خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشنده گان دایکندی احزاب سیاسی را عامل تشنج و بی باوری می دانند

باشنده گان دایکندی احزاب سیاسی را عامل تشنج و بی باوری می دانند

Apr 14, 2019 - 11:51

کابل (پژواک، ۲۵ حمل ۹۸): شماری از باشنده گان دایکندی، با زیر پرسش بردن کارکرد احزاب سیاسی می گویند که مداخلات بی مورد این جریان ها، سبب افزایش تشنج، بی باوری‌، نا بسامانی و رقابت های ناسالم در این ولایت شده است.

آنان همچنان می گویند که احزاب سیاسی مانع پیشرفت فرایند شایسته سالاری در ادارات دولتی و غیردولتی و افزایش بی باوری مردم نسبت به حکومت مردم سالار شده اند.

به باور شهروندان دایکندی، تا زمانی که فعالیت احزاب سیاسی متناسب با قانون اساسی، طرزالعمل ایجاد جریان های سیاسی و اساسنامۀ شان نباشد، هیچ‌گاه اعتماد مردم را جلب کرده نمی توانند.

این منتقدان تصریح می کنند که اغلب احزاب سیاسی در دایکندی، از چگونگی فعالیت احزاب سیاسی در نظام دموکراتیک و مردم سالار آگاه نیستند و آشنایی با سازوکارهای مدنی ندارند.

"ضعف در رقابت انتخاباتی، نداشتن طرح در زمینه فعالیت‏های سیاسی، عدم تدوین سیاست‏های عمومی و فراگیر برای تمام افراد جامعه، رقابت و مبارزات غیرقانونی که هرازگاهی منجر به تشنج و ناامنی در بین افراد جامعه می‏شود"، از دیگر نقایص احزاب سیاسی در این ولایت می باشد.

رضا تنها یک تن از باشنده گان شهرنیلی گفت که احزاب سیاسی، طبق اساسنامه شان و قوانین نافذه کشور فعالیت نمی کنند، بلکه زمینه ساز رقابت های ناسالم در جامعه شده اند.

ناصر حقبین یکی از باشندگان ولسوالی اشترلی ناامنی‌های موجود در این ولسوالی را برخاسته از رقابت‌های ناسالم احزاب سیاسی خواند.

نصیر تمزانی یکی از جوانان دایکندی گفت: «ما همه از یک شاخ­ساریم؛ اما احزاب سیاسی ما را به دسته های گوناگون و مخالف هم تقسیم کرده اند.»

حاجی علی یاور محبی مسئول دفتر ولایتی یکی از احزاب سیاسی، با پذیزفتن انتقاد شهروندان گفت که تمام نابسامانی‌های موجود در دایکندی برخاسته از رقابت ناسالم احزاب به خصوص احزاب پُر قدرت است که در حکومت شریک اند و در صدد حذف احزاب کم قدرت می باشند.

به باور آگاهان سیاسی، احزاب سیاسی بنیاد حکومت هاى مردم سالار را تشکیل می دهند و بدون حضور احزاب سیاسی، دموکراسی بی معنا است.

این آگاهان می‌گویند که احزاب سیاسی، با توجه به رعایت حفظ و دفاع از ارزش‌های دموکراتیک،  بايد حضور موثر و مسئولانه در انتخابات و فرایندهای انتقال قدرت، ترغیب مردم برای مشارکت در پروسه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و کمک برای دولت سازی و ملت سازی داشته باشند؛ اما این جریان ها در دایکندی فاقد این طرز کار می‌باشند.

محمد حسین مظفری استاد پوهنتون دايکندى و آگاه امور سیاسی گفت که احزاب سیاسی، شاخه اى از گروه های دوران جهاد اند که مبنای آن، «عقده های قومی و اجتماعی» است.

موصوف افزود: «یکی از اساسات در ایجاد حزب سیاسی، روشن بودن منبع تمویل آن می باشد؛ اما احزاب سیاسی ما منبع تمویل شان مشخص نیست و بیشتر از سوی گروه های خارجی حمایت و تمویل می شوند.

قابل ذکر است که بیش از ۱۰ حزب سیاسی در دایکندی فعالیت دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement