خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فريب اعلانات آنلاين براى محصولات دوايى را نخوريد!

فريب اعلانات آنلاين براى محصولات دوايى را نخوريد!

Mar 24, 2019 - 17:08

کابل(پژواک، ٤ حمل ٩٨): در افغانستان فروش و تبليغات آنلاين براى محصولاتى به نام دواى کاهش وزن، بلندى قد، واکسين سرطان وغيره به گونۀ غيرقانونى جريان دارد و داکتران تاکيد دارند که مردم فريب اين اعلانات را نخورند.

وزارت صحت عامه افغانستان در ١٦ قوس سال گذشته اعلاميه اى را منتشر نموده که در آن آمده است:« عدۀ از افراد سودجو و فريبکار در صفحات اجتماعظ تبليغات فروش آنلاين بعضى از محصولات دوايى را مى نمايند که هيچ گونه توجه علمى نداشته و خلاف قوانين نافذه کشور مى باشد. ظاهراً اين ادويه را تحت نام چاق کننده، لاغر کننده، تقويت کننده قواى جنسى و غيره تبليغ مى نمايند که نه تنها هيچ گونه مفيدتى در مورد موارد نامبرده نداشته، بل که خيلى خطرناک بوده که زيان مالى و خسارات جانى را نيز در قبال دارد.»

مرورى بر صفحات فيسبوک

آژانس خبرى پژواک در يک ماه گذشته در مرورى که بر صفحات فيسبوک داشته، دريافته است که هنوز­ هم تبليغات براى فروش محصولات يادشده و حتى واکسين سرطان که هنوز در دنيا وجود ندارد، ادامه دارد.

در صفحه فيسبوک زير نام «افغانها در تورنتو - Afghan Community in Toronto» اعلانى را منتشر مى کند که گويا واکسين سرطان در کيوبا کشف شده و آن را در افغانستان نيز در بدل پول در دسترس مردم قرار مى دهد.

 در صفحۀ به نام «طراوت و زيبايى» که اعلانات فروش برخى محصولات مختلف آرايشى وغيره را منتشر مى کند، در يکى از اعلانات، تصوير بوتل دواى را گذاشته و گفته است که اين دوا قد را بلند مى کند.

همچنان در صفحه ديگرى زير نام «Brand Online Shopping Center» تابليت هاى را معرفى مى کند که گويا در يک ماه هشت تا دوازده کيلو وزن را بيشتر مى سازد.

همچنان در صفحه فيسبوک راحت آنلاين (RAHAT Online) تابليت هاى را به اعلان گذاشته شده که گويا وزن را کاهش مى دهد.

در پايان اين پست­ها، شمارى جوانان از ولايات مختلف کشور در مورد کيفيت، قيمت و چگونگى دسترسى به اين محصولات ممنوعه سوالاتى را مطرح نموده و کاربران صفحات يادشده در حالى به توصيف اين محصولات پرداخته که به گفته او وزارت صحت عامه، اين محصولات هيچ گونه مفيديت ندارد، بل مضر نيز مى باشند.

"به درد بخور نيست"

سمیرا که ٢٤ سال عمر دارد و باشنده شهر کابل می باشد مى گويد که دختر خاله او نيز از دواى لاغر کننده استفاده کرده است.

او گفت:«اکثر دوا هایی که برای لاغری در افغانستان استفاده می شود نه تنها که سبب لاغری نمی شود حتی عوارض جانبی دارد و سبب امراض گوناگون به خصوص لکه در قسمت های بدن می شود.»

به گفته وى، دختر خاله او که حدود شش ماه از قرص های ضد چاقی استفاده کرده بود، بعد از عروسی و انجام بعضی معاینات دریافته است که قرص های یاد شده سبب عقیم شدن او شده است.

به گفته او برای لاغری بهترین دوا ورزش است.

سميرا مى افزايد که اکثر دختر خانم ها به دلیل اینکه برخی پسران نمی خواهند با دختران چاق عروسی بکنند از قرص های لاغری استفاده می کنند.

اعلانات فريبنده

متخصصين صحى نيز استفاده از همچو دواها را مضر براى صحت مى دانند و از مردم مى خواهند که فريب اعلانات آنلاين براى چنين دوا ها را نخورند.

داکتر بشير نورمل، متخصص صحت عامه اين گونه اعلانات را فريبنده خواند و از مردم مى خواهد که فريب آن را نخورند.

او در مورد اعلان براى واکسين سرطان مى گويد که در دنیا تا حال واکسين سرطان کشف و ساخته نشده است.

وى افزود:«هرگاه اين چنين چيزى تحت عنوان واکسين سرطان به فروش مى رسد، خطرات بزرگ حياتى و اقتصادى متوجه کسانى مى سازند که از آن استفاده مى کنند.»

او به تاکيد از مردم خواست از محصولاتى که به نام دوا براى بلندى قد، چاقى و لاغرى و غيره از طريق آنلاين فروخته مى شود، استفاده نکنند.

به گفته موصوف، هر کسى که مشکل صحى داشته باشند، براى تداوى به داکتر مراجعه کنند، زيرا استفاده از دوا بدون نسخه داکتر مى تواند مشکلات جدى را متوجه انسان سازد.

دواى گياهى همه کاره!

در صفحه فيسبوک آنلاين آسيا«Asia Online Shopping» در يک اعلان دواى گياهى آمده است: «اگر از درد مفاصل (زانو، کمر، شانه و گردن) رنج مى بريد، ما براى تان اين محصول گياهى و بدون عوارض جانبى را پيشنهاد مى کنيم، اثرات جادويى اين محصول شما را براى هميشه از اين امراض نجات مى دهد.»

نکته جالب اين است که در پايان اين پست، برخى از کاربران فيسبوک پرسيده اند که آيا اين دوا براى روماتيزم و ديسک کمر موثر است يا خير؟ کاربر صفحه يادشده در جواب نوشته است:« بلى صد فيصد نتيجه ميته.»

اما داکتر خليل الله هوتخيل متخصص امراض جراحى اورتوپيدى شفاخانه وزير محمد اکبر خان کابل مى گويد که دوای گياهى نيز عوارض جانبى داشته مى تواند و ممکن نيست که هم به بيمارى روماتيزم و هم ديسک کمر مفيد باشد.

او افزود که ديسک کمر بيمارى است که تداوى خاص دارد و برخى اوقات نياز به عمليات جراحى داشته مى تواند.

داکتران يادشده از وزارت صحت عامه مى خواهند که جلو فروش غيرقانونى اين چنين دواها را بگيرد.

وزارت صحت عامه: جلو بى قانونى ها را مى گيريم

داکتر وحيدالله مايار، سخنگوى وزارت صحت عامه مى گويد که اين وزارت قبلا اطلاعيه اى را منتشر نموده تا مردم از چنين دواها استفاده نکنند.  

وى افزود:«خواست ما از هموطنان ما اين است که بسيار دقت کنند و از اين دواها استفاده نکنند، کسانى هستند که صرف پول شان را مى گيرند و به صحت شان ضرر مى رسانند، اگر به يک قسمت بدن شان فايده برساند به قسمت ديگر بدن شان ضرر مى رساند.»

به گفتۀ او وزارت صحت عامه تلاش دارد که در همکارى با وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى جلو فروش محصولات دوايى ممنوعه از طريق آنلاين را بگيرد.

ذکيه فکرت مسوول تيم ثبت محصولات بيولوژيکى اداره ملى تنظيم ادويه و محصولات صحى وزارت صحت عامه مى گويد که فروش هيچ دوا به طور آنلاين و بدون تجويز داکتر جواز ندارد.

وى گفت که اين اداره پس از مشاهده همچو اعلانات در صفحات مختلف فيسبوک، به تاريخ ١٦ قوس سال ١٣٩٧ اطلاعيه را منتشرساخت.

موصوف مى گويد که اکنون بخش اشتهارات اين اداره که آدرس و ساير مشخصات اين سايت ها را شناسايى نموده و پس از آن در همکارى با وزارت مخابرات در رفع اين مشکل اقدام خواهد کرد.

ساير ځلاند سخنگوى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى مى گويد که وزارت صحت عامه تا حال اين موضوع را با وزارت مخابرات شريک نکرده است، اما وزارت مخابرات حاضر به همکارى لازم در اين راستا مى باشد.

فروشنده گان آنلاين: ما مقصر نيستيم

پژواک تلاش کرد تا با کاربران صفحاتى فيسبوک که در گزارش از آن ها نام برده شده، تماس برقرار کند، اما از ميان آنها با دو تن تماس برقرار شد.

احمد میوند یک تن از مسوولان صفحه آسيا آنلاين گفت که دوا­هاى چاق کننده، لاغرکننده و برخى کريم هاى زيبايى جلد و شامپوهاى تقويت مو را به فروش مى رسانند.

وى در مورد اطلاعيه وزارت صحت عامه مبنى بر ممنوعيت فروش اين چنين دواها از طريق آنلاين مى گويد:«در تمام دوا خانه ها که بروين همين دواها به فروش مى رسد و حتى بدون نسخه داکتر به فروش مى رسد، فقط مشکل ما اين است که ما از طريق آنلاين مى فروشيم و محصول نمى پردازيم به همين دليل وزارت صحت عامه بهانه جويى مى کند.»

موصوف مى افزايد:«ما داکتر داريم، فارمسست داريم و ديگر اين که مى گويند عوارض جانبى دارد و سبب مرگ مى شود، غلط است اين دواهاى ما از کمپنى هاى مشهور دنيا و حتى توليد شده امريکا است، آيا آنها اين چنين دواها را توليد مى کنند که به مرگ انجامد؟.»

يک تن از مسوولان صفحه راحت آنلاين که از ذکرنامش خود دارى کرد در مورد اين که چرا دواها را بدون تجويز داکتر مى فروشند گفت که اکثر فروشات آنان کريم هاى جلدى، روغن و شامپو براى موى تشکيل مى دهد که عوارض جانبى ندارد.

اما موصوف مى گويد که برخى دواهاى گياهى به شمول دواى ضد درد مفاصل را نيز به فروش مى رساند و اين چنين دواها در بسيارى محلات شهر نيز دوافروشى هاى يونانى فروخته مى شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement