خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بازدید کننده گان نمایشگاه بادام باغ از نبود سهولت ها و گرانی اجناس شکایت دارند

بازدید کننده گان نمایشگاه بادام باغ از نبود سهولت ها و گرانی اجناس شکایت دارند

Mar 23, 2019 - 16:39

کابل(پژواک، ۳ حمل ۹٨): بازدید کننده گان نمایشگاه بادام باغ در کابل، ضمن استقبال از را راه اندازی همچو برنامه ها، از بلندبودن قیمت برخی اجناس شکایت کرده، خواستار ایجاد سهولت های ترانسپورتی تا محل برگزاری نمایشگاه شدند.

نمایشگاه زراعتی و صنعتی، روز گذشته (۲ حمل) همزمان با مراسم تجلیل از جشن دهقان، برای پنج روز و بازدید به روی همه در بادام باغ شهر کابل با اشتراک انجنیر نصیر احمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، محمد یعقوب حیدری والی کابل، شماری از دهاقین و برخی نمایندگان سکتور خصوصی گشایش یافت.

عبدالجلیل زاهد آمر پلان و هماهنگی برنامه های ریاست انکشاف خصوصی وزارت زراعت که در محل برگزاری این نمایشگاه حضور داشت، گفت که برای سکتور خصوصی که متشکل از صنعت­کاران و زارعین می باشد، حدود ۳۰۰ غرفه گذاشته شده است، تا محصولات خود را به نمایش بگذارند.

وی افزود که دراین غرفه ها محصولات زراعتی، چون عسل، میوه خشک، لبنیات، اقسام مختلف شرینی، زعفران، ترشی، مربا، تخم های بذری اصلاح شده، ماشین آلات زراعتی،  وسایل زینتی منزل و گیاه های دارویی به نمایش گذاشته شده است.

موصوف گفت: «این نمایشگاه بر خلاف سال های گذشته، برای پنج روز به روی علاقمندان باز می باشد.»

ضیاگل ۵۴ ساله که با دو تن از نواسه هایش از نمایشگاه بادام باغ در شهر کابل دیدار کرده بود، حین برگشت به طرف منزل در میانه راه در نزدیکی نمایشگاه گفت که در نمایشگاه، وسایل محصولات خوب تولید وطن به نمایش گذاشته شده؛ اما قیمت های آن به تناسب بازار گرانتر است.

موصوف افزود، در حالیکه قیمت یک شال دست دوزی شده در بیرون از نمایشگاه، حدود ۸۰۰ افغانی می باشد؛ اما در این نمایشگاه آن را یکهزار افغانی می فروشند.

وی  خاطرنشان کرد که فروشنده گان، یک انگشتر نگین لاجورد را پنجصد افغانی می فروشند؛ در حالیکه همین انگشتر در بازار انتیک فروشی شهر کابل، ۲۰۰ افغانی قیمت دارد.

فهیمه مجید زاده یک تن از بازدید کنندگان این نمایشگاه، با خوشی از برگزاری همچو نمایشگاه ها، گفت: «از محصولات داخلی و وطنی بايد استفاده کنيم؛ چون به اقتصاد کشور کمک می کند.»

موصوف افزود که بازدید کننده گان زیادی به این نمایشگاه آمده اند؛ اما از اینکه قیمت آن ها کمی از بیرون کرده گرانتر است، کمتر کسی علاقمند به خرید می شود.

شکیلا باشنده ولایت هرات و یک تن از زنان متشبث که در غرفه اش اقسام شیرینی های هراتی را به نمایش گذاشته است، گفت که راه اندازی همچو نمایشگاه ها بر رشد کارهای صنعتی و زراعتی کمک می کند.

موصوف افزود که صاحبان صنایع، با به نمایش گذاشتن محصولات شان با مستهلکین آشنايى پیدا می کنند و چگونگی محصولات شان را با آنان در میان می گذارند.

او خاطر نشان کرد که هرگاه نمایشگاه ها و بازارهای دایمی در کشور ایجاد شود، محصولات بیشتری به فروش می رسد و زمینۀ اشتغال برای افراد بیشتر فراهم می گردد.

خبرنگاران پژواک که در این نمایشگاه حضور یافته اند، می گویند که از جمع ۳۰۰ غرفه، حدود ۶۵ غرفه به صنایع دستی اختصاص یافته است که توجه بازدید کننده گان را جلب کرده است.

به گفته آنان، در این غرفه ها انواع و اقسام زیورات، لباس های یخن دوزی، پاپوش های خامک دوزی، چادر و چپن به چشم می خورد.

خالده حبیبی رئیس شرکت آسمان بشر (Human Sky)، با بیان اینکه دولت تا فعلاً هیچ نوع کاری را برای زنان تجارت پیشه انجام نداده است، گفت: «زمانی که ما بیرون از کشور می رویم، تمام مصارف را خودمان می پردازیم؛ اما دولت حداقل دولت مصارف هوتل را باید بپردازد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement