خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"سال گذشته يک ميليارد افغانى دربخش زراعت درهرات سرمايه گذارى شده است"

"سال گذشته يک ميليارد افغانى دربخش زراعت درهرات سرمايه گذارى شده است"

Mar 24, 2019 - 18:15

هرات (پژواک، ٤حمل ٩٨):جشن دهقان با برگزاری نمایشگاه از محصولات کشاورزان  درحالى درهرات برگزار شد که درسال گذشته نزديک به يک ميليارد افغانى دربخش زراعت اين ولايت سرمايه گذارى شده است.

 عبدالصبور رحمانى رييس زراعت هرات  ضمن تاکيد برسهولت های بیشتر برای کشاورزان به آژانس خبرى پژواک گفت  که مبلغ  ياد شده برای بهبود وضعیت زراعت در این ولایت سرمایه گذاری شده است.

وی افزود، این سرمایه گذاری ها شامل ساخت كانال هاى آبى، جلوگيرى ازصحرايى گرايى، مصئون سازى مالدارى، توزيع دستگاه هاى زراعتى، توزيع تخم وكود اصلاح شده بذرى و جلوگيرى از شيوع آفات نباتى و حيوانى ميباشد.
موصوف بیان داشت با وجود خشک سالی های فراوان در سال گذشته، دهقانان این ولایت ١٢٠ تُن انگور، ١٥ تن زعفران و نزدیک به ١٠٠ تن عسل برداشت کرده اند.
او گفت بخاطر رشد زراعت وتشویق کشاروزان، نمایشگاه محصولات زراعتی نیز در این جشن برگزار شده است.
برپايۀ معلومات موصوف، دراین نمایشگاه ٢٧ غرفه از محصولات زراعتی هرات به نمایش گذاشته شده است.

عبدالقيوم رحيمى والی هرات طى صحبتى دراين مراسم تأکید کرد که گام های جدی به هدف جلو گیری و تنظیم آب های این ولایت، بخاطر رشد زراعت برداشته خواهدشد.
او افزود :" شرايط اقليمى و جوى در افغانستان بگونه ايست كه توليدات زراعتى از كيفيت بالاى برخوردار است."

در همین حال شماری از کشاورزان در جشن روز دهقان از نبود سردخانه ابراز نگرانی کرده اند و گفته اند که حکومت در سال های اخیر بار ها وعده ساخت سرد خانه را داده اند اما به قول شان گام هاى عملى برداشته نشده است .

بصیر احمد یک تن از دهقانان به پژواک گفت:" مشکل ما نبود سردخانه است اگر ما سردخانه داشته باشیم محصولات ما رشد خواهد کرد متاسفانه بار ها دولت وعده سپرده اما تا حال از ساخت سردخانه خبری نیست."
نفس گل جامى بانوى كه درعرصه زراعت فعاليت دارد، خواهان حمايت بيشتر از زنان دهقان شد وگفت:"ما از حکومت می‌خواهیم که محصولات ما را به کشورهای همسایه روان کند و برای ما سردخانه بسازد، در وقتی که میوه زیاد هست، ذخیره کنیم و بعداً به فروش برسانیم."
با این حال آگاهان به این باورند که بیشتر باشندگان ولسوالی‌های ولایت هرات در بخش زراعت و مالداری اشتغال دارند و حکومت با سرمایه گذاری بیشتر در این دو بخش خواهد توانست، تا زمینه رشد اقتصادی را فراهم سازد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement