خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حدود دو هزار گاو، گوسفند و بز در اثر سیلاب ها در نیمروز تلف شده است

حدود دو هزار گاو، گوسفند و بز در اثر سیلاب ها در نیمروز تلف شده است

Mar 23, 2019 - 18:54

زرنج (پژواک، ۳ حمل ۹۸): ریاست زراعت نیمروز، با نگرانی از جاری شدن سیلاب ها و زیر آب شدن کشت­زارها، می گوید که اگر برای رفع این معضل اقداماتی صورت نگیرد، حدود ۲۰۰۰ گاو، گوسفند و بز به دلیل نبود علوفه از بین می رود.

محمد اکبر شریفی رئیس اداره زراعت، آبیاری و مالداری نيمروز، به آژانس خبری پژواک گفت که از اثر سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی چخانسور و بلند رفتن سطح آب کانال «شاه غیس» کشت­زار ها در هفت قریه منطقه «منارس»، مالداران را با مشکل مواجه کرده است.

موصوف افزود که هم اکنون با بلندرفتن سطح آب، قریه های حاجی محمد اکبر آخندزاده، سراج الدین، قادر خان، ملا کریم، حاجی نیاز محمد، حاجی لعل خان و جامی زهی در محاصرۀ آب قرار گرفته اند.

وی خاطر نشان کرد که در مربوطات کانال شاه غیس و سایر قریه ها، افزون بر اینکه در سه روز گذشته حدود ۲۰۰۰ گاو، گوسفند و بز تلف شده اند، حدود دو هزار حیوان دیگر با کمبود علوفه مواجه اند.

او گفت که هرگاه علوفه حیوانی عاجل به دسترس مالداران قرار نگیرد، شمار بیشتر مواشی تلف خواهند شد.

مالداران مناطق یادشده، از مسئولان می خواهند که هرچه عاجل برای نجات جان مواشی شان اقدامات لازم روی دست گیرند.

امید بلوچ یک تن از باشنده های ولسوالی چخانسور گفت که تقریبا ۹۰ درصد ثروت مردم چخانسور را مواشی آن ها تشکیل می دهد.

موصوف افزود که هر مالدار به خاطر زنده ماندن مواشی خود و نجات از خشک­سالی، بین دو تا چهار میلیون افغانی مصرف کرده و حالا اگر این سرمایۀ شان از دست شان برود، در به در می شوند.

با این حال، امروز هیاتی مشتمل بر رئیس دفتر مقام ولایت، رؤسای زراعت، تنظیم آب، مبارزه با حوادث طبیعی، هلال احمر، فواید عامه، انکشاف دهات، مشاور مقام ولایت تحت ریاست مستوفی و سرپرست مقام ولایت، از ساحات متذکره بازدید کردند.

هیات خاطر نشان کرد که به خاطر تحکیم کناره های کانال و نقاط مورد نیاز، بوجی به قدر کافی فرستاده شده است تا از سرازیر شدن سیلاب جلوگیری گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement