خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سال تعلیمی در هرات با دور ماندن حدود ۳۰۰ هزار کودک از مکتب آغاز گردید

سال تعلیمی در هرات با دور ماندن حدود ۳۰۰ هزار کودک از مکتب آغاز گردید

Mar 23, 2019 - 16:08

هرات(پژواک، ۳ حمل ۹۸): مسئولان محلی در هرات، امروز در حالی زنگ تعلیمی سال ۱۳۹۸ را به صدا درآوردند که حدود ۳۰۰ هزار کودک در این ولایت از رفتن به مکتب بازمانده اند.

روح الله ازهد رئیس معارف ولایت هرات، امروز در مراسم آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۸ در تالار مولانا جلال الدین محمد بلخی در مرکز شهر تدویر یافته بود، گفت که در حال حاضر در هرات حدود ۳۰۰ هزار کودک واجد شرایط برای رفتن به مکتب می باشند؛ اما به دلایل گوناگون از رفتن به مکتب بازمانده اند.

به گفتۀ موصوف، به منظور جذب این کودکان به مکتب، از دو هفته به این سو کمپاینی را به همکاری نهادهای دولتی، فعالان مدنی عالمان دین راه اندازی نمود تا خانواده ها فرزندان شان را راهی مکتب کنند.

او خاطرنشان کرد که معارف هرات، در سال جدید تعلیمی ظرفیت جذب یکصد هزار کودک را دارد.

رئیس معارف هرات ناامنی، مشکلات ترانسپورت برای معلمان، ناچیز بودن معاش معلمان، کمبود جای برای مکاتب درولسوالی‌ها، نبود دیوارهای احاطوی، چاه آب در ۴۰۰ مکتب، کمبود ۱۵ هزار چوکی و میز، نیاز به ۱۵۰۰ خیمه، نبود تجهیزات لابراتواری در مکاتب را از مشکلات عمدۀ معارف هرات دانست.

در همین حال، عبدالقیوم رحیمی سرپرست ولایت هرات، با مثبت ارزیابی کردن دستاوردهای گذشته معارف اين ولايت، بر بهبود کيفيت معارف تاکيد کرد و گفت که از همین رو امسال را سال کمک و پشتيبانی از معارف اعلان می کنند.

موصوف با اشاره به اینکه معلمین نسلی را تربیت کنند که تعصبات قومی نداشته باشند، از آنان خواست که اطفال را مورد تنبیه و لت و کوب قرار ندهند.

او با تاکید گفت: «وقتی که شما اطفال را لت و کوب می کنید از همین جا خشونت ترویج پیدا می کند.»

از سویی هم  شماری از معلمین از کم بودن حقوق شان شکایت نموده وخواهان بلند رفتن امتیازات شان از سوی حکومت شدند.

لطیفه جازمی یک تن از معلیمن هرات، به آژانس پژواک گفت: «معاش ما کم است، حتی تکافوی کرایه راه ما را نمی کند، از حکومت تقاضا داریم به معاش های ما توجه کند، تا بتوانیم به اعصاب آرام و بدون دغدغه مالی به شاگردان تعلیم دهیم.»

عبدالقدوس یکی دیگر از معلیمن گفت زمانی در یک جامعه تغییر می آید که روی معلیمن و معارف سرمایه گذاری گردد.

وی افزود: «معاشی که حکومت برای یک معلم می دهد، با آن فقط می توانند یک زندگی بخور نمیر داشته باشند.»

بنا به گفتۀ  مسئولان ریاست معارف در هرات، ۱۰۳۸ مکتب دولتی ۱۸۰ مکتب خصوصی وجود دارد که در این مکاتب، بیش از ۸۰۰ هزار متعلم درس می خوانند که از این میان حدود ۳۷۰ هزار تن شان را دختران تشکیل می دهند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement