خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سی کودک در شهر شبرغان برای دستیابی به صلح دوش کردند

سی کودک در شهر شبرغان برای دستیابی به صلح دوش کردند

Apr 17, 2019 - 16:34

شبرغان(پژواک، ۲۸ حمل ۹۸): شماری از کودکان جوزجانی با اشتراک در یک مسابقه دوش، ازمخالفین مسلح دولت می خواهند که با کنار گذاشتن اسلحه از جنگ و مخاصمت دست برداشته و زنده گی صلح آمیز را اختیار نمایند.

ملالی مبارز احمدی معاون مرکزآموزشی لنکن در شهر شبرغان و یکی از برگزارکننده گان مسابقه دوش به آژانس خبری پژواک گفت که صلح نیاز مبرم یک جامعه است و ایجاب می کند، تا هر انسان برای دستیابی به آن سهم بگیرد.

موصوف افزود: «ما از سال ها به این سو پدیده منفی جنگ را تجربه می کنیم و مصایب آن را با پوست و گوشت خود لمس می کنیم.»

وی خاطر نشان کرد به خاطر آن که کودکان هم یک بخش اعظم افراد متاثر از جنگ را تشکیل می دهند و برای آن که پیام شان به گوش طرف های درگیر رسانده شود، این مسابقه راه اندازی شد.

مبارز خاطر نشان کرد: «برای این مسابقه سی کودک انتخاب شده بودند و آن ها مصافت یک کیلومتر را دویدند و از مخالفین خواستند تا به پدیده منفی جنگ نه بگویند.

به گفته او، برای آوردن صلح در کشور هیچ فردی به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد، این پروسه به کار همگانی نیاز دارد و باید تمام مردم برای دستیابی به صلح یک فعالیتی انجام دهند.

خواجه سمیع یکی از اشتراک کننده گان مسابقه دوش گفت: «از کشتن انسان ها به نام جنگ و خونریزی خسته شده ایم، می خواهیم در کشور ما صلح تامین شود.»

موصوف افزود که تداوم جنگ در کشور مانع پیشرفت و ترقی شده است و افزون بر آن روزانه ده ها خانواده ها قربانی مصایب جنگ می شوند.

امین الله یکی از والدین اطفال اشتراک کننده می گوید: «مصایبی که امروز مردم ما با آن دست و گریبان اند، همه ناشی از پدیده منفی جنگ است و من به عنوان یک پدر از مخالفین دولت می خواهم که اگر برای یک لحظه هم شده در مورد صلح بیندیشند و زنده گی را بدون پدیده جنگ در ذهن خود تصور کنند.»

به گفته او، جنگ و ناامنی تاثیر سوء بر روال عادی زنده گی مردم گذاشته و هر روز دامنه بیکاری و فقر و گرسنگی گسترش می یابد.

او از مخالفین خواست تا به ندای اطفال پاسخ مثبت دهند و از جنگ و مناقشه دست بکشند و زنده گی صلح آمیز اختیار نمایند.

درختم این مسابقه به سه تن از برنده گان اول، دوم و سوم تحایفی از سوی برگزار کننده گان توزیع شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement