خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی آبدات تاریخی در هرات از اثر ریزش باران و سیلاب تخریب شده است

برخی آبدات تاریخی در هرات از اثر ریزش باران و سیلاب تخریب شده است

Mar 30, 2019 - 17:47

هرات(پژواک، ۱۰ حمل ۹۸): ریزیش باران های اخیر و جاری شدن سیلاب ها، افزون بر خساره مند ساختن مردم، شماری از بناهای تاریخی را ویران کرده است.

آریا رووفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که بر اثر این بارندگی ها و جاری شدن سیلاب یکی از بازارچه های سرپوشیده تاریخی هرات که زیر نام  «تیمچه» یاد می شود، فروریخته است.

به گفته وی، افزون بر فروریختن بازارچه سرپوشیده هرات، آرامگاه خواجه ابوالولید به شدت آسیب دیده است و احتمال دارد که یک گلدسته آن فرو ریزد.

موصوف افزود که آنان تلاش می کنند که به همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ، بازارچه تاریخی سرپوشیده و آرامگاه خواجه ابوالولید را بازسازی کنند.

عبدالرحمان سرایدار این بازار سرپوشیده گفت که پس از ریزش باران دو شب پیش، نیمه های شب سقف این بازار فروریخت.

وی با بیان اینکه بازار سرپوشیده هرات، بیش از ۷۰ سال قدامت تاریخی دارد، افزود که از سال ها به این طرف این بازار در معرض تخریب قرار داشت.

به باور آگاهان فرهنگی در هرات، بناهای تاریخی هویت هرات است و از آنان باید مراقبت صورت گیرد.

عبدالقیوم وزیرزی آگاه مسایل فرهنگی در هرات، به پژواک گفت: «بناهای تاریخی هویت هر کشور است و با هزینه اندک می شود که آنان بازسازی شود؛ اما دولت ما دراین قسمت بی توجه است.»

در همین حال مقام ها در اداره محلی هرات می گویند که قرار است به زودی با اتخاذ اقدامات لازم، از تخریب بیشتر این بناها جلوگیری گردد.

وی افزود: «تیمچه و یا بازار سرپوشیده که فروریخته است، به مالکیت شخصی قرار دارد و دیروز والی هرات، از آن جا دیدن کرده است و تلاش ها برای استملاک و بازسازی آن جریان دارد.»

پیشتر نیز مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گفته بودند که برخی از آبده های تاریخی که قدامت زیاد دارند، در معرض فروپاشی قرار دارند و اگر توجه نشود، فرو خواهند ریخت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement