خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اظهارات عمران خان مداخلۀ مستقيم در امور افغانستان است"

"اظهارات عمران خان مداخلۀ مستقيم در امور افغانستان است"

Mar 26, 2019 - 16:23

 

کابل (پژواک، ٦ حمل ٩٨): رئیس جمهور پيشين افغانستان و برخى سياسيون، اظهارات نخست وزير پاکستان در مورد ایجاد ادارۀ موقت در افغانستان را به شدت نکوهش نموده و آن را مداخله مستقيم و آشکار در امور افغانستان خوانده اند.   

 عمران خان، نخست وزير پاکستان دیروز دوشنبه (۵ حمل) به خبرنگاران در اسلام‌آباد گفته است که حکومت افغانستان با پافشاری پیهم برای گفتگوی مستقیم با طالبان، مانع پیشبرد مذاکرات صلح با این گروه شده است.

او افزوده است که قرار بود با نمایندگان طالبان در مورد صلح افغانستان در اسلام آباد دیدار کند؛ اما به دلیل مخالفت‌های حکومت افغانستان، این نشست برگزار نشد.

به گفته وى، گفتگوهای صلح زمانی موفق خواهد شد که یک "حکومت موقت" در افغانستان ایجاد گردد.

تا حال ميان نماينده گان طالبان و ايالات متحدۀ امريکا پنج بار مذاکرات صلح صورت گرفته است؛ اما به نتايج نهايى دست نيافته اند.

حکومت افغانستان تا حال در مورد سخنان عمران خان چيزى نگفته است؛ اما اين اظهارات با واکنش برخى مقام هاى پيشين حکومت و سياسيون افغانستان رو به رو شده است.

دفتر مطبوعاتی حامد کرزی رئیس جمهور پيشين افغانستان،  با نشر اعلاميه اى اظهارات عمران خان را مداخله صریح در امور داخلی افغانستان خوانده است.

 

کرزى گفته است: «ما با کشورهای همسایه و منطقه خواهان روابط نیک و استوار بر احترام متقابل هستیم؛ بالمقابل از حکومت پاکستان و سایر کشورها هم مى خواهیم تا بر اساس حسن نیت و احترام دوجانبه، از همچو اظهارات و مداخلات در امور داخلی افغانستان، تحت عناوین مختلف چون پیشنهاد ایجاد اداره مؤقت و مسایل مربوط به انتخابات ما، جداً اجتناب ورزند.»

 

همچنان محمد حنیف‌ اتمر نامزد رياست جمهورى کشور و مشاور پيشين امنيت ملى افغانستان نيز در واکنش به‌ اظهارات عمران خان در صفحه تویتر خود نوشته ‌است: «اظهارات غیر مسئولانه صدراعظم پاکستان دخالت مستقیم در امور داخلی افغانستان است.»

به گفته او افغانستان یک کشور مستقل است و شهروندان آن، خود در مورد آینده دولت ‌شان و سیاست‌های آن تصمیم خواهند گرفت.

او با محکوم کردن و غیر مسئولانه خواندن اظهارات صدراعظم پاکستان گفته است که رهبران کشورهای همسایه، حق دخالت در امور داخلی افغانستان را ندارند.

اتمر تاکید کرده است که همسایه ‌های افغانستان مکلف اند که براساس اصول پذیرفته‌ شده بین‌المللی، با افغانستان رفتار کرده و به حاکمیت آن احترام گذارند.

برخى آگاهان امور سياسى نيز اظهارات يادشدۀ عمران خان را نکوهش کرده و آن را مداخله در امور افغانستان خوانده اند.

همچنان نظرمحمد مطمئن، يک تن ديگر از آگاهان امور سياسى در مورد اظهارات عمران خان گفت که حکومت پاکستان مثل حکومت افغانستان در مورد گفتگوهاى صلح ميان طالبان و ايالات متحده امريکا آگاهى ندارد به همين دليل اين چنين اظهارات داشته است.

وى افزود: «پاکستان هميشه در مسايل داخلى افغانستان دخيل بوده و اين بار نيز خواسته است که به يک نحوى خود را در گفتگو­هاى صلح مطرح بسازد و يک نظر بى معنا را بدهد... رهبران افغانستان به نظريات او هيچ گونه دلچسپى و توجه ندارند.»

به اساس معلومات او، تا حال طالبان در مذاکرات شان با زلمى خليلزاد نماينده خاص ايالات متحده امريکا براى صلح افغانستان، روى ايجاد حکومت موقت صحبت نکرده اند و نبايد روى اين مسئله صحبت شود؛ زيرا اين موضوع مربوط به افغان ها است.

مطمئن افزود: «پاکستان دچار مشکلات زياد است، بايد عمران خان به حل مشکلات داخلى خود يعنى مشکل پشتون ها و بلوچ ها بپردازد تا اينکه روى مسئله افغانستان صحبت کند.»

پوهاند ودير صافى استاد پوهنځى حقوق و علوم سياسى پوهنتون کابل، در مورد به پژواک گفت: «به باور من، اين اظهارات عمران خان، مداخله مستقيم در امور داخلى کشور ما مى باشد که هيچ گونه منطق سياسى و حقوقى ندارد و کار آمد نيز نيست.»  

وى افزود که اين اظهارات نخست وزير پاکستان، به نفع افغانستان نمى باشد، بل براى طالبان مسلح انگيزه مى دهد که بالاى اين مسئله پافشارى داشته باشند.

صافى گفت: «پاکستان هيچگاه در برابر افغانستان صادق نبود و در مراحل مختلف، آب را خت کرده و از آن ماهى گرفته است و اين بار نيز اين چنين مى خواهد که شود.»   

به باور او هدف عمران خان از اظهاراتش در مورد ايجاد حکومت موقت در افغانستان، به وجود آمدن يک حکومت ضعيف و زير تاثير پاکستان در افغانستان مى باشد.

همچنان شهلا فريد يک تن ديگر از استادان اين پوهنځى، اظهارات نخست وزير پاکستان را مداخله آشکار در امور ملى و داخلى افغانستان خواند.

وى گفت: «نيت پاکستان در قبال کشور ما هميشه معلوم بود و است که هيچگاه نيت خير نداشته است، پاکستان منافع خود را در ناامنى و وجود مشکلات در افغانستان مى داند و هميشه در جنگ هاى افغانستان به يک نحوى دخيل بوده است.»   

هردو منبع يادشده گفتند که حکومت کنونى افغانستان، يک حکومتى است که به اساس اراده مردم افغانستان ايجاد شده است و براى تامين صلح و پيشبرد گفتگوهاى صلح، هيچ نيازى براى ايجاد اداره موقت نمى باشد.

عمران خان، پيش از اين نيز گفته بود: «مذاکرت با طالبان آغاز شده است. اگر خواست خدا بود، برادران ما در افغانستان در آینده نزدیک در صلح کنار هم زندگی خواهند کرد و یک حکومت خوب در افغانستان ایجاد خواهد شد، حکومتی که از همه افغان ها نمایندگی خواهد کرد. جنگ خاتمه می یابد و صلح در آنجا (افغانستان) برقرار می شود.»

اين اظهارات او نيز با عکس العمل تند سياسيون افغانستان رو به رو شده بود.

وزارت خارجه افغانستان،‌ این اظهارات عمران خان را نمونهٔ بارز از مداخله آشکار پاکستان در امور افغانستان خوانده بود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement