خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سطح آگاهى دهى به مردم از حقوق بشر در کابل گسترش يافته است

سطح آگاهى دهى به مردم از حقوق بشر در کابل گسترش يافته است

Apr 15, 2019 - 16:42

کابل (پژواک، ٢٦ حمل ٩٨): در کُل، مستفيد شونده گان برنامۀ آموزشى دفتر زون کابل حقوق بشر٢٦ درصد؛ اما مستفيد شونده گان زن ٤٣ درصد افزايش يافته و سال گذشته، از جمع ٨٤٤ بازديده کنندۀ اين دفتر، تنها يک تن مرد و متباقى زنان بوده اند.

توسعه و ترویج حقوق بشر، براساس مادۀ ٥٨ قانون اساسی، احکام قانون ،تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و هدف دوم برنامه استراتیژیک و برنامه عمل کمیسیون، از اهداف و مأموریت های مهم و کلیدی کمیسیون می باشد.

ارتقاى دانش عمومی در زمینه حقوق بشر، زمینه های تأمین و حمایت از حقوق بشر را در جامعه فراهم می سازد؛ به هر میزانی که شهروندان از حقوق بشری خود آگاهی حاصل کنند ، به همان پیمانه در دفاع از حقوق و آزادی های خود و دیگران پرداخته و در قبال نقض حقوق بشر حساستر می شوند.

دفتر کابل کميسون يادشده در گزارشى تحت نام «گزارش سالانۀ آموزش و ترويج حقوق بشر» که امروز منتشر شد، نوشته است که با همه تلاش ها و فعالیت های زیادی که تا کنون در زمینه توسعه و ترویج حقوق بشر انجام شده است، هنوز تأمین حقوق بشر در افغانستان با چالش های فراوان روبرو می باشد.

منبع افزوده است که عواملی مانند ناامنی، موانع فرهنگی و سنتی، مشکلات اقتصادی و پایین بودن سطح آگاهی مردم از حقوق و آزادی های شان، چالش های اساسی اند که مانع دسترسی شهروندان به حقوق بشری شان می گردد.

در گزارش آمده است که با توجه به این موضوع مهم، دفتر ساحوی کابل کمیسیون يادشده، در سال مالی ۱۳۹۷ همانند سال های گذشته، با راه اندازی برنامه های کوتاه مدت آموزشی، برگزاری ورکشاپ ها، سیمینارها، جلسات آموزشی، کنفرانس ها و برنامه های درا مدت مانند راه اندازی کورس آموزش حقوق بشر، برنامه آموزش طفل به طفل و تدریس مضمون حقوق بشر در پوهنتون ها، توانسته است، ٨٤٨١ تن از اقشار مختلف را در ولایات تحت پوشش خویش (کابل، پروان، پنجشیر، کاپیسا، میدان وردک، لوگر و غزنی)، در زمینه حقوق بشر آموزش و آگاهی دهد.

منبع تذکر داده است که مدافعان و فعالان حقوق بشر، قضات، څارنوالان، منسوبین نهادهای دفاعی و امنيتی، وکلای مدافع، معلمین و استادان، محصلين، متنفذین، نمایندگان رسانه ها و سایر کارمندان ادارات دولتی، اعم از زنان و مردان شامل افراد يادشده می باشند.

در گزارش آمده است که ٥٣ درصد بيش از ٨٤٠٠ تن يادشده را زنان تشکيل مى دهند.  

به اساس معلومات منبع، در ولايات يادشده در سال ١٣٩٦ بيش از ٦٢٠٠ تن که ٥١ در صد آنها زنان و متباقى مردان بودند، شامل برنامه آموزشى دفتر کابل کميسيون شده بودند.

در گزارش آمده است که برنامه های آموزشی دفتر ساحوی کابل، به صورت متوازن برای زنان و مردان دایر شده و تلاش شده تا مشارکت زنان در این برنامه، افزایش پیدا کند.

به اساس معلومات منبع، مجموع افرادى که از خدمات حقوق بشری دفتر ساحوی کابل در سال ۱۳۹۷ مستفید شده اند، نزديک به ١٦ هزار تن آنها مستفيد شونده هاى برنامه هاى آموزشى و بيش از ٧٤٠٠ تن مراجعه کننده به اين دفتر مى باشند.

در گزارش آمده است که مراجعه شهروندان به دفتر ساحوی کابل کمیسیون، برای رسیدگی به شکایات شان و استفاده از سایر خدمات حقوق بشری، بیانگر نتایج عملی فعالیت های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می باشد که به صورت مستمر در راستای توسعه، حمایت و نظارت از حقوق بشر انجام داده است.

منبع افزوده است که نکته قابل توجه دیگر این که مراجعه زنان به دفتر ساحوی کابل، رو به افزایش بوده و در سال مالی ۱۳۹۷ زنان مراجعه کننده ،در مقایسه با سال مالی ۱۳۹۶ به میزان قابل ملاحظه، یعنی٤٢ درصد افزایش یافته است.

 منبع نوشته است: «افزایش مراجعه زنان، بیانگر این واقعیت است که از یک سو تلاش های دفتر ساحوی کابل کمیسیون ، جهت افزایش میزان حضور زنان در جامعه مؤثر بوده و منجر به تقویت حضور و دادخواهی آنان شده است؛ از جانب دیگر سطح آگاهی زنان در زمینه مفهوم حقوق بشر و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزایش پیدا کرده؛ و از جانب سوم دسترسی زنان به خدمات حقوق بشری بهبود یافته است.»

کميسيون خاطر نشان کرده است که طی سال ۱۳۹۷ به تعداد ٨٤٥ نفر از دانشجویان پوهنتون ها و انستیتيوت های آموزشی، برای بازدید از کمیسیون، به دفتر ساحوی کابل مراجعه نموده اند و از این میان ٨٤٤ تن زن و يک تن مرد بوده اند.

تدریس مضمون حقوق بشر در پوهنتون هاى خصوصی

در گزارش آمده است که مضمون حقوق بشر، به اساس تفاهمنامه ها در پوهنتون هاى خصوصى گوهرشاد، باختر، کاتب، استقلال و زاول در کابل، در سال گذشته تدريس شده است.

به اساس معلومات منبع، از طریق این فعالیت آموزشی، طی سال ۱۳۹۷ به تعداد ۶۷۱ نفر محصل ) ۱۹۶ دختر و ٤٧٥ پسر) مضمون حقوق بشر را به صورت علمی فرا گرفته اند.

ارتقاى دانش حقوق بشری مسئولین و کارمندان بخش هاى مختلف

در گزارش تذکر رفته است که ۲۵۶ تن شامل ٦٤ زن و ١٩٢ مرد در مورد مفاهیم، اصول و موازین حقوق بشر آموزش دیده اند.

منبع افزوده است کسانى که در اين برنامه آموزش ديده اند؛ شامل قضات، څارنوالان، وکلای مدافع و مساعدان حقوقی، مدافعان حقوق بشر، کارمندان مشرانوجرگه و اعضای رسانه ها بوده اند.

همچنان به اساس معلومات کميسيون حقوق بشر، شمارى از مردان و زنان، از طريق کورس هاى ده روزه و تدوير سيمينارها نيز در اين راستا آموزش ديده اند.

در گزارش تذکر رفته است که کميسيون در سال گذشته، ٤١ ورکشاپ آموزشى را برای منسوبین نهادهای امنیتی و دفاعی که شامل ١٠٢ زن و ٣٣٨ مرد مى شوند، دایر نموده است.

بر بنياد گزارش، براى ٥٦٣ مرد و ٤٥٣ زن، از طريق کنفرانس ها نيز در مورد حقوق بشر معلومات داده شده است.

توسعه آگاهی عمومی در زمینه حقوق اطفال و معلولين

با وجود آنکه کارهای زیادی از سوی نهادهای مختلف در زمینه حقوق کودکان انجام شده است؛ اما به دلیل ضعف آگاهی عمومی خانواده ها و جامعه، حقوق اطفال نقض می گردد و به حقوق بشری آنان توجه لازم صورت نمی گیرد.

کميسيون، اين امر را نگران کننده خوانده، نوشته است که بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ساحوی کابل ،در سال ۱۳۹۷ مطابق برنامه عمل کمیسیون، ٢٤ جلسه آموزشی را برای استادان و دانش آموزان مکاتب، مسئولین مراکز اصلاح و تربیت اطفال، پرورشگاه ها، زنان، محصلین، محجوزین و سایر افرادی که نقش مؤثر در حمایت ازحقوق کودکان دارند، دایر نموده است.

در گزارش آمده است که سطح آگاهى ٤٧٧ زن و ٣٩٨ مرد در مورد حقوق بشر، از اين طريق بلند رفته است.

منبع همچنان خاطر نشان کرده است که از طريق برنامه هاى اين کميسيون، ٣١٧ زن و ٥١٠ مرد داراى معلوليت، از مسايل حقوق بشرى آگاهى حاصل کرده اند.

چالش ها

در گزارش، ناامنی و تداوم مخاصمات مسلحانه، عرف و عنعنات ناپسند، بنیادگرایی و اندیشه های افراطی به عنوان چالش هاى موجود در فرا راه تطبیق برنامه های آموزشی و آگاهی دهی حقوق بشر در ساحات تحت پوشش دفترساحوی کابل خوانده شده است.

منبع نوشته است: «یکی از چالش هايی که به طور همیشه دفتر ساحوی کابل، در برنامه های آموزشی خود به آن روبرو بوده است، طرح تعارض حقوق بشر با برداشت های افراطی از آموزه های دینی می باشد.

افرادی که این بحث را مطرح می کنند، بیشتر با رویکرد و نگاه بنیادگرایانه از دین وارد بحث می شوند؛ به این خاطر حقوق بشر را پدیده ضد دین میدانند، که البته با فهم عمیقتر از حقوق بشر، این مشکل قابل رفع می باشد؛ زیرا تعارضی بین موازین حقوق بشر و اساسات دین مقدس اسلام وجود ندارد، کافی است سطح آگاهی بلند برود. »

پیشنهادات

کميسيون، مواردى چون زمینۀ نشر مفاهیم حقوق بشر از طریق امضای تفاهمنامه ها با رسانه ها، مساعد کردن زمينه براى شمار زياد محصلان پوهنتون ها، شامل کردن مضمون حقوق بشر در کریکولم درسی پوهنتون هاى دولتی و نصاب تعلیمی معارف را، به عنوان راهکارهای عملی برای بهبود حوزه حقوق بشرى پیشنهاد کرده و از وزارت ها خواسته که در اين راستا تدابير لازم را اتخاذ کند.

 منبع، ضمن تاکيد بر آموزش حقوق بشر براى معلمان مکاتب، بيسوادى را عامل عمدۀ عدم آگاهی از حقوق بشر خوانده پيشنهاد کرده است که زمینه آموزش سواد و موازین حقوق بشر به زبان ساده ،از طریق معینیت سواد آموزی برای افراد بیسواد کشور بیشتر از پیش مساعد شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement