خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خلیلزاد: پاکستان باید اعلام عملیات بهاری طالبان را تقبیح نماید

خلیلزاد: پاکستان باید اعلام عملیات بهاری طالبان را تقبیح نماید

Apr 13, 2019 - 14:30

 

کابل (پژواک، ۲۴حمل ۹۸): زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان، اعلام راه اندازی عملیات بهاری از سوی طالبان را، یک اقدام بی باکانه عنوان نموده و گفته است که امریکا در کنار نیروهای امنیتی افغانستان می ایستد.

طالبان مسلح، دیروز عملیات نظامی بهاری موسوم به الفتح را در سراسر کشور اعلان نموده و اذعان میکنند که در روز اول، بیش از ۹۰ عملیات انجام داده اند.

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا، با ابراز واکنش شدید در مورد این اقدام طالبان، در صفحه تویترش نگاشته است که اعلان عملیات بهاری، عمل بی باکانه و خطرناک است؛ این اقدام طالبان در برابر اعلان پلان امنیتی حکومت، عکس العمل غیرمسئولانه است.

نامبرده علاوه کرده که تشدد راه حل نیست، افغان ها در مورد صلح داعیۀ مشترک را اعلان نموده اند.

خلیلزاد افزوده است که سران طالبان با این اعلان؛ به مطالبۀ برحق صلح افغان های عادی، پاسخ منفی ابراز کردند.

به قول موصوف، افزایش تشدد و جنگ با تلاش های صلح کمک نخواهد کرد، با عملی شدن این پلان  رنج ها و مصایب افغان ها بیشتر شده و هزاران تن کشته و مجروح خواهند شد.

نماینده خاص امریکا گفته است که در چنین وضعیتى، باید همه افغان ها دست به دست هم داده و برای آیندۀ شان گفتگوها را باهم آغاز نمایند؛ اعلام جنگ طالبان نشان میدهد که آنها تا هنوز در گذشته گیر مانده اند.

خلیلزاد علاوه کرده که بسا قوماندانان، سران و افراد عادی طالبان مسلح، با این اعلام مخالفت می ورزند.

نامبرده از همه افغان ها خواسته است تا اعلان طالبان را محکوم نمایند.

موصوف افزوده است: "به نمایندگی امریکا، اعلان عملیات بهاری طالبان را نکوهش میکنم و بر پاکستان، قطر و کشورهای دیگر که خواهان تامین صلح در افغانستان استند، صدا میکنم که آنها نیز محکوم نمایند."

خلیلزاد گفته است که امریکا و کشورهای متحد آن، در کنار نیروهای امنیتی افغان ایستاده خواهند شد تا جنگ در افغانستان پایان یابد.

اما موصوف افزوده است که درعین حال، آنها به تلاش های شان در خصوص مذاکرات صلح نیز ادامه خواهند داد.

نماینده خاص امریکا اذعان نموده که به کشته و زخمی شدن افغانها باید خاتمه داده شود، همه جناح ها تشدد غیرضروری را خاتمه دهند و در عوض به دیالوگ بین الافغانی روی آورند؛ تا برای مذاکرات سیاسی، راه هموار شده و تفاهم سیاسی ایجاد شود.

به گفته وی، افغان ها صلح می خواهند و ایالات متحدۀ امریکا در کنار افغان ها ایستاده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement