خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يک قرارداد افغان تيلى¬کام خلاف نتيجۀ داوطلبى به يک شرکت هندى داده شده است

يک قرارداد افغان تيلى¬کام خلاف نتيجۀ داوطلبى به يک شرکت هندى داده شده است

Apr 08, 2019 - 13:38

کابل (پژواک،١٩حمل ٩٨): قرارداد تهيۀ سيمکارت­ها و اسکريچ کارت­ها، خلاف نتيجۀ داوطلبى، درحالى تحت نام قرارداد «دولت با دولت»، به يک کمپنى شخصى هندى داده شده که قيمت اين کمپنى، نُه برابر بلندتر از قيمت شرکت برنده در داوطلبى مى باشد.

در سند رياست دارالانشاى کميسيون تدارکات ملى اداره تدارکات ملى، که کاپى آن در اختيار آژانس خبرى پژواک قرار گرفته، آمده است که پروژۀ يادشده، با استفاده از روش داوطلبى باز بين المللى، در هفتم ميزان سال ١٣٩٦ به مدت ٣٤ روز به اعلان داوطلبى سپرده شد.

منبع مى نويسد که از جمله ٦٨ داوطلب، هفت داوطلب (شرکت لوژستيکى زيارمل زوى با شرکت ساختمانى گلف ستار (JV)، شرکت خدمات لوژيستيکى سن سکاى گلوبل، سمارت تچ Smart touch، شرکت میگا پلس افغانستان، شرکت Giececkeand Deverient، شرکت کلرپلس Color Plus و شرکت حميد پشتون)، آفرهاى سربسته شان را ارايه و در يازدهم جدى ‌‌١٣٩٦ در جلسۀ آفرگشايى شرکت نمودند.

درسند آمده است: «بعد از ارزيابى آفرها (پيشنهادها و نرخ دهى ها)، آفر شرکت تجارتى «حميد پشتون» که از لحاظ قيمت در رديف سوم قرار دارد، از جانب هيئت موظف ارزيابى و منحيث داوطلب برنده، پيشنهاد گرديده است. قيمت داوطلب پيشنهادى نظر به قيمت تخمينى ٢٣،٣٩ درصد نازلتر مى باشد.»

دلايل برنده شناختن شرکت حميد پشتون

 منبع يادشده نوشته است که آفر شرکت لوژستيکى زيارمل زوى با شرکت ساختمانى گلف ستار (JV) که نرخ نازل اول را نسبت به داوطلب پيشنهادى (حميد پشتون) ارايه داشته است، به علت عدم امضاى خانه پُرى فورم تسليمى آفر،عدم تکميل قرارداد مشابه و معيارات مندرج شرطنامه، در ارزيابى ابتدايى رد گرديده است.

همچنان درمتن اين سند آمده است که آفر شرکت خدمات لوژستيکى «سن سکاى گلوبل» که نرخ نازل دوم را ارايه نموده بود، به دليل عدم تکميل نمودن معيارات مندرج شرطنامه (قرارداد مشابه) در ارزيابى تخنيکى، رد گرديده است.

منبع خاطر نشان کرده است که قيمت آفر چهار داوطلب ديگر اشتراک کننده، به دليلى رد شده است که نسبت به داوطلب پيشنهادى (حميد پشتون) بلند تر مى باشد.

رد نتایج داوطلبى و دادن قرارداد به شرکت کلرپلس

کاپى مکتوب شماره ٤١٣٨ مورخ ششم ماه سرطان سال ١٣٩٧، هماهنگ کنندۀ امور کميسيون تدارکات ملى رياست دارالانشاى کميسيون تدارکات ملى نشان مى دهد که کميسيون تدارکات ملى، به تاريخ سوم سرطان ١٣٩٧ در مورد قرارداد يادشده نوشته است: «قرارداد دولت با دولت با شرکت هندى با استفاده از تسهيلات ادارۀ تدارکات ملى تدارک ديده شود. از آن جایی که ضرورت مبرم کارت ها وجود دارد، پروسۀ فوق سريعاً صورت گيرد.»

در این سند، محمد اشرف غنى رئيس جمهور به حيث رئيس کميسيون و عبدالله عبدالله رئيس اجرايى حکومت، محمد سرور دانش معاون دوم رياست جمهورى، اکليل حکيمى وزير پيشين ماليه، بصير انور وزير عدليه، مصطفى مستور وزير اقتصاد، به حيث اعضاى کميسيون امضا کرده اند.

حميد پشتون رئيس شرکت تجارتى حميد پشتون، با انتقاد بر تصميم کميسيون تدارکات ملى گفت: «در آفرگشايى، شرکت ما برنده شد، ولى آن پروسه لغو شد و ادارۀ تدارکات ملى با شرکت کلرپلس که بلند ترين قيمت را داده بود، قرارداد را امضا کرد؛ درحاليکه شرکت کلرپلس يک شرکت خصوصى است نه دولتى.»

اين درحالى است که به اساس آمار ارايه شده، قيمت شرکت حميدپشتون، بيش از ١٧٤ ميليون و ٦٤٤ هزار افغانى؛ اما قيمت شرکت کلرپلس، بيش از يک ميليارد و ٦٥١ ميليون و ٨٩٠ هزار افغانى مى باشد و تفاوت ميان اين دو قيمت، نزديک به يک ميليارد و ٤٧٧ ميليون و ٢٤٦ هزار افغانى است.

 

 

محمد اجمل عيان رئيس شرکت مخابراتى دولتى افغان تيلى­کام، در اين مورد به پژواک گفت: «قرارداد با يک شرکت هندى به نام کلرپلس صورت گرفته و قرارداد آن هم، از سوى ادارۀ تدارکات ملى انجام شده است.»

موصوف گفت که بيشتر در اين مورد صحبت نمى کند.

احمد رامین ایاز سرپرست ریاست ارتباطات ستراتیژیک اداره تدارکات ملی، در مورد اينکه چرا نتايج داوطلبى در مورد اين پروژه، خلاف قانون لغو و قرارداد با شرکتى داده شده است که قيمت بسيار بلندتر از قيمت شرکت حميدپشتون دارد؟ گفت:« درست است که مطابق با قانون تدارکات، بايد داوطلبى مى شد و داوطلبى هم شد؛ اما ما مطابق با فيصلۀ کميسيون تدارکات ملى که در راس آن رئيس جمهور قراردارد و عالى ترين مرجع تصميم گيرى مى باشد، اين کار را کرديم.»

وى به سوالى در مورد اينکه قرارداد دولت با دولت، بايد ميان دو دولت صورت مى گرفت؛ اما قرارداد يادشده با شرکت کلرپلس صورت گرفته است که يک شرکت تجارتى خصوصى مى باشد، گفت: «خلاف فيصلۀ کميسيون تدارکات ملى کار نکرديم، قرارداد دولت با دولت شده، ما از طريق وزارت امور خارجۀ افغانستان با وزارت خارجۀ هندوستان در تماس شديم، قرارداد از طريق وزارت هاى خارجه دو کشور، با شرکت هندى امضا شده است... ضمانت اين شرکت را دولت هند کرده، رسماً از طرف سفارت هند معرفى شده است.»

وى به سوالى در مورد اينکه شرکت کلرپلس در ميان هفت داوطلب، بالاترين قيمت را به پروژه داده است و آيا دادن قرارداد در عوض شرکت حميد پشتون، به کلرپلس به ضرر افغانستان تمام نمى شود؟ چنين پاسخ داد: «در اينجا يک مسـ‌ـئله تخنيکى است، شرکت هايى که قيمت پايين را نشان داده اند آنها سريال نمبر را مى فروختند؛ يعنى در هر سکريچ کارت، پنج قطعه کارت ٥٠ افغانيگى است، هر کدام را يک دانه حساب مى کردند؛ اما شرکت کلرپلس اين طور نيست، در توليد کلرپلس، هر اسکرچ کارت را يک دانه حساب مى کند، خواه در آن پنج سريال نمبر باشد، خواه سه سريال نمبر باشد، اين بسيار قيمتش تفاوت مى کند و براى ما ارزان تمام مى شود.»

اين درحالى است که مطابق قانون، به تمام داوطلبان شرايط يک سان پروژه ارايه و آنها با درنظرداشت شرايط به پروژه قيمت مى دهند.

قرارداد يادشده، در حالی بعد از برنده شناختن شرکت حميد پشتون در داوطلبى، به شرکت هندى کلرپلس داده شده است که در فقرۀ دوم حکم دهم طرزالعمل تدارکات در مورد انتخاب روش مناسب تدارکات آمده است: «تدارکات طبق فقرۀ پنج ماده هجدهم قانون[تدارکات] به صورت عموم از طریق داوطلبی باز صورت می­گیرد؛ در غیر آن، اداره مکلف است، دلایل استفاده از سایر روش ها را طور واضح در اسناد تدارکاتی درج و منظوری آمر اعطای مربوطه را اخذ نماید.»

همچنان در حکم بيست و چهارم طرزالعمل تدارکات آمده است که اداره، تدارکات خويش را با استفاده از روش هاى ملى طى مراحل مى نمايد؛ صرف در حالاتى روش هاى بين المللى راه اندازى شده مى تواند که تهيه و فراهم سازى تدارکات تحت روش رقابتى، از (٣) يا بيشتر داوطلبان واجد شرايط در افغانستان ميسر نباشد و در پروسۀ داوطلبى داخلى، داوطلب واجد شرايط تشخصيص نگرديده باشد.

خانجان الکوزى معاون اول اتاق تجارت و صنايع افغانستان، با بيان اينکه معلومات در مورد اين قرارداد ندارد، گفت که اگر فيصله کميسيون تدارکات ملى بوده باشد که بايد قرارداد دولت با دولت صورت گيرد، در اينجا خلاف فيصله کميسيون تدارکات که در راس آن رئيس جمهور قرار دارد عمل شده است؛ زيرا قرارداد با يک شرکت خصوصى هندى صورت گرفته است.

او افزود که در هر صورت بايد اين قرارداد، از طريق داوطلبى صورت مى گرفت.

الکوزى در مورد بلند بودن قيمت کمپنى کلرپلس گفت که به اساس اصول، بايد قرارداد به شرکتى داده شود که جنس با کيفيت و با قيمت نازل تهيه کند.

او در مورد سخنان سرپرست ریاست ارتباطات ستراتیژیک ادارۀ تدارکات ملی که در پاسخ به سوالى در مورد قيمت بلند کمپنى کلرپلس ابراز داشته است، گفت که در مورد چگونگى شرايط داوطلبى هاى ادارۀ تدارکات ملى معلومات ندارد، ولى در تمام داوطلبى ها، شرايط همه داوطلبان يک سان مى باشد.

وى در پايان صحبت هايش گفت که در مجموع، در قراردادها و داوطلبى ها مشکلات وجود دارد، برخى قوانين زيرپا مى شود و همواره سکتور خصوصى از اين چنين حق تلفى ها شکايت دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement