خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از ۶۶۶ مکتب در بدخشان ۲۳۸ مکتب فاقد ساختمان اند

از ۶۶۶ مکتب در بدخشان ۲۳۸ مکتب فاقد ساختمان اند

Mar 24, 2019 - 18:23

فیض آباد(پژواک، ۴حمل ۹۸): همزمان با آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۸ خورشیدی ریاست معارف بدخشان می گوید که نبود معلمین مسلکی و صنوف معیاری از عمده ترین چالش ها در راستای تعلیم و تربیه در این ولایت می باشد.

روح الله محقق رئیس معارف بدخشان، امروز در مراسمی که به مناسب آغاز سال تعلیمی جدید با نواختن زنگ مکتب در مرکز شهر گفت که نبود معلمین مسلکی و صنف های درسی معیاری عرصه تعلیمی را با مشکل مواجه کرده است.

موصوف افزود: «هم اکنون در سطح ولایت به ۲۴۰۰ معلم ضرورت داریم تا از طریق رقابت آزاد استخدام شوند و ما این کمبود را به کمیسیون اصلاحات اداری و کمیته اخذ کانکور رسماً ابلاغ داشته ایم.»

او خاطر نشان کرد که از جمع ۶۶۶ مکتب در سطح بدخشان ۲۳۸ مکتب فاقد تعمیر اند.

به گفته وی، ۱۵۹ باب مکتب در سال های گذشته با سعی و تلاش اولیای شاگردان٬ بزرگان قومی و برخی موسسات اعمار گردیده است، اما معیاری نمی باشند و در حال تخریب شدن اند.

وی تصریح نمود که هنوز هم شاگردان در فضای باز و یا در زیر خیمه ها تدریس می شوند و در اکثر مکاتب آب آشامیدنی صحی پیدا نمی شود، مکتب ها بدون دیوار احاطه و مبرز می باشند.

او همچنان گفت: «ما مطابق ضرورت و نیازمندی های مردم در نقاط مختلف بدخشان نتوانستیم مدارس دینی ایجاد نماییم صرف ۴۰ مدرسه دینی در سطح بدخشان داریم که به کمبود معلم مسلکی مواجه استند.»

رئیس معارف بدخشان در مورد این که یک تعداد اطفال به خصوص قشر اناث هنوزهم نمی توانند به مکاتب دسترسی داشته باشند و از تعلیم و تربیه محروم مانده اند.

موصوف افزود: «در سال تعلیمی جدید بیش از ۲۰ هزار کودک در بدخشان به مکاتب جذب گردیده اند، اما با آن هم در بسیاری از نقاط دور دست شماری از کودکان به دلیل نبود راه های مواصلاتی، فقر و تنگدستی، موجودیت دریا در مسیر رفت آمد شاگردان از رفتن به مکتب بازمانده اند.

به گفته وی، نبود مبرز٬ نبود دیوار احاطه اطراف مکتب و کمبود آب آشامیدنی در مکاتب معضله دیگری است که اکثر شاگردان به مکتب نمی روند و بخصوص قشر اناث از طرف والدین شان از رفتن به مکتب منع می گردند و بعد از رسیدن به صنف ۶ و ۹ دیگر به مکتب نمی روند و از درس محروم می گردند.

قابل یادآوری است که در بدخشان ۱۱۰۴۳ تن معلم وجود دارد که بیش از ۳۰ درصد آنان را زنان تشکیل می دهد و هنور هم ۲۴۰۰ معلم دیگر معارف بدخشان ضرورت دارد.

بر پایه معلومات مسئولان محلی بیش از ۳۵۰ هزار شاگرد مصروف فراگیری درس اند که ۴۹ درصد آنان را دختران تشکیل می دهد.

عارفه نوید رئیس دفتر ولایتی  کمیسیون مستقل حقوق بشر در بدخشان می گوید: «در ولسوالی های نزدیک و دوردست از نگاه امنیتی هر نوع خطر به معلم و شاگرد وجود دارد و اکثراً در مکاتب دوردست معلم و شاگرد وجود ندارد.»

به گفته او، در ولسوالی کران و منجان این ولایت در هر صنف درسی ۵ الی ۶ شاگرد وجود دارد و معلمین در یک سال تعلیمی ۳ الی ۴ مرتبه در مکتب حاضر می شوند.

موصوف افزود که از این مکاتب سالانه ۳۰ تا ۴۰ شاگرد فارغ می شوند و حتی بعضی مضامین هیچ معلم ندارد و هم چنان در فیض آباد و بعضی نقاط نزدیک به مرکز شاگردان و معلمین قشر اناث توسط افراد مسلح غیرمسئول مورد اذیت و آزار قرار می گیرند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement