خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناامنی ها و محدودیت های کلتوری در ارزگان زندگی آوازخوانان محلی را متاثر نموده است

ناامنی ها و محدودیت های کلتوری در ارزگان زندگی آوازخوانان محلی را متاثر نموده است

Apr 16, 2019 - 17:53

ترینکوت (پژواک، ۲۷ حمل ۹۸): آوازخوانان محلی ارزگان میگویند که ناامنی ها و محدودیت های کلتوری، سبب کمرنگ شدن فعالیت آنها شده است؛ از این جهت آنها آواز خوانده نمی توانند و در محافل نیز اشتراک کرده نمی توانند.

گرچه دراین ولایت، آوازخوانان انگشت شمار موجود بودند؛ اما به سبب مشکلات متذکره درحال حاضر، از آوازخوانی صرفنظر کرده و در کارهای دیگر مشغول شده اند.

محمد سلیم ارزگانی باشنده منطقه تالانی مربوط شهر ترینکوت که از پانزده سال بدینسو آهنگ می سراید علاوه کرد که محدودیت های کلتوری، طور اخص جنگ های سه سال اخیر، فعالیت آنها را کند نموده و با مشکلات زیاد مواجه اند.

موصوف به آژانس خبری پژواک گفت که اکنون، ساحه فعالیت آنها صرف به شهر ترینکوت منحصر شده و بیرون از شهر به ولسوالی ها رفته نمی تواند.

به قول ارزگانی، پیش از این به ولسوالی ها و مناطق دوردست می رفتند و در محافل اشتراک میورزیدند؛ اما اکنون به سبب گسترش ناامنی ها، این کار را کرده نمی توانند.

موصوف افزود: "درگذشته که به محافل شرینی خوری، عروسی و خوشی مردم دعوت می شدیم، در آن اشتراک می کردیم و اقتصاد خانواده نیز با آن خوب بود؛ اما اکنون مشکلات اقتصادی دامنگیر ما است."

نامبرده طی ۱۵سال گذشته، بیش از سه هزار آهنگ سروده و در ده ها محافل و برنامه های محلی اشتراک ورزیده است؛ اما اینکه اکنون به آن مناطق رفته نمی تواند، ناگزیر آوازخوانی را ترک میکند و به شغل دیگر مصروف خواهد شد.

ارزگانی بر مسئولین ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت انتقاد نمود که به مشکلات آنها توجه نمی کنند.

غلام جیلانی ویسا یکتن از آوازخوانان دیگر این ولایت، به سبب مشکلات ذکرشده، از شش ماه بدینسو در محافل و برنامه ها اشتراک نکرده است.

نامبرده که اکنون درشهر ترینکوت، موترسایکل زرنج را رانندگی میکند، به آژانس خبری پژواک گفت که پنج سال قبل آوازخوانی را شروع کرد، ولی با مخالفت شدید اعضای خانواده، اقارب و قریه دارانش مواجه شد.

موصوف افزود زمانیکه آوازخوانی را شروع کرد، خانواده اش او را ترک نمود و اقاربش نیز روابط با وی را قطع کرد.

جیلانی علاوه کرد زمانیکه درمحافل اشتراک میورزید، برخی اشتراک کنندگان وی را با سخنان اهانت آمیز صدا میکردند و اگر به فرمایش آنان آواز نمی سرود، برنامه اش را اخلال میکردند.

به قول موصوف، نه تنها مشکلات فوق در برابر فعالیت آنها مانع واقع شده بود، بلکه ناامنی های اخیر نیز فعالیت آنها را کمرنگ نموده، که از این جهت آوازخوانی را ترک نموده است.

مسئولین ریاست اطلاعات و فرهنگ ارزگان نیز تهدیدهای امنیتی دراین ولایت را می پذیرند و نگرانی های آوازخوانان محلی را در این راستا به جا میدانند.

نورمحمد ابدالی رئیس اطلاعات و فرهنگ، به پژواک گفت که آنها تلاش ورزیده اند تا با آوازخوانان محلی، برنامه های مختلف را راه اندازی نمایند و برای دستگیری آنها، اقداماتى را روی دست گیرند؛ اما از سوی اداره مرکزی، دراین عرصه بودجه خاص در نظر گرفته نمیشود.

موصوف افزود که ناامنی ها و برخی مشکلات، حلقه فعالیت آوازخوانان را محدود ساخته و تقاضا نمود که ادارات امنیتی باید در این عرصه، مسئولیت شان را ادا کنند.

سمونوال خطاب خنجری قوماندان امنیه ارزگان، از تامین امنیت آوازخوانان محلی اطمینان می دهند.

موصوف به آژانس پژواک گفت که آنها امنیت آوازخوانان را تامین میکنند و برای رفع مشکلات موجود فرا راه آنان، اقدامات لازم اتخاذ خواهند نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement