خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رشد بى رويۀ نفوس، افغانستان را دچار مشکلات مى کند

رشد بى رويۀ نفوس، افغانستان را دچار مشکلات مى کند

Apr 16, 2019 - 17:31

کابل (پژواک، ٢٧ حمل ٩٨): امروز در نشستى در کابل، رشد بى رويۀ نفوس در جهان به خصوص افغانستان نگران کننده خوانده شد و اشتراک کننده گان نشست، بر مديريت لازم در اين راستا تاکيد کردند.

اداره ملى احصائیه ومعلومات افغانستان و صندوق جمعیت ملل متحد برای زنان، امروز (٢٧حمل) در مراسم رونمایی گزارش وضعيت جمعيت جهان درسال ٢٠١٩ميلادى زیرنام: «کار ناتمام - پیگیری حقوق و انتخاب برای همگان» از افزایش بی رویه نفوس سطح جهان به ویژه افغانستان اظهار نگرانی کردند.

حسیب الله مؤحد معاون مسلکی اداره ملى احصائيه و معلومات گفت که در افغانستان، تا کنون به دليل مشکلات امنيتى، سروى دموگرافيکى براى دريافت رقم نفوس کشور راه اندازى نشده است.

اما وى افزود که بر اساس آخرين آمارى که در نتيجه بررسى هاى اين اداره به دست آمده، رشد نفوس افغانستان سالانه به بيش از ٢.١ درصد مى رسد.

به گفته او تخمين زده مى شود که در افغانستان، در هر خانواده ٧.٤ تن زندگى مى کنند و اکثريت نفوس   کشور را نسل جوان تشکيل مى دهند.

به اساس معلومات اداره ملى احصائيه نفوس افغانستان در سال ١٣٨٣ به ٢٢ ميليون تن مى رسيد و در سال روان، اين رقم به ٣١.٦ ميليون تن رسيده است که با در نظرداشت رشد اقتصادى کشور، حالت نگران کننده را دارد.

منبع افزود که اگر رشد نفوس، اين چنين ادامه داشته باشد و درست مديريت نشود، مشکلاتى در عرصه هاى اقتصادى، عرضۀ خدمات صحى، تعليمى و تحصيلى به ميان خواهد آمد.

به گفته او جامعه جهانى در يک نشست جهانى در سال ١٩٩٤ ميلادى در قاهره، رشد نفوس را بى رويه خوانده و بر مديريت آن تاکيد کرده بودند؛ اما شمار زيادى کشورها به شمول افغانستان نتوانسته اند که تاحال به اين مشکل رسيدگى کنند.

موصوف، عوامل فرهنگى، کمبود آگاهى در مورد اين مشکل، جنگ وغيره را از عوامل رشد بى رويه در افغانستان خواند.

همچنان کوفى کومى (Koffi Kouame)  نماينده صندوق وجهى ملل متحد براى زنان در افغانستان، در نشست امروز گفت که افزايش نفوس مشکل جهانى مى باشد.

اما وى افزود که رشد بى رويه نفوس در کشورهاى کمتر توسعه يافته به شمول افغانستان، در سطح بلند قرار دارد.

به گفته او ازدواج هاى زير سن و عدم رعايت وقفه ميان ولادت ها، از عمده ترين عوامل رشد نفوس در افغانستان مى باشد.

وى نيز به مديريت درست نفوس در افغانستان تاکيد کرد و گفت که بايد برنامه هاى آگاهى دهى در مورد ايجاد فاصله ميان ولادت ها و ازدواج هاى زير سن، افزايش داده شود.      

به اساس معلومات وزارت صحت عامه افغانستان، در حال حاضر ٢٠ درصد زنان در کشور، از دواها براى ايجاد فاصله ميان ولادت ها استفاده مى کنند و ١٨ سال قبل، اين رقم به ده در صد مى رسيد.

 

محمد اسماعيل رحيمى معين مسلکى وزارت اقتصاد افغانستان، در نشست امروز گفت که اگر جلو رشد بى رويۀ نفوس گرفته نشود، تا سال ٢٠٥٠ ميلادى نفوس افغانستان به دو برابر افزايش خواهد يافت؛ يعنى به بيش از ٦٢ ميليون تن خواهد رسيد.

اما موصوف افزود که حکومت افغانستان، پلان عمل جامع که تمام ابعاد اين مسئله را در بر دارد، تهيه نموده در حال عملى شدن است.

همچنان زليخا انورى رئيس صحت بارورى وزارت صحت عامه، در اين نشست گفت که در کنار ديگر عواملى که از آن ياد شد، تاکيد برداشتن فرزند پسر از عواملى است که رشد نفوس را بيشتر ساخته است؛ زيرا برخى خانواده ها به دليلى که اولاد پسر ندارند، وقفه ميان ولادت ها را مدنظر نمى گيرند.

وى گفت که وزارت صحت عامه، برنامه هاى آگاهى دهى را گسترش مى دهد و در تمام مراکز صحى، توزيع دواهايى را که سبب ايجاد فاصله بين ولادت ها مى شوند، بيشتر خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement