خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در خوست یک جوان تانک نظامی را ساخته است

در خوست یک جوان تانک نظامی را ساخته است

Apr 11, 2019 - 15:42

 

 شهرخوست (پژواک، ۲۲ حمل ۹۸): در خوست یک جوان که یک تانک نمونوى اردوی ملی را ساخته است میگوید، درصورتیکه دولت وسایل و امکانات دیگر تخنیکی را برایش فراهم نماید، می تواند در این عرصه جوانان دیگر را نیز آموزش دهد.

این جوان رشیدالله نام دارد، باشنده قریه حسن زی ولسوالی مندوزی اسماعیل خیل می باشد، سال گذشته، از پوهنځى زبان و ادبیات پوهنتون شیخ زاید از ديپارتمنت پشتو فراغت حاصل نموده است.

نامبرده طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که با ابتکار خودش این تانک نمونوی اردوی ملی را ساخته است، اگر امکانات در اختیارش قرار داده شود، در عرصه تخنیک به ابتکارات  بیشتر مبادرت خواهد ورزید.

 رشیدالله میگوید: ((بدنه این تانک را از آهن چادر ساخته ام، افزون بر این سه داینمو را در آن نصب نموده ام که یک در ناحیه عقب، دومی در قسمت جلو و سومی برای کش کردن ماشه تفنگچه نصب شده و همچنان سه بطری را در آن نصب نموده ام که دو آن برای حرکت و یک آن برای روشن کردن چراغ ها مورد استفاده قرار میگیرد.))

رشیدالله گفت گرچه رشته مسلکی اش تخنیک نیست، ولی نظر به علاقه خاص به این بخش، این تانک و یک تفنگ نیروهای اردوی ملی را ساخته است.

موصوف افزود: ((از خیلی طفولیت با وسایط نظامی و اسلحه علاقه داشتم و از این رو به این کار مبادرت ورزیدم.))

نامبرده پیش از این هم با وجود مشکلات متعدد اقتصادی، یک هلیکوپتر کوچک نمونوی و یک تانک هاموی نمونوی اردو ملی و پولیس را نیز ساخته اند.

 رشیدالله میگوید: ((اگر فرصت آموزش دراین راستا برایم فراهم شود، می توانم جوانان دیگر را نیز آموزش دهم و می خواهم تا دراین عرصه آموزش های عملی را فرا گیرم.))

به قول موصوف، اگر دولت برایش وسایل و زمینه سازی نماید در بخش تخنیک نظامی، به ابتکارات خود دست خواهد یازید.

نامبرده میگوید : ((من از سوی لوای پیاده قول اردوی ۲۰۳ تندر  و از آنجا به وزارت دفاع ملی و در نهایت په پوهنتون هوایی معرفی شده ام، اما تاکنون اسناد من طی مراحل نشده و از مسؤلین وزارت دفاع تقاضا دارم تا روی آن کار نماید.))

درعین حال مسؤولین ریاست اطلاعات و فرهنگ خوست میگویند جوانان که درعرصه تخنیک ابتکارات را انجام داده، نظر به امکانات دسته داشته شان آنها را ترغیب و جهت دریافت کمک به مرکز معرفی نموده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking