خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان: در مذاکرات صلح دستاوردهای ۱۸ سالۀ زنان به معامله گرفته نشود

زنان

ارشيف

زنان: در مذاکرات صلح دستاوردهای ۱۸ سالۀ زنان به معامله گرفته نشود

Apr 16, 2019 - 17:42

کابل (پژواک، ۲۷ حمل ۹۸): یافته های مرکز تعلیمی زنان افغان، نشان می دهد که زنان افغان علاقمند آگاهی پیرامون صلح و مشارکت در پروسه های ملی اند و با حضور شان می خواهند تغییرات مثبت را به میان آورند.

مرکز تعلیمی زنان افغان (AWEC) به کمک مالی وزارت امور خارجۀ هالند، درچارچوب پلان ملی عملی سوم کشور هالند و همکاری موسسات بیرونی (Cord aid و Oxfam) تحقیقی را با توجه به پلان کاری شماره ۱۳۲۵ افغانستان، پیرامون امنیت و عدالت جمعی تحت نام «صفحه جدید» و عنوان «در هرگونه گفتگوهای ممکنه صلح، صداها و نظریات زنان شنیده شود»، در شش ولایت کشور انجام داده است.

تحقیق یادشده با توجه به تامین صلح همه جانبه در افغانستان، وضعیت کنونی و دورنمای نشست های مسکو و دوحه، جهت استقرار صلح به سطح ولایتی و توانمندی ها، تجارب زنان افغان و نهادهای مدنی، صورت گرفته است که در نهایت، آنان خطوط سرخی را برای دستیابی به صلح پایدار برگزیده اند.

مرکز تعلیمی زنان افغان، به منظور اینکه اطمینان باید حاصل شود که صداهای زنان، صرف به کابل منحصر نیست، در شش ولایت کشور، کارگاه های صلح را برگزار کرد؛ تا برای زنان عام زمینه مساعد شود که در خصوص هرگونه معاملۀ صلح در آینده با طالبان و یا اینکه گفتگوی ممکنۀ صلح به سطح منطقه چطور خواهد بود، نظریات خود را ارائه کنند.

اشتراک کنندگان در این ورکشاپ ها، اعضای شوراهای انکشاف دهات، معلمین، زنان خانه و متعلمین بودند که بیشتر آن ها در درگیری های کنونی، به طور مستقیم متاثر شده اند.

این کارگاه به هدف تشویق زنان غرض مشارکت در پروسه های ملی، چگونگى جستن نقش خود در اجتماع، خواسته های شان نسبت به برقراری صلح پایدار، همکاری های همه جانبه، خطوط سرخ و موضوعات غیرقابل بحث زنان در گفتگوهای صلح تدویر یافته است.

در این ورکشاپ ها روی موضوعات میلان و ارجحیت به صلح در حال افزایش، مذاکرات به رهبری و مالکیت افغان ها با کدام وضعیت مواجه خواهد شد؟ سهیم ساختن زنان در روند صلح، زنان- صلح و امنیت منحیث یک کتلست احتمالی، زنان به مثابه قشر مهم در عرصه ایجاد صلح به سطح محلی، بحث و گفتگو در مورد صلح فراگیر با نهادهای مدنی، تقویت صداهای محلی، صلح پایدار در جامعه مانند «صلح سیاسی به زودی قابل استقرار نیست و اعمار روابط میان خانواده ها و جوامع»، بحث صورت گرفته است.

منبع نوشته است که زنان ولایت ننگرهار، در این کارگاه هراس داشته اند که اگر دولت افغانستان فاقد ظرفیت به دست آوردن حمایت مردم باشد، حمایت طالبان بیشتر خواهد شد؛ زیرا گروه های مسلح، به دست آوردن حمایت مردم را هدف خود انتخاب کرده اند.

این زنان همچنان گفته اند که اگر مردم راه بیرون رفت از فقر را پیدا نکنند، صلح پایدار ناممکن است؛ زیرا این حالت مردم، باعث تقویت صفوف مخالفان مسلح دولت می شود.

 در اين تحقيق، از زنان همچنان پرسیده شده است که خطوط سرخ آن ها در مذاکرات صلح با طالبان کدام اند؟ آنان اذعان می کردند که اجازه نخواهند داد تا دستاوردهای ۱۸ سال گذشته؛ قانون اساسی، آزادی بیان، نقش زنان در پیشرفت جامعه و کشور، کار کردن زنان، حق رای دادن به آنان و حقوق فراگیری تعلیم، قربانی معامله ها شود.

در این تحقیق با انتقاد از به حاشیه ماندن حکومت در گفتگوهای صلح آمده است که حکومت وحدت ملی، با برگزاری انتخابات که در آن مشکلات نیز وجود داشته، به میان آمده است و به گفتگوهای صلح بین الافغانی و روشن نمودن خطوط سرخ در گفتگوها تاکید شده است.

علاوه بر آن در تحقیق یادشده؛ با اشاره به دستاورد های زنان در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آمده است: «بر اساس گزارشى که از سوی (Oxfam) در سال ۲۱۰۴ پخش شد، میان طالبان و خارجی ها در خصوص صلح، ۲۳ نشست رسمی و غیررسمی برگزار شده؛ اما زنان افغان در یک نشست هم اشتراک نداشته اند.»

در این تحقیق، با در نظرداشت مشوره ها به سطح ولایات و اظهارات ادارات، نهادهای مدنی و نمایندگان زنان در ماه های اخیر، پیشنهاداتی نیز داشته اند.

در پيشنهادات آن ها آمده است که هیچ گروه حق ندارد تا در مذاکرات با طالبان، بدون در نظرداشت منافع افغان ها، به خصوص حقوق زنان افغان، به تفاهم برسد و بر گفتگوهای مستقیم زنان با طالبان تاکید کرده اند.

همچنان  اطمینان حاصل نمودن طرف های گفتگو کنندۀ صلح از مفید بودن این روند در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، خروج زودهنگام نیروهای خارجی با توجه به نگرانی هايی که بعد از خروج آن ها ممکن است کشور با آن روبرو شود و ساختن میکانیزمی برای مهار کردن گروه های مسلح و ملیشه های دیگر در کشور، از جمله پیشنهادات عمدۀ زنان در این تحقیق عنوان شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement