خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزيرمخابرات: اگر اصلاحات آورده نتوانم استعفا مى دهم

وزيرمخابرات: اگر اصلاحات آورده نتوانم استعفا مى دهم

Mar 26, 2019 - 15:05

کابل (پژواک، ٦ حمل ۹۸): وزیر مخابرات می گوید که تلاش ها براى جلوگيرى از استفادۀ سيم کارت هاى ثبت ناشده و بهتر شدن خدمات مخابراتى جريان دارد و اگر موفق به انجام اين کار نشد، از سمتش استعفا مى دهد.

اين درحالى است که اخیراً شماری از کاربران صفحات اجتماعی، ضمن شکایت از کيفيت پايين خدمات مخابراتى و قيمت بلند انترنت در افغانستان، کمپاينی را زیر نام «اترا کجا است؟» به راه انداخته اند.

اترا ادارۀ تنظيم کنندۀ خدمات مخابراتى در کشور مى باشد.

شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، امروز در صحبت با رسانه ها در مورد اين کمپاين گفت که شکایات مشترکین، با شرکت های مخابراتی شریک ساخته شده و به همۀ اين شرکت ها مهلت داد شده تا اصلاحات را به وجود آورند.

وزیر مخابرات افزود: «بعد از این، مراعات قطعاً نیست و با هیچ شرکتی مراعات نمی شود، اگر این کارها را عملی نکردم، از پست وزارت استعفا می دهم.»

او گفت که جمع آوری سیم کارت های بدون راجستر آغاز شده و طى نامه هاى رسمى از مسئولان در تمام ولايت ها خواسته شده است که سيم کارت هاى يادشده را جمع آورى و نماينده گى هاى شرکت هاى متخلف را مسدود کنند.

به گفته موصوف، سیم کارت های بدون راجستر، مشکلات امنیتی را به بار آورده است و وزارت های امور داخله و مخابرات به تفاهم رسیده اند تا با کسانی که دست به فروش چنین سیم کارت های غیر قانونی می زنند، برخورد قانونی شود.

 آریوبی خاطر نشان ساخت که به اساس طرزالعمل؛ در نخست به شرکت های متخلف توصیه مى شود، در صورت تکرار تخلف جریمه مى شوند و در نهایت جوازهاى فعاليت شان لغو مى شود.

وی در نشستی که به منظور ارایه گزارش سالانه این وزارت در کابل تدویر یافته بود گفت که در حال حاضر، ۲۳ میلیون تن در کشور دسترسی به خدمات مخابرات دارند و در سکتور مخابرات، بیشتر از سه میلیارد دالر امريکايى سرمایه گذاری شده است.

به گفته او بیشتر از نُه میلیون تن در کشور، دسترسی به خدمات انترنتی دارند که هشت میلیون آنها در شهرها و متباقى در نقاط دوردست کشور زندگی می کنند.

آریوبی گفت که در حال حاضر ۸۹ درصد خاک افغانستان، تحت پوشش خدمات مخابرات قرار دارد و این وزارت تصمیم دارد یازده درصد باقی ماندۀ کشور را از طریق پروژه شبکۀ مخابراتی برای قریه جات (وی سی ان) با نصب ۱۵۰۰ آنتن و دستگاه مخابراتی، تحت پوشش اين خدمات قرار گيرد.

بنابر معلومات منبع، درافغانستان هفت شرکت خدمات مخابراتی (افغان بيسيم، روشن، اتصالات، ام تى ان، افغان تيلى کام، سلام و وصل تيلى کام) را عرضه می کنند.

به گفته موصوف، وزارت مخابرات در چند سال اخیر، ۲۵ ولایت را تحت پوشش خدمات فایبر نوری قرار داده است و در سه سال دیگر، ۹ ولایت دیگر نیز تحت پوشش فایبر نوری قرار می گیرد.

او افزود که استفاده از فايبر نورى، کيفيت خدمات را بالا مى برد و قيمت آن کاهش پيدا مى کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنى بر اینکه شرکت بُست که قرارداد پروژۀ سیستم مدیریتی (Real Time Data Management) را به دست آورده، یک شرکت حقیقی نیست و توانایی تکمیل کردن این سیستم را ندارد، گفت که این شرکت بعد از ارزیابی وزارت و کمیسیون تدارکات، این قرارداد را به دست آورده و یک کمیته موظف شده تا از کارکرد آن نظارت نماید.

فرمان رييس جمهور در مورد جمع آورى ده درصد محصول مخابراتى، در سال ١٣٩٣ اجرايى شده و مسئولان اين وزارت مى گويند که تا حال از اين مدرک بيش از ١٤ ميليارد افغانى جمع آورى شده است.

اين درحالى است که فرمان يادشده، از سوى ولسى جرگه رد؛ اما از سوى مشرانوجرگه تاييد شده و هنوز کميسيون مشترک اين دو مجلس شوراى ملى، در مورد تصميم نهايى اتخاذ نکرده است.

با اين حال، شکايت هايى وجود دارد که در جمع آورى پول يادشده، شفافيت وجود ندارد.

وزارت مخابرات، به همين دليل در نهم حوت سال گذشته قرارداد سيستم «ریل تایم منجمنت» را با یک شرکت امريکايى بوستوز (bustos) امضا کرد تا با هزينۀ یازده میلیون دالر، نصب و نگرانى ها در اين مورد برطرف گردد.

وزير مخابرات این سیستم را یک پروسه جنجالی برای حکومت خواند و افزود: «حالا که من با این شرکت قرارداد کردم و امضا کردم، انشاء الله این سیستم را نصب می کنیم، پلان عملیاتی این پروژه تکمیل شده و عملا روند تدارکات وسایل مورد نیاز آغاز شده است، شما می توانید بیایید و جریان کار این پروژه را مشاهده کنید.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking