خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در حوادث طبيعى ٢٥ روز اخير، ۱۰۴ تن جان باخته و۲۳۷ تن زخمى شده اند

در حوادث طبيعى ٢٥ روز اخير، ۱۰۴ تن جان باخته و۲۳۷ تن زخمى شده اند

Mar 25, 2019 - 15:24

کابل (پژواک، ٥حمل ۹۸): در ٢٥ روز اخير در اثر حوادث طبيعى ناشى از برف و باران در افغانستان، ۱۰۴ تن جان باخته، ۲۳۷ تن زخمى شده و حدود ۱۸ هزار منزل تخریب و يا متضرر شده است.

این مطلب را محمد قاسم حیدری معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز در آغاز کنفرانس ملی  دو روزه "مدیریت ‍‍پایدار اکوسیستم جهت کاهش خطرات حوادث طبیعی و سازگاری با تغییر اقلیم"، در کابل بیان کرد.

وی بدون ارايه جزييات گفت که اين خسارات، ناشى از «حوادث طبيعى و سيلاب» بوده است.

موصوف خاطر نشان کرده که ازمیان منازل تخريب و متضرر شده، ده هزار منزل در ولايت فراه و متباقی در ولایت هاى کندهار، نیمروز، هرات و برخی ولایات دیگر تخریب شده است.

وى بدون ارايۀ جزييات گفت که  تعداد زیادی از آسیب دیدگان  ازکمک های اولیه مستفيد شده اند و همین اکنون تیم‌های سروی در ساحاتى که حوادث طبیعی رخ داده، حضور دارند و همزمان با سروی، کمک‌های نقدی را نیز به متضررین توزیع می‌کنند.

به گفته وی، سروی متضررین حوادث طبیعی دراکثر ولایات تمام شده؛ اما بنا بر مشکلات امنیتی و خرابی هوا در برخی ولایات دیگر تا هنوز تمام نشده است. 

موصوف گفت که سیلاب‌های اخیر درکشور، ناشی از اثر تغییرات اقلیم می ‌باشد که در سال ‌های گذشته تجربه آن در اکثر مناطق نبوده که امسال اتفاق افتاده است.

وی علاوه کرد: "ما در این نشست دو روزه بحث خواهیم کرد که تغییرات محیط زیستی را چگونه کنترول کنیم که باعث به وجود آمدن حوادث طبیعی نشود."

عزت الله صدیقی معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست نیز گفت: "تغییرات اقلیم باعث شده است که حوادث غیر قابل پیش بینی در کشور صورت بگیرد که می ‌توان از نمونه‌ های بارز آن، باریدن برف در مناطقى که اصلا سابقه برف باری را نداشت و همچنان آب شدن یخچال ولایت پنجشیر و سیلاب های اخیر در ولایات غربی به خصوص فراه نام برد."

وی علاوه نمود که استفاده بی رویه از منابع طبیعی، قطع جنگلات، از بین بردن ساحات سبز و علفچرها و کاهش آب های زیرزمینی مواردى است که در افزایش خطرات تغییر اقلیمی نقش به سزايی دارد.

او گفت که بر اساس معلومات ارایه شده، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ به اثر حوادث طبیعی که ناشی از تغییرات اقلیمی بوده، در سطح جهان ۱۵۰۰ میلیارد دالر خسارات مالی وارد شده، ۱.۷ میلیارد انسان خساره مند شده و ۷۰۰ هزار تن جان شان را از دست داده اند.

محمد حسنین رییس اداره محیط زیست ملل متحد، همچنان درنشست امروز گفت که تغییر اقلیم باعث به وجود آمدن حوادث ناگوار در سطح  جهان به خصوص کشورهای عقب مانده شده است.

او گفت که موجودیت جنگلات، دشت‌ها و دیگرمنابع طبیعی در افغانستان، می‌تواند به خوبی با خطرات محیط زیستی مبارزه نماید؛ به شرط اینکه این منابع درست مدیریت شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement