خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«نبايد ارزش سکتور خصوصی در مذاکرات صلح نادیده گرفته شود»

«نبايد ارزش سکتور خصوصی در مذاکرات صلح نادیده گرفته شود»

Apr 17, 2019 - 16:56

کابل (پژواک، ۲۸حمل ۹۸): اتاق تجارت و صنایع، ضمن نگرانى از چگونگى آينده سرمايه گذارى هاى سکتور خصوصى در کشور، مى گويد که ارزش سکتور خصوصی نباید در مذاکرات صلح نادیده گرفته شود.

خان جان الکوزی معاون اول اتاق تجارت و صنایع که امروز در نشست تحت عنوان "گفتمان ملی پیرامون دسترسی به قرضه» در کابل سخنرانی می کرد، گفت که تحولات بزرگ سیاسی در کشور روان است و امیدواری برای تامین صلح و ختم جنگ در کشور وجود دارد.

وی افزود که سکتورخصوصی از ۱۷سال بدینسو مطابق به قانون اساسی واقتصاد بازارمیلیاردها دالر سرمایه گذاری کرده اند، اما از آینده شان نگران کنند و از دولت می خواهند تا در گفتگوهای صلح سکتور خصوصی را فراموش نکند.

او گفت:"نباید در مذاکرات صلح نقش و ارزش سکتور خصوصی نادیده گرفته شود، من باورمند استم اگر نقش سکتور خصوصی نادیده گرفته شود، هر نظامی که به وجود آید از هم می پاشد."

به گفته وی، دستاورد سکتور خصوصی و سرمایه گذاری های موجود باید همانند قانون اساسی و جمهوری اسلامی افغانستان منحیث خط سرخ درمذاکرات صلح مطرح شود.

وی تصریح کرد: "ما به این نگران استیم که در مذاکرات صلح چگونه نظام می آید، چگونه دولت ایجاد می شود، گرایش دولت آینده به بخش سرمایه گذاری چگونه خواهد بود، ما صلحی را نمی خواهیم که سرمایه گذاری از بین برود، بل ما صلحی می خواهیم که سرمایه گذاری با همان قوت اش حمایت شود."

به باور وی، سکتور خصوصی میلیاردها دالر در بخش استخراج معادن، فابریکه های تولیدی، واردات، صادارت و ده ها مورد دیگر سرمایه گذاری کرده اند و حق دارند تا در مورد سرنوشت شان نگرانی باشند.

 موصوف گفت: "همه روزه ده ها سرمایه گذار و فابریکه دار روزانه تماس می گیرد و می پرسند که جایگاه سکتور خصوصی در نظام آینده چگونه می باشد، آیا همه سرمایه گذاری ما همانند جنگ های داخلی برباد می شود، دوباره به بیت المال تسلیم می کنیم، اقتصاد مرکزی بند به وجود می آید، دوباره خانه جنگی شروع می شود و ..."

معاون اتاق تجارت و صنایع در نشست امروز گفت که دسترسی متشبثین به قرضه های کوچک و متوسط در رشد صنعت و تولیدات داخلی مهم مى باشد.

او گفت که قرضه های سهل برای سکتور خصوصی و تشبث از حمایت خاص برخوردار است و این کار براى تشبثات کوچک و متوسط فرصت ها را مساعد می سازد تا به تجارت و فعالیت شان ادامه بدهند.

وی یاد آور شد که در حال حاضر بیش از ۲۷۰ میلیارد افغانی در بانک هاى افغانستان وجود دارد اما فقط ۴۲ میلیارد آن قرضه داده شده و متباقی به شکل راکد در بانک ها متوقف است.

قرضه ها

سرمایه گذاران می گویند که دسترسی آنان به قرضه های کوچک و متوسط با تکتانه پائین باعث می شود که سرمایه گذاری و سطح تولیدات داخلی در کشور بلند برود.

به گفته الکوزی قرضه هايى که پرداخت شده نيز از لحاظ تخنیکی و مفاد پولی سختى ها و دشواری های خود را دارد و مفاد هنگفتى از سرمایه گذاران گرفته مى شود که آنان توانایی پرداخت آنرا ندارند.

الکوزی می افزاید: "پول در بانک وجود دارد، فرصت ها موجود است، چرا نمی توانیم پول را به دوران بی اندازيم، باید اینجا بالای موانع و راه حل های آن بحث کنیم و سهولت های قابل لمس را به سرمایه گذاران مساعد سازیم تا پول ها به دوران افتد و فرصت های کاری نیز مساعد شود."

احمد یما یکتن از متشبثین گفت: "یکی از دلایلى که تا هنوز صنعت ما رشد نکرده است، عدم توجه بانک ها به این سکتور بوده است."

وی افزود که تکتانه بعضی بانک ها درحد متوسط است اما زمان قرضه کوتاه و یک سال است و صنعت کاران یا تاجران نمی توانند در این مدت مفاد قابل ملاحظه به دست بیاورند.

او می گوید که تکتانه قرضه باید کاهش داده شود و مدت قرضه را دست کم بین سه تاپنج سال شود.

در این نشست نمایندگان، عزیزی بانک، غضنفر بانک، نشنل بانک، پشتنی بانک، فینکا و بانک ملی افغان حضور داشتند که بسته های قرضه های کوچک و متوسط شان را بین ۵ تا ۱۲ در صد تکتانه برای متشبثین در نظر گرفته اند.

مصطفی مستور وزیر اقتصاد که در این نشست حضور داشت گفت که دسترسی آسان و ارزان به قرضه های بانکی، زمینه را برای رشد اقتصاد و خود کفایی مساعد می سازد.

وی با بیان اینکه امروز مشکل عمده در برابر رشد اقتصاد نبود تولید است گفت: "در حال حاضر میزان واردات ما هشت برابرصادرات است که باعث فقر ۵۴ درصدی در کشور شده است."

او گفت که هزینه بلند تولید، عدم دسترسی به زمین، قیمت بلند برق، نبود کارگر ماهر و نبود امنیت فردی سرمایه گذار باعث شده است که ۲.۵ میلیون نفر درافغانستان به طور کلی بیکار باشند.

به گفته وی، موجودیت اتحادیه های تجارتی و کوپراتیف ها می تواند زمینه را برای دسترسی به قرضه های کوچک و متوسط آسان سازد.

ظهورالدین شیرزاده معین انکشاف سکتور خصوصی وزارت صنعت و تجارت نیز گفت که شرایط دسترسی به قرضه های کوچک و متوسط بانکی در افغانستان پروسه طولانی دارد که باعث شده دسترسی شهروندان به قرضه های بانکی را محدود سازد.

موصوف گفت: "ما روی طرح ستراتیژی کار می کنیم که چطور بتوانیم سهولت ها را برای قرضه گیرندگان به وجود آوریم و در آینده نزدیک این ستراتیژی در تمام بانک های دولتی و خصوصی عملی خواهد شد."

او علاوه کرد: "گفتمان امروز زمینه رابرای اینکه چگونه بتوانیم سهولت ها را در قرضه های بانکی برای شهروندان بوجود بیاوریم مساعد می سازد."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement