خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صفری: در مسابقات بیرونی گرفتن نام افغانستان خوشترین احساس را برایم می دهد

صفری: در مسابقات بیرونی گرفتن نام افغانستان خوشترین احساس را برایم می دهد

Apr 10, 2019 - 17:32

کابل(پژواک، ۲۱ حمل ۹۸): "حسین بخش صفری" ورزشکار جوان و مدال آور افغانستان، با شکست هفت حریف و کسب سه مدال طلا در رشتۀ جوجیتسو از مسابقات جنوب آسیا، نامش را برای اشتراک در مسابقات رزمی ایالات متحدۀ امریکا ثبت کرد.

رشته جوجیتسو، یک رشته رزمی جاپانی می باشد که دارای سبک های مختلف بوده و تقریباً تمامی انواع فنون رزمی (پرتابی، تله یی، قفل مفصل، گرفتن، چک زدن، فرار کردن، و ضربات دست و پا) را در بر می‌ گیرد.

آگاهان ورزشی، جوجیتسو را به نوعی مادر همه ورزش‌های جاپانی می دانند و می گویند که در این ورزش، با تفکیک هر یک از فنون و ضربات، ورزش جدیدی را متولد کرده اند که در ابتدا به هیچ غیر جاپانی آموزش نمی‌دادند؛ اما با گسترش آن دیگر افراد کشورها هم به جوجیتسو روی آوردند .

حسین بخش صفری جوان ۲۴ ساله باشنده اصلی ولسوالی شیبر ولایت بامیان می باشد که دروس مکتب را در لیسه عالی امانی شهر کابل فرا گرفته است و در حال حاضر، رشته حقوق را در یکی از پوهنتون های خصوصی ادامه می دهد.

موصوف در یک مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که از یازده سال به این سو، در رشته های مختلف از جمله جوجیتسو، مبارزات آزاد، پهلوانی و کونگ فو ورزش کرده است و از هفت سال به این سو، عضویت تیم ملی جوجیتسو را در کشور کسب نموده است.

وی در مورد گذشته رشتۀ جوجیتسو در کشور گفت در اوایل این رشته که وارد کشور شد، به دلیل کم توجهی رهبری فدراسیون جوجیتسو گذشته خوبی ندارد؛ اما حالا با رهبری استاد محمد صابر صابری، داکتر حارث ابوی، حفیظ الله عباسی و دیگر همکاران شان، رشته جوجیتسو توانسته جایگاه خود را درکشور پیدا کند.

او به عنوان یک ورزشکار، از رهبری فدراسیون ملی جوجیتسو و کمیته ملی المپیک خواست که در رابطه به رشته های ورزشی در کشور اقدامات بنیادی انجام دهند؛ تا باعث تقویت بیشتر توانایی های ورزشکاران گردد.

صفری در پاسخ به اینکه چرا رشته جوجیتسو را انتخاب کرده است؟ گفت: «با در نظرداشت توانایی های فردی خودم و دانستن گذشتۀ رشته جوجیتسو در جهان، به این باور رسیدم که می توانم در این رشته پیشرفت های زیادی داشته باشم و بعد از آن، رشته جوجیتسو را انتخاب کردم.»

موصوف علاوه کرد که افزون بر رشته های ورزشی رزمی، علاقمندی خاص به آب بازی و مطالعه دارد.

وی خاطر نشان کرد که در ابتدا خودش با علاقه و شوق رو به ورزش آورده بود؛ اما با پیشرفت در عرصه ورزش، خانواده اش او را تشویق و حمایت کرده و حالا پی می برد که مردم هم وی را تشویق و حمایت می کنند.

موصوف، ضمن انتقاد از بی توجهی حکومت گفت: "تا حال کسی در حکومت از من حمایت نکرده است، نه من توقع حمایت از کسی را دارم و نه کدام حمایت کننده را میبینم که مرا حمایت کند؛ آنها که شکم خودشان را سیر کنند، کافی است."

او با تاکید بر اینکه ورزشکاران باید پیام آور صلح باشند، افزود که ورزشکار و قهرمان واقعی، کسی است که دارای اخلاق، رفتار و کردار نیکو بوده و دید وسیع داشته باشد.

حسین بخش صفری، در مجموع دارای ۲۱ مدال طلا و ۲ مدال برونز از مسابقات مختلف ملی و بین المللی می باشد که اولین مدال خود را با کسب مقام سوم درسال ۲۰۱۲ از پنجاب پاکستان به دست آورده است.

موصوف در مورد تازه ترین دستاوردهای خود از مسابقات جنوب آسیا که چندی پیش در کشور هندوستان برگزار شده بود، گفت: «در مسابقات اخیر که در کشور هندوستان تحت نام جنوب آسیا برگزار شده بود، با شکست دادن سه حریف در بخش نیوازا، دو حریف در بخش فول کنتاکت و دو حریف در بخش نوگی رشته جوجیتسو، توانستم که در هرسه بخش مقام اول را کسب نمایم و سه مدال طلا را به دست بیاورم.»

وی افزود که اشتراک در این مسابقات، آزاد بود که ورزشکاران از هشت کشور مانند سریلانکا، بوتان، بحرین، برازیل، کوریا و بنگلدیش از رشته جوجیتسو، در آن شرکت کرده بودند.

موصوف خاطرنشان کرد که دستاوردهای اخیر در مسابقات جنوب آسیا سبب شد؛ تا در مسابقات رزمی که قرار است به زودی در کشور امریکا برگزار شود، نامش را ثبت کند.

او علاوه کرد که در مسابقات آینده رزمی که در ایالات متحده امریکا برگزار خواهد شد، اشتراک کرده و به نام افغانستان در مسابقات مبارزه خواهد کرد.

صفری در مورد اینکه در هنگام شکست دادن حریف در میدان مسابقات و بر افراشته شدن بیرق سه رنگ کشور، چه احساسى دارد؟ گفت: «در مسابقات جنوب آسیا که در هند برگزار شده بود، وقتی حریف های خود را با تخنیک های منحصر به فرد خود، در کمترین فرصت زمانی شکست می دادم، مبارزان دیگر پیش از پیش باخت خود را قبول می کردند و هنگامی که نام حسین بخش صفری را در کنار نام کشورم افغانستان صدا می زدند، خیلی احساس خوشحالی می کردم؛ گرفتن نام افغانستان خوشترین احساس را برایم می دهد.»

 وی افزود: «قوم گرایی، تعصب های قومی، سمتی و نژادی، مواردی اند که مرا خیلی ناراحت می کند و متاسفانه فعلا در کشور ما به این موارد خیلی دامن زده می شود.»

حسین بخش صفری به عنوان یک ورزشکار، مردم را به صلح خواهی و همدیگر پذیری دعوت کرده، گفت: «ما جوانان می توانیم که به تعصبات قومی، سمتی، نژادی و بدبختی ها و مشکلات موجود در کشور نقطۀ پایان بگذاریم.»

این ورزشکار جوان، یک مجتمع ورزشی به نام «نبرد» در شهر کابل دارد که طى بیشتر از یک سال به این سو، در رشته های جوجیتسو، بوکس، پهلوانی، و مبارزات آزاد، شاگرد تربیت می کند و در هر وقت تمرینی آن، حدود ۷۰ ورزشکار در آن ورزش می کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement