خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در بدخشان نمایشگاه دو روزه زراعتی و صنعتی راه اندازی شد

در بدخشان نمایشگاه دو روزه زراعتی و صنعتی راه اندازی شد

Mar 26, 2019 - 17:38

فیض آباد(پژواک، ۶ حمل ۹۸): ریاست زراعت بدخشان می گوید که سال گذشته ۶۵۸ تُن گندم اصلاح شدۀ بذری، دراختیار دهاقین قرار داده شد و در بیش از ۱۴۰۰ جریب زمین، نهال درختان مثمر غرس گردیده است.

سید معین الدین عینی رییس زراعت بدخشان در مراسم تجلیل از جشن دهقان و افتتاح نمایشگاه فراورده های زراعتی در شهر نو فیض آباد گفت که توزیع تخم های بذری و احداث باغ های میوه، بخشی از فعالیت این نهاد در سال گذشته می باشد و افزون بر آن نزدیک به ۲۵ هزار باغدار فنون باغداری پیشرفته را فرا گرفتند.

به گفته وی، سال گذشته ۳۰ قطعه نمایشی گندم و ۴۰ قطعه نمایشی کشت زعفران در ۱۱ ولسوالی و۴۰ قطعه نمایشی شالی در ولسوالی کشم تطبیق گردیده است.

موصوف افزود که دربخش باغداری ۱۰۳ جریب زمین در ولسوالی های شهر بزرگ٬ کشم٬ ارگو٬ درایم و تشکان ایجاد گردیده است.

او علاوه کرد که ۱۲۰۰ باغچه خانگی در سطح بدخشان ایجاد شده و برای ۶۸۵ دهقان کود کیمیاوی توزیع شده است.

حمیده یک تن از تولید کنندگان خشت منرال بولینت و پروسس کننده محصولات لبنیات که محصولاتش را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است، گفت: «خشت منرال بولینت از ده قسم مواد تولید می شود که برای حیوانات در رشد و نموی شان بسیار مفید است؛ مخصوصا برای نوزاد حیوانات یک غذای مکمل بوده و بسیار قوی است.»

او علاوه کرد: «در بخش پروسس لبنیات ما روزانه ۲۰ تا ۵۰ قطی ماست تولید می نمایيم و آن را به فروش می رسانیم که عاید خوبی به دست می آوریم.»

آمنه رحیمی مسئول شرکت تولیدی لبنیات صفا در ناحیه ششم شهر فیض آباد که غرفه اى را در نمایشگاه امروز زراعتی باز نموده گفت: «ما شیر مورد نیاز مان را از قریه جات جمع آوری و بعد از پروسس بسته بندی می نماییم وروزانه ۱۵۰ قطی ماست و۱۵۰بوتل دوغ تولید می نماییم.»

موصوف افزود که فراورده های شرکت شان در تمامی دکان های شهر به فروش می رسد و مردم از کیفیت آن راضی اند.

احمد رامین یک تن از زارعین ولسوالی بهارک که محصول زعفران خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است، گفت: «فعلاً حدود ۲۰جریب زمین را در ولسوالی بهارک زعفران کشت کرده ام و حاصل خوب به دست آورده ام و از حاصلات زعفران خود نهایت راضی هستم.»

وی علاوه کرد که تا به حال از زمین هایش حدود سه کیلوگرام زعفران جمع آوری کرده است و هر گرام آن را بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ افغانی به فروش می رساند که به تناسب کوکنار مفاد بیشتر دارد.

او گفت: «من امسال برای دهاقین دیگر پیاز زعفران توزیع نموده ام و دهاقین با علاقمندی آن را کشت می نمایند.»

نصیر احمدی آمر امور زراعتی ریاست زراعت بدخشان گفت که این نمایشگاه به هدف معرفی فرآورده های زراعتی راه اندازی شده است، تا دهاقین برای فروش محصولات شان شبکه سازی کنند.

او افزود که در این نمایشگاه ۴۶غرفه برای دهقانان و متشبثین در بخش زراعت اختصاص یافته است که شامل پروسس لبنیات٬ سبزیجات٬ میوه های خشک و تازه٬ زعفران و صنایع دستی زنان می باشد.

وی با انتقاد از تحت کنترول بودن تمام بازار توسط محصولات و لبنیات ایران و پاکستان، گفت: «لبنیات ما از کیفیت خوبی برخوردار است؛ اما مردم به محصولات و فرآورده های زراعتی و حیوانی کشورهای بیرونی رو می آورند.»

او خاطر نشان کرد که غرض معرفی فرآورده های وطنی باید تبلیغات بیشتر صورت گیرد، تا مردم تشویق به خریداری محصولات داخلی شوند.

بر پایه معلومات وی، در بدخشان ۴۰ مرکز تولید و پروسس لبنیات موجود می باشد که در صورت حمایت از سوی دولت و مردم این سکتور به خودکفایی خواهد رسید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement