خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اشرف غنی: در سال روان ۲۷۰۰ باب مکتب در تمام کشور ساخته می شود

اشرف غنی: در سال روان ۲۷۰۰ باب مکتب در تمام کشور ساخته می شود

Mar 25, 2019 - 16:06

کابل(پژواک، ۵ حمل ۹۸): رئیس جمهور غنی، ضمن استقبال از جذب یک میلیون کودک دختر و پسر در سال تعلیمی جدید به مکاتب، از معلمین خواست تا با نوازش، سبب دلگرمی و علاقمندی کودکان به درس و تعلیم شوند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، امروز در مراسمی که  به مناسبت آغاز «سال تعلیمی ۱۳۹۸ و نواختن زنگ مکتب» در لیسه امانی شهر کابل با حضور برخی اعضای کابینه، اراکین بلندپایه حکومتی، نماینده گان دیپلماتیک شماری ازکشورها، نماینده گان نهادهای ملی و بین المللی حامی معارف، استادان و شاگردان لیسه های مختلف تدویر یافته بود، اشتراک کرد و با نوشتن شعار «معارف برتر- آیندۀ بهتر» زنگ مکتب را به صدا آورد.

موصوف در این مراسم با خوش آمدید گویی به کودکان تازه راه یافته به معارف گفت: «ما باید به این پرسش ها پاسخ پیدا کنیم که کودک امروز بعد از ۱۸ سال، دارای چه مهارت هايی خواهد بود؟ این کودک چگونه باید آموزش ببیند که در قرن ۲۱ و در زمان تکنالوژی پیچیده، برای خود و جامعه اش مفید واقع شود و صاحب تخصص واقعی گردد.»

وی علاوه کرد که پس از این، در مکاتب خشونت در برابر معلمین و متعلمین قابل تحمل نیست و والدین باید احساس مصئونیت کودکان شان را در مکاتب داشته باشند و امسال برای تغییر وضعیت اقدامات عملی روی دست است.

او گفت: «آزار و اذیت شاگردان و تهدید استاد برای دریافت نمرات، باید ختم شود و هر کسی که استادان و اعضای معارف را تهدید می کند، شخصاً مرا تهدید می کند و برای ما قابل قبول نیست.»

وی با اشاره به اینکه کیفیت معارف مورد توجه اساسی قرار نگرفته و ضرورت واضح است که تمرکز بالای کیفیت معارف باید بیشتر گردد، افزود که اعمار مکاتب، آماده سازی کتاب ها، افزایش تعداد معلمین و فراهم نمودن زمینۀ تحصیل برای آنان، به خاطر این است که کیفیت معارف ارتقا یابد و هدف از کیفیت خوب این می باشد که مکاتب کشور در قرن ۲۱ جهت رفع نیازمندی های جامعه، قوه بشری لازم را آموزش بدهند و کیفیت تنها به وسایل نمی شود، بلکه ارادۀ جمعی می خواهد.

غنی علاوه کرد که بالای نصاب معارف کار جریان دارد، تا کیفیت کتاب ها بهتر شود،  دريافت علت کم شدن کتاب های تدریسی، قابلیت محوری، تعلیمات مطابق به تقاضای وقت از جمله اهداف کلیدی حکومت است.

موصوف با اشاره به اینکه در سال جاری، کتاب‌ های درسی به گونۀ مکمل به دسترس متعلمین مکاتب قرار داده می شود، افزود که این کتاب ها برخلاف گذشته در مطبعه های داخلی در افغانستان چاپ می شوند و این اقدام به انکشاف صنعت چاپ کمک می کند و تقویت صنعت چاپ، به نوبۀ خود، در انکشاف علم و معرفت تاثیر مستقیم دارد.

او همچنان گفت: «ده و نیم میلیون جلد کتاب مکتب چاپ شده است و۳۷ میلیون کتاب دیگر در جریان پروسه تدارکاتی قرار دارد که عنقریب این پروسه تکمیل و چاپ آن آغاز خواهد شد. در سال جاری ما خواهیم توانست برای بار اول به شاگردان تمامی مکاتب کشور، کتاب های درسی شان را به گونۀ مکمل برسانیم.»

وی با بیان اینکه رابطه مساجد و معارف باید مستحکمتر از پیش شود افزود، عرفان اسلامی که خزانه بزرگ مکارم فضایل و اخلاق است و از قرن ها به این سو در ادب و فرهنگ افغانستان حفظ شده است، برای غنای معارف چیزهایی بسیاری دارد که می تواند رابطه معارف و مساجد را تحکیم بخشد.

موصوف با اشاره به پیشنهاد ازدیاد معاش معلمین گفت تا زمانی که افغانستان عواید خود را بالا نبرد، از کمک های بیرونی ازدیاد معاش ممکن نیست،  هرچند دولت در چهار سال گذشته عواید خود را بلند برده؛ اما نتوانسته است صد در صد عواید را جمع آوری کند.

به گفته او، مقدار زیادی عواید، پیش از جمع آوری در خزانه دولت به جیب برخی افراد می رود که دزدی آشکار است و دزدی از عواید، دزدی از معلمین و متعلمین است و برای جلوگیری آن، باید یک حشر ملی مبارزه علیه فساد صورت گیرد.

غنی خاطر نشان کرد که برای استخدام هزاران معلم جدید، زمینه فراهم شده است و در این سلسله حداقل۱۰ هزار فرد جدید در امتحان عمومی کمیسیون اصلاحات اداری کامیاب شده اند و به زودی به حیث معلم استخدام خواهند شد.

وی همچنان علاوه کرد: «در نتیجۀ همکاری مشترک وزارت های تحصیلات عالی و معارف، در مدت پنج سال، تمامی معلمین، دارای تحصیلات عالی خواهند شد؛ در این مدت تقریبا ۱۰۰هزار معلم چهارده‌ پاس در جریان خدمت، مدرک لیسانس می گیرند، در حدود ۵۷ هزار معلم دوازده ‌پاس در جریان خدمت، حداقل تحصیلات شان را تا صنف چهاردهم خواهند رسانید؛ مرحله اول این برنامه پنج ساله آغاز شده است و امسال هزاران معلم از آن استفاده خواهند کرد.»

رئیس جمهور غنی علاوه کرد که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، در همکاری با ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) برای تجهیز مکاتب افغانستان با لابراتوارهای کمپیوتر و اتصال آنها به شبکه انترنت، پلان منظمی طرح نموده که در حال تطبیق می باشد.

موصوف افزود که این پلان، در سه مرحله ترتیب گردیده که مرحله اول آن در سال ۱۳۹۷ عملی شده و مرحله دوم و سوم آن طی سال جاری تطبیق می شوند.

به گفته او، در مرحله اول ۱۱۵ مکتب در ۹ ولایت کشور به شبکه فایبر نوری وصل گردید و در دو مرحله دیگر که قرار است امسال اجرا شود، ۱۲۹۰ مکتب به شبکه فایبر نوری وصل می ‌گردد.

غنی همچنان تصریح نمود: «من سال گذشته در مورد اعمار ساختمان برای شش هزار مکتب یادآوری کرده بودم. در این برنامه بزرگ که از نگاه حجم در تاریخ معارف افغانستان بی نظیر است، یک اندازه چالش های غیرمترقبه به وجود آمد؛ اما مشکلات تا حد زیادی حل شده و گفته می توانم که در حال حاضر، مراحل اعمار ۱۲۰۰ مکتب ادامه دارد و در چند روز آینده کار عملی آن آغاز می گردد و در مجموع در سال جاری، پول برای اعمار ۲۷۰۰ مکتب تهیه و اختصاص داده شده است.»

وی با اشاره به اینکه فراهم نمودن بودجه و امکانات برای اعمار ۶۰۰۰ مکتب کار آسانی نیست، افزود که برای رسیدن به این هدف در سال ۱۳۹۷ گام های اساسی برداشته شده و اکنون مرحله تحقق کامل آن فرا رسیده است.

وی گفت که در جریان سال روان، ۲۷۰۰ تعمیر مکتب تکمیل خواهد شد و برای مکاتب باقی مانده در سال روان، منابع فراهم می گردد.

رئیس جمهور غنی با اشاره به قرار گرفتن افغانستان در صدمین سالگرد تجلیل از استرداد استقلال کشور، از تمام شاگردان  لیسه ها و پوهنتون ها خواست که به افتخار این روز، از قریه ها، ولسوالی ها، ولایات و یا برای انکشاف تمام کشور، مقالاتی بنویسند که تکرار نه، بلکه از تجارب و چشم دید خود آن ها  باشد، برای صد نویسنده برتر جایزه داده می شود.

موصوف افزود که همین طور برای بهترین ترانه خوانان و نویسنده های ترانه ها هم جایزه درنظر گرفته شده است.

در همین حال، میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، در مراسم امروز گفت که تا پایان دهه معارف تا سال ۱۴۱۰ خورشیدی، تمامی ۳،۷ میلیون کودک که از مکتب بیرون مانده اند، به مکتب خواهند رفت.

بلخی افزود: «حمایت بی دریغ مردم، نهادهای ملی و بین المللی و حکومت افغانستان ما را به این نکته رسانید که امروز به صراحت می توانیم بگوییم که ۱۳۹۷ سال عطف معارف افغانستان بود؛ زیرا در آن سال ما به سوی اصلاحات و کیفیت معارف در سراسر کشور حرکت کردیم و این نهاد را غیر سیاسی ساختیم.»

او علاوه کرد که وزارت معارف، با داشتن ۲۷۰ هزار کارمند بیشترین ۷۰ درصد کارکنان خدمات ملکی افغانستان را تشکیل می دهد که در حقیقت بزرگترین سرمایه کشور را در اختیار خود دارد.

وی افزود که برای معلمان باید سهولت هايی فراهم شود، تا از لحاظ ذهنی که در فضای آرام و بدون دغدغه های ذهنی مصروف تعلیم و تربیه اولاد کشور شوند.

موصوف درادامۀ صحبت هايش در این نشست، در یک طرح کلان، خواستار ازدیاد معاش معلمین از سوی رئیس جمهور و رهبری حکومت وحدت ملی شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement