خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گياهان داروى افغانستان به بهاى اندک درخارج ازکشور فروش ميگردد

گياهان داروى افغانستان به بهاى اندک درخارج ازکشور فروش ميگردد

Mar 24, 2019 - 16:22

کابل(پژواک، ۴ حمل ۹۸): صاحبان صنایع دارویی با نگرانی از عدم توجه دولت به این بخش می گویند در حالی که بیش از ۱۴۰۰ گونه گیاه در افغانستان موجود می باشد، اما به دلیل نبود امکانات این گیاه ها با بهای اندک در خارج از کشور به فروش می رسند.

فضل احمد رئیس شرکت افغان عطاران، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که صنعت­کاران از عدم توجه دولت در بخش دارویی نگران اند و هرگاه در این بخش سرمایه گذاری صورت گیرد، نیازی به تورید داروهای بیرونی نخواهد بود و حتی می توان به خارج از کشور صادر کرد.

موصوف افزود که در افغانستان بیش از ۱۴۰۰ نوع گیاه دارویی موجود می باشد؛ اما به دلیل نبود امکانات یک مقدار زیاد این گیاهان غرض تولید دارو و پروسس به کشورهای هند، پاکستان، ایران و امارات متحده عربی فرستاده می شود.

او همچنان خاطر نشان کرد که سایه جنگ افزون بر این که در سایر بخش ها تاثیر سوء گذاشته است، بخش گیاهی را نیز مصئون نمانده است و این امر سبب شده تا یک مقدار گیاه ها شناسایی نشوند.

وی با تاکید گفت: «گیاه هایی که در کوه های افغانستان به صورت خودرو می رویند، از کیفیت بالایی نبست به گیاهانی برخوردارند که زرع و پرورش می یابند، چون همه امورات آن را طبیعت تنظیم می کند.»

موصوف افزود که مردم در افغانستان بیشتر با نام گیاه هایی همچون شرین بویه، آویشن، اتغیل کوهی، درونه، کلپوره و بوی مادران آشنا اند؛ اما با آن هم کمیشنکاران با استفاده از فقر اقتصادی و پائین بودن توان مالی مردم روستا نشین این گیاه ها را با پول اندک خریداری و بالای تاجران در مراکز برخی ولایات به فروش می رسانند.

به گفته او، کوه های افغانستان مملو از انواع گیاهی می باشد و در صورتی که این گیاه ها توسط متخصصین به مردم معرفی شود، فرصت های خوب شغلی فراهم می گردد.

وی با نگرانی از عدم توجه دولت به این بخش، افزود: «هفت سال می شود که دربخش تولید داروهای گیاهی کار می کنیم، اما هیچکس پرسان ما را نکرده است که با چه مشکل روبرو هستیم.»

رئیس شرکت افغان عطاران گفت که گیاه های دارویی به دلیل این که کسی در مورد چگونگی استفاده آن چیزی نمی داند، در افغانستان خیلی ارزان است.

موصوف با بيان اينکه، شرکت افغان عطاران که در تولید عرق وعصاره گیاه های دارویی از چندین سال به این سو فعالیت دارد گفت: «اخیراً ما نوشابه های صد در صد گیاهی بدون گاز و قند را که هیچگونه نقصی به صحت ندارند جهت هضم غذا، شستشوی گرده ها و آرامش روان به بازار عرضه کرده ایم.»

او علاوه کرد که این شرکت بیش از ۵۰ نوع عرق را برای حفظ سلامت شهروندان تولید می کند.

به گفته موصوف، عرق های بید، یونجه ، گلاب، نعناع، پودنه، شنبلیله، خارشتری، شوید، چهار گیاه، خارخسک، عرق شاتره، رازیانه، کاسنی، آویشن، زنیان و مرزه از دیگر توليدات این شرکت می باشند که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement