خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از کارکرد و کم توجهی ریاست زراعت جوزجان در برابر دهقانان انتقاد شد

از کارکرد و کم توجهی ریاست زراعت جوزجان در برابر دهقانان انتقاد شد

Mar 31, 2019 - 17:28

شبرغان (پژواک، ۱۱ حمل ۹۸): شماری از دهقانان در جوزجان، با انتقاد از کم توجهی ریاست زراعت، مدعی اند که این ریاست به جای آنکه مساعدت های لازم را در اختیار دهاقین قرار بدهد، برعکس به دهاقین وابسته به زورمندان توزیع می کند.

حاجی محمد یکتن از دهاقین شهر شبرغان، امروز در حاشیه مراسم گرامیداشت از جشن دهقان در جنگل باغ شهر شبرغان، به آژانس خبری پژواک گفت که دهقانان در این ولایت، حمایت تنگاتنگ ریاست زراعت دارند؛ اما در این راستا کمتر توجه می شود.

موصوف افزود: «من در کنار کشت زعفران و هینگ، ۶۰۰ درخت پسته دارم که بارها از ریاست زراعت تقاضای کمک کرده ام تا من و سایر دهاقین را در قسمت پیوند نباتات همکاری کند؛ اما از چهار سال به این سو کسی به این نیاز ما پاسخ مثبت نداده است.»

وی خاطر نشان کرد که رقابت های شخصی در ریاست زراعت، سبب شده تا حق به حق دار نرسد و تمامی کمک ها به آن عده زارعین و باغدارانی توزیع گردد که با زورمندان رابطۀ نزدیک دارند و یا به سفارش آنان کمک ها ناعادلانه توزیع گردد.

او علاوه کرد: «وقتی از مسئولین در قسمت رفع مشکلات تقاضای کمک می کنیم، آنان می گویند تا ده روز دیگر، به مشکلات تان رسیده گی می کنیم؛ اما برای سال ها فراموش ما می کنند.»

اما فریبا یکی از باغداران شهر شبرغان گفت: «من تا اندازۀ ممکن، از کمک های ریاست زراعت بهره مند شده ام؛ قبلا خانۀ ما به یک محوطه ویرانه شباهت داشت؛ اما اکنون به باغ حاصلخیز مبدل شده است.»

وی گفت که به کمک ریاست زراعت، کورس های کشت و زراعت را دنبال کرده است و اکنون می تواند انواع سبزیجات را کشت و پرورش دهد و از پول آن روزگارش را بچرخاند.

با این حال، محمد عالم عالمی رئیس زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان گفت: «ما در جریان سال گذشته، ۴۲ پروژه را به ارزش ۴۰۰ میلیون افغانی در مربوطات ولایت جوزجان عملی نمودیم.»

به گفته وی، این پروژه ها شامل اعمار بندهای آبگردان و کشمش خانه ها می باشد و افزون بر آن، چندین برنامه زراعتی، توزیع تخم های بذری برای دهاقین و انتقال علوفه حیوانی، در محل زیست مالداران تطبیق شده اند.

او در پاسخ اين پرسش که برای رفع مشکلات کمبود آب زراعتی، چه اقداماتی روی دست دارند، گفت که قرار است برای انتقال آب از دریای آمو، از ولایت کندز به ولایت بلخ، جوزجان و تا یک قسمت ولایت فاریاب عملی گردد.

به گفته وی، با عملی شدن این پروژه، مشکل کمبود آب زراعتی در ولایت جوزجان رفع می شود.

او همچنان گفت: «ما در حال حاضر، روی تطبیق پروگرام های سولر آبی و سیستم قطره یی کار می کنیم، تا به مشکل زارعین رسیده گی لازمه صورت گیرد.»

موصوف با رد ادعای دهقانان که کمک ها به دهاقین وابسته به زورمندان توزیع می شود، گفت که این کمک ها، پس از سروی و شناسایی به دهاقین مستحق توزیع می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement