، بايد استقلالیتش را حفظ نماید، از تکرار اشتباهات کمیسیون گذشته اجتناب ورزد، محتاطانه اقدام کند، عدم بی باوری مردم بر روند انتخابات را پایان بخشد، انتخابات به موقع و شفاف را تضمین کند، به خواسته های غیرقانونی حکام تسلیم نشود؛ زیرا آنها اراده دارند تا همه چیز مطابق میل آنها صورت گیرد، نه به آرای ملت ارج میگذارند و نه به قانون اعتنا دارند، در صدد حذف احزاب سیاسی اند و قصد دارند تا در قضایای ملی و سیاسی، سهم قانونی آنها طور کامل نظر انداز شود.

ازجانب دیگر، جرگه مشورتی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری، از اعلان تاریخ جدید انتخابات استقبال نموده است.

خبرنامه اى که توسط این جرگه، به تاریخ ۳ حوت پخش شده، مینگارد که جرگه مشورتی نامزدان ریاست جمهوری، از اعلان انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و ولسی جرگه ولایت غزنی، به تاریخ ۶ میزان استقبال نموده و آن را تاریخ مناسب عنوان می کند.

جرگه مشورتی افغانستان، از حکومت افغانستان، سازمان ملل متحد، دوستان بین المللی و نهادهای کمک کننده می طلبد که با کمیسیون مستقل انتخابات در برگزاری انتخابات سال ۱۳۹۸ کمک های مورد نیاز را انجام دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking