خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داوودزی: بهتر است "نشست صلح در قطر" بعد از تدوير لويه جرگه مشورتى برگزار شود

داوودزی: بهتر است "نشست صلح در قطر" بعد از تدوير لويه جرگه مشورتى برگزار شود

Mar 24, 2019 - 15:39

کابل(پژواک، ٤حمل ۹۸): نمايندۀ ويژۀ رييس جمهور در امور منطقوى براى اجماع صلح، ضمن تاکيد بر برگزارى لويه جرگه مشورتى صلح در نهم ثور، می گوید بهتر است «نشست صلح در قطر» بعد از تدوير اين جرگه برگزار شود.    

قرار است لويه جرگه مشورتى صلح در نهم ثور سال روان براى چهار روز به هدف رسيدن به صلح در کشور در کابل تدوير خواهد شد.  

محمد عمر داوودزی نمايندۀ ويژۀ رييس جمهور در امور منطقوى براى اجماع صلح و رییس دارالانشاء شورای عالی صلح، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که در اين جرگه ٢٥٠٠ تن شرکت خواهند کرد.

به گفتۀ او، ازميان اين ٢٥٠٠ تن ١٧٥٠ تن با درنظرداشت نفوس هر ولايت از ولايت ها و متباقى از کابل شرکت مى کنند.  وى گفت که دست کم سى درصد اشتراک کنندگان را زنان تشکيل خواهند داد.

داوودزی می گوید که اشتراک کنندگان این جرگه بر اساس یک ميکانیزم از قبل تهیه شده انتخاب می شوند و از هر ولسوالی دست کم یک تن در این جرگه حضور خواهد داشت.

به گفته وى، مردم ولسوالی ‌هايى که زیر حاکمیت طالبان است، نيز مى توانند نماينده شان را به اين جرگه بفرستد و در صورتى که چنين نشود، افرادى که باشنده هاى اين ولسوالى ها است اما اکنون در اين ولسوالى هاى زندگى نمى کنند، براى شرکت در اين جرگه تعيين خواهند شد.  

قرار بود که اين جرگه در ٢٦ حوت سال روان تدوير شود، اما به تعويق افتاد.

داوودزى در نشست خبرى امروز گفت که آمادگى هاى لازم براى تدوير اين جرگه اتخاذ شده و اين بار تاريخ تدوير جرگه تغيير نمى کند.

وى افزود که قراراست تا ۲۰ حمل فهرست اعضای شرکت کننده در جرگه مشورتی صلح از مرکز و ولایات افغانستان تکمیل خواهد شد.  

موصوف گفت که اعضاى اين جرگه در ۵۰ گروه کاری روی ۲۵ سوال مشخص در پيوند به چگونگى شيوۀ رسيدن به صلح با طالبان کار خواهند کرد.

به گفته وی، در اين جرگه چارچوب و حدود مذاکرات صلح تعیین مى شود.

وی، برگزاری این جرگه را قدم بزرگ برای راه حل سیاسی برای گفتمان صلح خواند و گفت که برای تحقق صلح در سطح جهانی اجماع به وجود آمده اما در منطقه تفاوت دیدگاه ها در مورد صلح افغانستان وجود دارد.

وی در ادامه گفت که بخشی از این تفاوت ها این است که با طالبان با چه شیوه‌ مذاکره صورت گیرد و چه شروطی داشته باشند.  

او بدون ارايه جزييات گفت که پاکستان، چین، روسیه و قطر برای صلح ابتکاراتی دارند و افغانستان باید این ابتکارات را هماهنگ سازد.

قرار است نشست صلح به اشتراک سياسيون و نماينده گان طالبان که شبيه نشست مسکو خواهد بود، در ٢٥ و ٢٦ حمل در در دوحه پايتخت قطر تدوير شود.

داوودزى در اين مورد گفت که شوراى صلح نيز تماس ها برای این نشست را دریافت کرده است.

وی مى گويد، ترجیح مى دهد که نشست قطر بعد از برگزارى جرگه مشورتی صلح تدوير شود؛ زيرا تاريخ برگزارى نشست قطر و لويه جرگه مشورتى با هم نزديک مى باشند. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking