خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شماری از محصلین رشته طب اعتصاب غذایی کرده اند

شماری از محصلین رشته طب اعتصاب غذایی کرده اند

Apr 04, 2019 - 16:50

کابل(پژواک، ۱۵ حمل ۹۸): شماری از محصلین سال دوم پوهنځی های طب در اعتراض به عدم قبولی شان از ولایات در طب معالجوی کابل، با ناعادلانه خواندن تصمیم مسئولان این پوهنتون، با برافراشتن خیمه تحصن دست به اعتصاب غذایی زدند. 

۲۳ تن ازمحصلین قشر اناث رشته های طبی که بنا بر معاذیر ومشکلات نتوانسته اند در سایر ولایات به تحصیلات شان ادامه بدهند، خواستار تبدیلی خود از ولایات به مرکز شده بودند.

این معترضان می گویند با توجه به مشکلات موجود، چندی قبل ۵۳ تن از دختران که در ولایات مختلف مشغول تحصیل بودند و نمی توانستند بیش از این دروس شان را در آن ولایات ادامه بدهند، خواستار تبدیلی شده بودند.

به گفته این معترضان، ده تن از هم دوره های شان که از حدود یک ماه به این سو در کابل به سر می بردند و همانند خودشان از پوهنځی های ولایات نیز منفک شده بودند، ادامه وضعیت را تحمل کرده نتوانستند، به خانه های شان برگشته اند.

 فروهر صافی محصل سال دوم رشته طب در پوهنتون البیرونی ولایت کاپیسا و یکی از تحصن کننده گان به آژانس خبری پژواک گفت: «ادامه تحصیل برای ما در ولایات ناممکن شده بود و از همین رو جمعی از دختران در ولایات مختلف که از این ناحیه رنج می بردند، اقدام به تبدیلی خود به مرکز شدیم.»

موصوف افزود که تبدیلی شان از سوی سوی شورای رهبری و کمیسیون تبدیلی تحصیلات عالی رسماً تایید شده است، اما رئیس پوهنتون طب آن را رد می کند.

وی علاوه کرد که از یک ماه به این سو در  پشت دروازه تحصیلات عالی سرگردان اند، پوهنتون طبی تنها به عرض و داد ۳۰ تن از محصلان صنف اول، سوم و چهارم که واسطه داشتند، رسید اما مابقی ۲۳ تن را جواب رد داد که صنف گنجایش محصل بیشتر را ندارد.

او گفت: «مسئولان به ما گفته اند که سمستر آینده بیایید ما شما را جذب می کنیم، اما ما باور مان را از دست داده ایم، چون آن ها مکتوب رسمی ما را رد می کنند و حالا ما به گفته های آنان اعتماد نداریم.»

صافی هشدار داد که هرگاه به خواسته های شان توجه صورت نگیرد، به اعتصاب شان ادامه می دهند.

اناهیتا عظیمی دیگر محصل سال دوم پوهنځی طب از ولایت خوست و یکی از معترضان گفت که رهبری وزارت تحصیلات عالی در (۴ حوت ۱۳۹۷) از طریق شورای رهبری و کمیسیون تبدیلی وزارت تحصیلات عالی با ارزیابی مشکلات تایید کرد که این افراد تبدیل شوند.

موصوف با ناامیدی افزود: «از پوهنتون خوست منفک شدم، وقتی به پوهنتون طبی کابل مراجعه می کنم از سوی رئیس پوهنتون به بهانۀ نبود جای رد می شوم و ادامه چنین وضعیتی مرا به ستوه آورده است.»

اما ضیا ساحل رئیس نشرات وزارت تحصیلات عالی در پاسخ به نگرانی های محصلین تحصن کننده گفت: «امسال ما بیش از ۶۰ تن را در پوهنتون طبی کابل از ولایات پذیرفتیم و نظر به مشکلات که داشتیم صنف های اول، سوم و چهارم را درپوهنتون طبی پذیرفتیم، اما برای محصلین سال دوم جا نداشتیم.»

او خاطر نشان کرد که ریاست پوهنتون طبی با ارسال نامۀ از نبود جا برای محصلین بیشتر اطلاع داده بود که نمی توانند محصل بیشتری در سال دوم جا بدهند.

به گفته وی، هرگاه این محصلین یک سمستر تاجیل بگیرند در سمستر بعدی می توانند به درس های شان ادامه بدهند، اما در حال حاضر امکان شمولیت آن ها امکان ندارد.

موصوف افزود که هرگاه این محصلین خواسته باشند، وزارت تحصیلات عالی زمینه ادامه تحصیل شان را در بخش طب دندان (استوماتولوجی) فراهم می کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement