خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

با به صدا در آمدن زنگ مکتب، دروازه ۸۰ مکتب مسدود در جوزجان باز شد

با به صدا در آمدن زنگ مکتب، دروازه ۸۰ مکتب مسدود در جوزجان باز شد

Mar 23, 2019 - 17:29

شبرغان (پژواک، ۳ حمل ۹۷): با آغاز سال جدید تعلیمی در جوزجان، بیش ازهشتاد مکتب که از دو سال به این سو در ساحات تحت کنترول گروه داعش مسدود شده بود، گشایش یافت.

عبدالحی یشین رئیس معارف ولایت جوزجان، امروز با نواختن زنگ مکتب و آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۸ خورشیدی و افتتاح ساختمان ۴۲ اتاقۀ لیسه ابن یمین شهر شبرغان که حدود ۳۳ میلیون افغانی هزینه برداشته است، گفت که با آغاز سال تعلیمی جدید، بیش از هشتاد مکتب در ولسوالی قوش تپه و درزاب که در دو سال اخیر توسط گروه داعش مسدود شده و در آن چیزی باقی نمانده بود، امروز مجدداً به روی دانش آموزان گشایش یافت.

وی خاطر نشان کرد که با گشایش مکاتب فوق، در سال روان هیچ مکتبی در سطح ولایت جوزجان مسدود نخواهد ماند.

مولوی لطف الله عزیزی والی ولایت جوزجان در این مراسم گفت که سال گذشته، ۱۴مکتب اعمار و ساختمان ۲۵ مکتب دیگر ترمیم شده است.

او تصریح کرد که برخی باشنده گان ولایت جوزجان، ۳۰ جریب زمین را در اختیار ریاست معارف قرار داده اند.

موصوف افزود: «موجودیت مکاتب در سطح ولایت می تواند در امر تعمیم سواد نقش فراگیر داشته باشد و جامعه را به طرف سعادت هدایت دهد.»

شاگردان لیسه ابن یمین که سال ها از کمبود صنوف درسی رنج می بردند، می گویند که صنف های ساخته شده، می تواند بالای کیفیت درس تاثیر مثبت داشته باشد.

مطیع الله یکی از شاگردان گفت: «ما قبلا نسبت نبود صنوف درسی دچار مشکلات زیادی بودیم؛ اما اکنون صنف های درسی معیاری داریم که در گرما و سرما می توانیم از آن استفاده نماییم.»

عبدالغفار یکی دیگر از شاگردان، با بیان اینکه موجودیت فضای آرام برای هر دانش آموز ضروری است، گفت: «ما قبلاً از داشتن یک مکان مناسب برای فراگیری درس و تعلیم محروم بودیم؛ اما امروز صنف های خوب داریم و مشکلی در این راستا وجود ندارد.

وی افزود: «قبلا ما با کمبود چوکی، صنوف درسی و سایر تجهیزات درسی روبرو بودیم که امروز همه این مشکلات برطرف شد.»

در ولایت جوزجان ۴۰۵ مکتب موجود است که در آن بیش از دو صد هزار متعلم، مصروف آموزش اند و ۴۵ درصد آن را دختران تشکیل می دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement