خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بر بند دهلۀ کندهار یک شبکه آبرسانی بزرگ احداث میشود

بر بند دهلۀ کندهار یک شبکه آبرسانی بزرگ احداث میشود

Apr 14, 2019 - 19:13

کندهار(پژواک، ۲۵حمل ۹۸): مسئولین میگویند که کار احداث یک شبکه بزرگ بر بند دهله آغاز میشود و از این طریق، برای باشندگان شهر کندهار، آب آشامیدنی پاک تهیه خواهد شد.

درحال حاضر، باشندگان شهر کندهار در عرصه آب با مشکلات جدی مواجه اند و صرف به هفت هزار خانواده، نل های آب آشامیدنی تمدید شده است.

انجنیرحمیدالله یلانی رییس عمومى آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان، به آژانس خبری پژواک گفت که احداث یک شبکه بزرگ آبرسانی بر بند دهله کندهار، در پلان است تا مشکل آب آشامیدنی تمام باشندگان شهرکندهار مرفوع شود.

نامبرده افزود که احداث این شبکه آب، ۲۰۰ میلیون دالر هزینه بر میدارد که از سوی بانک جهانی تادیه میشود.

به قول وی، با تطبیق شدن این پروژه، برای تمام ساکنین شهرکندهار از طریق نل ها، آب پاک آشامیدنی ۲۴ ساعته مهیا خواهد شد.

نامبرده مشکلات در عرصه آب آشامیدنی را جدی عنوان نموده و گفت که این اداره توانسته به سطح کندهار، صرف برای هفت هزار خانواده، نل های آب پاک را تمدید کند.

رقم متذکره ۱۵ درصد کل جمعیت کندهار را احتوا میکند؛ درحالیکه اداره آبرسانی درکابل ۶۰ هزار، در هرات ۷۰ هزار و نیمروز ۱۵ هزار مشترک دارد.

اما موصوف علاوه نمود که این اداره، با عواید خود فعالیت میکند؛ در صورتیکه مردم بل های مصرف آب شان را تحویل نمیکنند، آنها خدمات شان را گسترش داده نمی توانند.

نامبرده گفت که ازجمع ۷۰۰۰ مشترک درشهر کندهار، ۲۵۰۰ آنها تاکنون میترها را نصب نکرده اند؛ درحالیکه آنها بارها از مردم تقاضا نموده اند که میترهای مصرف آب را نصب نمایند.

همچنان موصوف یادآوری کرد که شمار زیادى خانواده ها و دوایر دولتی، از سال گذشته صرفیه آب را نپرداخته و مقروض اند.

به اساس معلومات ریاست آبرسانی کندهار؛ شمار باشندگان و دوایر دولتی در شهرکندهار، از بابت مصرف آب آشامیدنی، ۱۹۱ میلیون افغانی مقروض اند.

اما موصوف خبر داد که برای رفع باقیداری اداره های دولتی، رییس جمهور به وزارت مالیه دستور داده تا از بودجه ادارات ذیربط وضع نماید.

همچنان نامبرده از اداره ولایتی خواست که درجمع آوری عواید از نزد مردم، این اداره را یاری رساند.

یلانی همچنان گفت که مشکل دیگر، نرخ بلند برق در کندهار است که از این ناحیه، اداره آبرسانی و کانالیزاسیون شهری با تاوان مواجه میباشد.

به قول وی، یک کیلووات برق برای آنها ۲۵ افغانی هزینه بر میدارد و در بدل آن، یک مترمکعب آب را به ۲۵ افغانی می فروشند.

نامبرده گفت که تا تکمیل شدن کار شبکه آبرسانی از بند دهله و آب رساندن به تمام همشهریان، در آنعده مناطق شهرکندهار که مردم با مشکلات شدید کمبود آب مواجه اند، با یاری ادارات کمک کننده، کار شبکه های آبرسانی را آغاز نموده اند.

در این سلسله، با بهره برداری شبکه آبرسانی، در ناحیه ششم شهرکندهار ۳۴۰ خانواده، از آب پاک آشامیدنی مستفید شده اند.

شبکه آبرسانی آب آشامیدنی مذکور، درمنطقه چهاردیوار ناحیه ششم، به هزینه چهارمیلیون و ۸۹۲ هزار و ۲۸۰ افغانی، از سوی اداره یونیسف و وزارت انکشاف دهات، طی هفت ماه به پایه اکمال رسیده است.

همچنان درمنطقه حاجی عزیز مربوط ناحیه پنجم شهرکندهار، با بهره برداری شبکه آبرسانی، ۴۵۰ خانواده از آب پاک مستفید شده اند.

احداث این شبکه، ۱۹۲ هزار دالر هزینه برداشته که توسط موسسه کمک کننده دیفید، تمویل شده است.

علاوه بر این، از طریق برنامه میثاق شهروندی در ناحیه نهم شهرکندهار، به ارزش ۷۰ هزار دالر، کار احداث یک شبکه آبرسانی آغاز شده که به ۳۰۰ خانواده آب آشامیدنی فراهم میکند.

مردم میگویند که شمار زیادى از ساکنین شهرکندهار، از ناحیه آب آشامیدنی پاک با مشکلات شدید مواجه اند.

محب الله ساکن ناحیه نهم شهرکندهار، به آژانس خبری پژواک گفت کسانیکه در تحویل صرفیه آب تعلل میکنند، در عرصۀ خدمات آبرسانی مشکل ایجاد نموده اند.

به قول وی، مردم ناچاراند تا برای به دست آوردن آب آشامیدنی در خانه های شان، چاه های عمیق حفر کنند که این کار به آب های زیر زمین، آسیب وارد نموده است.

موصوف از مردم تقاضا کرد که بل های صرفیه آب را به موقع معین تحویل نمایند؛ تا این شبکه در سراسر شهر به مردم خدمات عرضه نماید.

عبدالواحد باشنده منطقه حاجی عزیز شهرکندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که کمبود آب، مشکل عمده در شهرکندهار است و بايد کار احداث شبکه آبرسانی بر بند دهله باید تشدید شود.

نامبرده افزود که باشندگان این منطقه، آب آشامیدنی را در تانکرها اکمال میکنند، که نرخ یک تانکر آب از ۱۰۰۰ – ۱۲۰۰ افغانی است و مردم توان پرداخت آن را ندارند.

قابل ذکراست که مسئولین، از آغاز زودهنگام کار بند دهله  خبر میدهند.

این پروژه دارای چهار بخش عمده است که بلندکردن دیوارهای بند، احداث شبکه آبرسانی آب آشامیدنی برای شهرکندهار، تولید ۲۴ میگاوات برق و عصری سازی کانال های زراعتی را در بر میگیرد.

هزینه اعمار این بند، از سوی بانک جهانی و بانک آسیایی پرداخته میشود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement