خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«پذیرایی از افراد در میدان هوایی ترویج فرهنگ ناپسند است»

«پذیرایی از افراد در میدان هوایی ترویج فرهنگ ناپسند است»

Mar 25, 2019 - 15:07

هرات (پژواک، ۵ حمل ۹۷): شماری از باشنده گان هرات، حضور گسترده شهروندان برای پذیرایی و استقبال از مقام‌ های دولتی و یا هم افراد سرشناس در میدان هوایی را ترویج یک فرهنگ ناپسند می دانند.

با آنکه از سال ها به اینسو مردم غرض خوش آمدید گویی اقارب و نزدیکان شان به میدان هوایی و یا ایستگاه های ترانسپورتی می روند؛ اما در چند سال پسین، این رسم به یک حرکت گسترده و همه شمول تبدیل شده است که از تداوم آن مردم نگران اند.

به باور شهروندان هرات، پذیرایی و استقبال از دوستان و عزیزان امر پسندیده و بجا است؛ اما هرگاه پیروی از این رسم سبب گرفتن آرامش دیگران و ایجاد مزاحمت برای سایر افراد گردد، بهتر آن است که محدود شود.

آنان می افزایند میدان هوایی هرات که در این روزها شاهد سفر مقام های بلندپایه حکومتی و مهمانان ولایتی می باشد، روال عادی سیر و سفر را به یک سیالی و هم چشمی مبدل کرده است.

از دید این باشنده گان، رفتن دها تن در چندین موتر با توجه به اقتصاد درهم شکسته اى که افغانستان دارد، کار مناسب و به جا نمی باشد و مردم باید از همچو استقبال ها و پذیرایی هايی که سبب بندش جاده ها و ایجاد مزاحمت برای دیگر می شود، خودداری کنند.

شهروندان هرات، حضور بی شمار مردم برای پذیرایی از افراد را رسم ناپسند دانسته، از مردم می خواهند که سبب ترویج این فرهنگ ناپسند نشوند.

غلام حبیب حیدری یک تن از باشنده گان هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که حضور بی شمار شهروندان در میدان هوایی، سبب ازدحام بیش از حد و ترافیک شاهراه می گردد.

وی افزود: «متاسفانه این به یک رسم تبدیل شده است که یک فرد عادی هم که ازسفر می آید و یا یک مقام تغییر و تبدیل می شود و به هرات می آید، ۸۰ تا ۱۰۰ تن برای استقبال با موترهای شان به میدان می آیند و باعث ازدحام می شود و مسافرین ساعت ها در ترافیک بند ميمانند.»

شعیب یارزاده یکی دیگر از شهروندان هرات گفت: "خودم از کابل به هرات می آمدم و در همان روز نمی دانم کدام مقام به هرات می آمد، ۳۰ تا ۴۰ موتر به پذیرایی وی به میدان آمده بودند، راه همه مردم بند شده بود."

در همین حال، شماری از آگاهان امور در هرات، پیروی از این رسم را ترویج فرهنگ ناپسند می دانند.

علی احمد کاوه استاد جامعه شناسی پوهنتون هرات گفت که یکی از علت های رشد این فرهنگ ناپسند، توقع مهمانان و به ویژه مقام ها از مردم و هواداران شان است.

وی افزود: «کسانی که به عنوان مهمان دار به استقبال مهمانان می روند، در نفس خود یک رسم ناپسند است.»

از سوی دیگر احمد رفیع نادری رئیس انجمن وکلای مدافع هرات نیز گفت که پذیرایی از مقام های دولتی، تنها بخش تشریفات وزارت خارجه و نمایندگی های این وزارت در ولایت ها است.

به گفتۀ موصوف، هر مقام دولتی دیگر غیر از این اداره، به استقبال مهمان ها در میدان هوایی می روند، خلاف قانون عمل می کنند.

او گفت: «بخش تشریفات وزارت خارجه که ریاست های ولایتی نیز دارد، پذیرایی از مهمانان عالیرتبه را تنظیم می کند؛ اما حضور مقام های اداره ها، کارمندان ادارات به خاطر پذیرایی از یک مقام، عمل غیرقانونی است.»

در همین حال، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، حضور گسترده مردم یا کارمندان دولتی برای پذیرایی از یک مقام و یا فرد سرشناس را عمل ناپسند دانسته، گفت با افرادی که وظیفه شان نیست و در اوقات رسمی به استقبال مهمانان به میدان هوایی می روند، پس از این برخورد جدی خواهد شد.

وی افزود: «هدایت جدی مقام ولایت به اداره های دولتی به غیر از کسانی که در این راستا مؤظف اند، این است که در اوقات رسمی به استقبال مقام ها می روند، برخورد جدی می شود.»

از سویی هم محمد ناصر نیکنام قوماندان پولیس سرحدی میدان هوایی هرات، حضور بی شمار شهروندان برای استقبال از مقام های دولتی را فرهنگ ناپسند دانسته گفت افرادی که برای پذیرایی از مقام های جدید به میدان هوایی حضور می یابند، سبب بی نظمی، ازدحام و ترافیک شاهراه می گردد.

وی افزود که میدان هوایی امکانات پذیرایی ازاستقبال کننده گان را ندارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement