خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کشتار افراد ملکی قابل تحمل نیست و ممکن نتایج خطیر در پی داشته باشد"

"کشتار افراد ملکی قابل تحمل نیست و ممکن نتایج خطیر در پی داشته باشد"

Mar 25, 2019 - 17:24

 

کابل (پژواک، ۵ حمل ۹۸): تحلیلگران امور، از حملات هوایی و عملیات شبانه که سبب کشته شدن و جراحات افراد ملکی میشود، سخت انتقاد نموده و میگویند که همچو حملات قابل تحمل نیست، فاصله میان حکومت و مردم را بیشتر می سازد.

به اساس آماری که از سوی اهالی منطقه در اختیار پژواک قرار گرفته، از سه حوت سال گذشته تا تاریخ سوم برج حمل سال جاری، طی حملات هوایی و عملیات شبانه نیروهای خارجی و افغان در برخی ولایات، به شمول زنان و اطفال ۶۱ فرد ملکی کشته و ۲۳ تن دیگر مجروح شده اند.

منابع امنیتی در برخی عملیات متذکره، کشته شدن یکتعداد افراد ملکی را می پذیرند؛ اما در شماری از عملیات دیگر رد نموده و میگویند که درحملات، مخالفین مسلح دولت کشته شده اند.

حملات ذکرشده در ولسوالی های بهسود، خوگیانى و حصارک ننگرهار؛ در ولسوالی های نرخ، سیدآباد و جلگه ولایت میدان وردک؛ در مرکز کندز، ولسوالی زرمت پکتیا، ولسوالی برمل پکتیکا، ولسوالی اندر غزنی، ولسوالی دامان کندهار، و شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان صورت گرفته است.

به سلسله حملات متذکره، دو شب پیش موظفین قطعه ۰۲ امنیت ملی در منطقه گردی کچ ولسوالی بهسود ولایت ننگرهارعملیات  انجام داده اند که طی آن، پنج فرد ملکی کشته و سه تن دیگر مجروح شده اند.

مبصرین امور، بر این گونه حملات انتقاد شدید نموده و میگویند که این کار، فاصله میان مردم و حکومت را بیشتر میسازد.

جنرال متقاعد عتیق الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی درمورد تلفات و جراحات افراد ملکی، به پژواک گفت: ((چنین حملات باعث تنفر و انزجار مردم میشود و سبب میشود تا مردم با دولت همکاری نکنند؛ اگرمردم با دولت همکار میبودند، اکنون این جنگ یکطرفه میشد.))

نامبرده درخصوص اینکه چرا در این حملات افراد ملکی کشته میشوند، افزود: (( متاسفانه، افراد خود سر اند و عملیات خودسرانه را انجام میدهند.))

پیلوت اسبق نیروی هوایی کشور، راجع به اینکه درحملات متذکره افراد ملکی عمدی کشته و مجروح میشوند یا درپی اشتباه؟ گفت: ((درنظام عسکری سهو وجود ندارد، در عسکری سهو جرم است؛ سهو یک روز، دو روز و سه روز می باشد؛ این اشتباهات دوامدار است؛ این اشتباهات نه، بلکه عمل قصدی است... طیارات و هلیکوپترهای امروز به حدی مجهز اند که امکان خطا درآنها وجود ندارد.))

نامبرده حملات هوایی علیه مخالفین مسلح دولت را موثر ندانسته افزود: ((بارها اذعان نموده ام که در اثنای حملات چریکی استفاده از نیروی هوایی، حتما تلفات ملکی در پی دارد، درچنین وضعیت بایدعملیات کوماندویی انجام شود.))

نامبرده درمورد گفت که مسئولین دولتی بعد از انجام همچو حملات اذعان میکنند که مخالفین مسلح را کشته اند؛ درحالیکه به افراد ملکی تلفات و جراحات وارد شده، این به مفهوم تیل پاشیدن روی آتش مردم است.

مسئولین نظامی حکومت، بارها اذعان نموده اند که مخالفین مسلح درمناطق مسکونی پنهان میشوند و از افراد ملکی منحیث سپر استفاده میکنند.

جنرال امرخیل در مورد افزود: ((آنها به واقعیت خود را در مناطق رهایشی پنهان میکنند؛ اما وظیفه شما چیست؟ شما مسئولیت دارید تا آنها را از میان مردم خارج و از بین ببرید؛ حق این را ندارید که به خاطر یک شپش، تمام پوستین را آتش زنید و از یکسر بمبارد نمایید.))

نامبرده افزود از این که در ولایت میدان وردک حملات هوایی و عملیات صورت گرفته، اطفال از صدای طیارات و هلیکوپترها به حدی می ترسند، زمانیکه صدای غرش طیارات را می شنوند، به صدای بلند گریه می کنند و برخی ها به مشکلات روانی مصاب شده اند.

امرخیل گفت: ((جنگ اصول مختص به خود را دارد، افراد مسلح که با شما درگیر اند باید همراۀ آنها جنگ صورت گیرد، کشتار افراد عادی جرم، تخطی از حقوق بشر و جنایت جنگی است.))

احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی گفت که عامل تلفات و جراحات افراد ملکی در عملیات و حملات هوایی شبانه این است که معلومات نادرست در اختیار نظامیان قرار میگیرد.

همچنان نامبرده علاوه کرد که رهبری دولت، از تصامیم مسئولین مربوط آگاهی ندارند و مسئولین نظامی ذیربط درجریان عملیات به زندگی افراد ملکی توجه نمی کنند.

سعیدی علاوه کرد: ((مسئولین دولتی تصمیم گیرندگان نیستند، در نظام خودسری زیاد است، هرکس به زعم خود تصمیم میگیرد و اقدام میکند.))

وی افزود: ((حتی من باور دارم که شاید در صفوف نیروهای امنیتی مخالفین هم وجود داشته باشد که برای بدنام کردن حکومت، به همچو اعمال مبادرت میورزند.))

نامبرده گفت: ((کشتن افراد متذکره جنایت است، خیانت است، متاسفانه تلفات افرادی ملکی به حدی افزایش یافته که همه مردم از دولت آزرده اند، فاصله میان حکومت و مردم افزایش یافته، این کار قابل تحمل نیست و ممکن نتایج خطرناک نیز در پی داشته باشد.))

نامبرده در این خصوص که افراد ملکی در حملات غیرعمدی کشته میشوند، گفت: ((اشتباه یکبار، دو بار، سه بار، هزار بار، تصمیم اول اشتباه پنداشته میشود؛ اما فیصله دوم که نتایج نادرست در پی داشته باشد، جنایت است.))

قیس منگل سخنگوی وزارت دفاع ملی در مورد تلفات و جراحات افراد ملکی حین حملات هوایی و عملیات شبانه، گفت زمانیکه دشمن تحت فشار زیاد قرار گیرد و تلفات بیشتر متقبل شود، درآن صورت از افراد ملکی منحیث سپر استفاده میکنند و در مناطق مسکونی مخفی میشوند که بسا اوقات همچو مشکلات بروز میکند؛ اما وزارت دفاع ملی پالیسی دارد که به اساس آن باید افراد ملکی کشته و مجروح نشوند.

وی علاوه کرد: ((چندی پیش یک سرباز اردوی ملی از این جهت مهاجم انتحاری را در آغوش گرفت تا از کشته و مجروح شدن افراد ملکی جلوگیری صورت گیرد؛ اثنايی که همچو واقعات رخ میدهد شما آن را دقیق سازید که همچو فعالیت ها توسط کدام قطعه صورت می گیرد، هر فعالیت مربوط وزارت دفاع  در ویب سایتش نشر می شود.))

به قول منگل، اگر در کدام رویداد به افراد ملکی تلفات و جراحات وارد میشود، وزارت دفاع ملی آن طور جدی پیگیری میکند و عاملین آن را در چوکات قانون مجازات می نماید.

نامبرده گفت که هیئت به کندز اعزام شده تا درمورد کشته و مجروح شدن افراد ملکی تحقیق نماید.

نامبرده در مورد اینکه تاکنون چه تعداد واقعات تلفات و جراحات افراد ملکی بررسی شده؟ گفت که اسناد به زودی جمع آوری شده نمی تواند، کسیکه مرتکب سهل انگاری شده، جمع آوری اسناد آنها زمان بر است، عامل همچو قضایا تثبیت میشود، به څارنوالی محول میشود و مستنطقین روی آن کار خواهند کرد.

آژانس خبری پژواک، با ریاست عمومی امنیت ملی نیز تماس برقرار نمود و موضوع تلفات و جراحات افراد ملکی درجریان عملیات را با آن در میان گذاشت، ولی دراین خصوص پاسخى را دریافت نکرد.

 

خارجی ها چه میگویند؟

دیبرا رچردسن سخنگوی ماموریت قاطع ناتو در افغانستان میگوید که ناتو دقیق ترین نیرو به سطح جهان است، ولی عاری از اشتباهات هم نیست.

نامبرده در پاسخ به یک پرسش تلفات و جراحات افراد ملکی گفت که آنها هرگز خود را تبرئه نمی کنند و در سطح بلند و معیارهای پذیرفته شده تلاش می ورزند تا جلوی تلفات ملکی را بگیرند.

سخنگوی ناتو علاوه کرد: ((گاه گاه دراین کار کوتاه می آیيم، برخی اوقات غرض دفاع از خود، حملات هوایی را انجام میدهیم، تا زندگی نیروهای مان و نیروهای برادرافغان را نجات دهیم. ))

سخنگوی ناتو افزود با دشمنى مواجه استیم که فاقد یونیفورم رسمی است. در منازل مردم در جمع اطفال و زنان خود را پنهان میکند، دشمنی که همیشه درمورد تلفات و جراحات ملکی دروغ میگوید و تبلیغات جنگی را به کار می برد.

قابل ذکراست که به اساس گزارش گروه دادخواهی و حفاظت از افراد ملکی، در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۲۶۰۰ فرد ملکی کشته  و حدود ۴۱۰۰ تن دیگرشان مجروح شدند.

به اساس گزارش متذکره، از جمع تلفات یادشده ۲۷،۴ درصد از سوی نیروهای دولتی، بیش از ۳۳ فیصد توسط طالبان مسلح و اضافه از ۱۶ درصد از سوی گروه داعش وارد شده و مسئولیت فیصدی متباقی را کس عهده دار نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement